poradnik

Jak wypowiedzieć umowę ubezpieczenia na życie?

  • Expert Compero
  • Życie i zdrowie

Jak wypowiedzieć umowę ubezpieczenia na życie?

Ubezpieczenie na życie to rozwiązanie, które zagwarantuje nam, a także naszym bliskim, stosowną rekompensatę w trudnych sytuacjach. Czasami zdarza się jednak, że z różnych powodów zechcemy zrezygnować z ochrony. Może to być zarówno znalezienie bardziej atrakcyjnej oferty w innym towarzystwie ubezpieczeniowym, jak i brak możliwości terminowego uiszczania składek. Zawsze możemy jednak wypowiedzieć umowę.

Samodzielne wypowiedzenie umowy

Pierwszym rozwiązaniem jest samodzielnie wypowiedzenie umowy. Taką możliwość ma każdy ubezpieczony. Jedynym warunkiem na to pozwalającym będą ogólne warunki ubezpieczenia, w których może być, lecz nie musi, zawarta informacja o terminie, w którym można wypowiedzieć umowę. Jeśli takiej informacji nie znajdziemy, złożenie stosownego wniosku będzie skutkowało natychmiastowym wypowiedzeniem umowy ubezpieczenia na życie.

Wypowiedzenie przez niewypełnianie zobowiązań

Jeszcze inną sytuacją, w której dojdzie do wypowiedzenia umowy, będzie niewywiązywanie się ze zobowiązań przewidzianych w umowie. Chodzi tutaj głównie o terminowe wpłacanie składek. Jeśli w danym okresie ubezpieczyciel nie odnotuje odpowiedniej wpłaty, będzie zmuszony przesłać informację o konieczności dokonania zapłaty w nowym terminie, a także wiadomości o skutkach niezapłacenia składki.

Konsekwencją zignorowania wezwania do zapłaty będzie wypowiedzenie umowy. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku chęci ponownego związania się umową z danym ubezpieczycielem, może on spojrzeń na nas nieprzychylnym wzrokiem i zaproponować gorsze warunki polisy.

Może się też zdarzyć, że w ogólnych warunkach ubezpieczenia zawarta będzie informacja o innych konsekwencjach niewpłacenia składki w terminie. Wtedy też może dojść do sytuacji, gdy zaniedbania z naszej strony nie spowodują wypowiedzenia umowy ubezpieczenia.

Często zdarza się też, że w podpisanych na krótszy okres umowach pojawiają się klauzule prolongacyjne. Oznaczają one automatycznie odnawianie się polisy na kolejny okres, pod warunkiem że w odpowiednim terminie ubezpieczony nie zadeklaruje chęci zakończenia współpracy z ubezpieczycielem.

Expert Compero Expert Compero

Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również

  • Klaudia Malinowska

Tlenek węgla (CO), zwany potocznie czadem, to nierówny przeciwnik - nie możemy go zauważyć, poczuć, ani usłyszeć. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zadbanie o nasz dom, szczególnie...

  • Monika Słupczyńska

Skierowanie na badania medycyny pracy wystawia pracodawca, a pracownik ma obowiązek je wykonać. Wyróżniamy wstępne, okresowe oraz kontrolne badania medycyny pracy. Kiedy zostajemy na nie...

  • Zuzanna Jóźwiak

Fundusz emerytalny jest formą oszczędzania pieniędzy na emeryturę. Towarzystwo emerytalne może stworzyć otwarty fundusz emerytalny, dobrowolny fundusz emerytalny lub pracowniczy fundusz emerytalny....