ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Jak zabezpieczyć balkon – porady

Zarówno taras, jak i balkon dają namiastkę ogrodu i pozwalają korzystać z uroków słonecznych dni. Balkon trzeba jednak odpowiednio zabezpieczyć – przed złodziejami, dziećmi, zwierzętami czy czynnikami atmosferycznymi. Poznaj sprawdzone rozwiązania.

Jak zabezpieczyć balkon przed włamaniem?

Balkon jest newralgiczną częścią budynku, gdy mowa o bezpieczeństwie. To właśnie przez drzwi balkonowe złodzieje mogą spróbować dostać się do mieszkania. Jak zabezpieczyć balkon na parterze i uchronić się przed włamaniem? Z pomocą przychodzą producenci zabezpieczeń antywłamaniowych.

Aby zabezpieczyć się przed próbami dostania się do mieszkania przez balkon, warto:

  • Zamontować zamek w drzwiach balkonowych. Klamka powinna znajdować się wyłącznie od wewnętrznej strony.
  • Wybrać antywłamaniowe drzwi balkonowe. Mogą one zniechęcić włamywacza do podjęcia próby dostania się do wnętrza.
  • Wykorzystać antywłamaniowe rolety. To dodatkowa zapora, z którą włamywacz może nie mieć ochoty się zmierzyć.

Zabezpieczenia, nawet gdy są solidne, nie muszą gwarantować, że złodziej nie dostanie się do mieszkania. Z tego względu równolegle warto pomyśleć o zakupie dobrego ubezpieczenia.

Czy wiesz, że polisa mieszkaniowa nie musi cię dużo kosztować? Przekonaj się o tym, korzystając z naszego kalkulatora ubezpieczeń.

Jak zabezpieczyć balkon dla dziecka?

Wiele mam urządza dziecku latem na balkonie kącik do zabawy. Jak stworzyć bezpieczny balkon dla dziecka? Popularne rozwiązania, które warto wykorzystać, to:

  • Montaż siatki ograniczającej widoczność lub maty z bambusa. Dzięki nim dziecko będzie miało utrudniony dostęp do barierek. Wybierając siatkę, warto zwrócić uwagę na sposób jej montażu – najlepiej, aby uniemożliwiała dziecku wyrzucanie zabawek lub ich przypadkowe wypadnięcie.
  • Zabudowa balkonu. Jeżeli balkon ma być wykorzystywany przez cały rok, rozważyć można jego zabudowę. Trzeba jednak pamiętać, że w zależności od wybranego sposobu zabudowy balkonu niezbędne może być uzyskanie pozwolenia.

Jak zabezpieczyć balkon przed dziećmi, aby samodzielnie nie korzystały z tej części mieszkania czy budynku? Zabezpieczenie balkonu przed dziećmimoże przyjąć formę klamki z zamkiem czy blokad magnetycznych. W ten sposób dziecko nie będzie mogło samodzielnie otworzyć drzwi balkonowych i przedostać się na balkon.

Jak zabezpieczyć balkon dla kota?

Pytanie, jak zabezpieczyć balkon zadają sobie również właściciele zwierząt domowych, a zwłaszcza kotów. Sprawdzonym i popularnym rozwiązaniem jest montaż siatki zabezpieczającej. Jaka siatka do zabezpieczenia balkonu sprawdzi się najlepiej?

Najpopularniejsze siatki pozwalające zabezpieczyć balkon to:

  • Siatka rybacka (polietylenowa) z dużymi oczkami. Do jej atutów należy przystępna cena i wytrzymałość – kotu trudno będzie ją przegryźć.
  • Siatka metalowa. To rozwiązanie na lata. Aby jednak siatka nie zraniła zwierzęcia np. podczas wspinania się, należy wybrać optymalny rozmiar oczek.
  • Moskitiera. Mimo że spełni swoją funkcję, tworząc zabezpieczenie balkonu dla kota, to jest najmniej wytrzymała i w związku z tym konieczna może okazać się jej wymiana po zakończeniu sezonu letniego.

Montaż siatki na balkonie nie musi odpowiadać każdemu właścicielowi kota czy psa ze względów estetycznych. Jak zabezpieczyć balkon dla kota bez siatki? Najlepszym sposobem jest zastosowanie wspomnianej już moskitiery. Jeżeli będzie można ją zamontować np. przy użyciu magnesów, to będzie ona skutecznie uniemożliwiać zwierzakowi wyjście na balkon, nie utrudniając przy tym tej czynności domownikom.

Jak zabezpieczyć taras przed przeciekaniem?

Balkon czy taras narażone są na działanie czynników atmosferycznych, w tym deszczu czy śniegu. Z czasem woda może doprowadzić do pękania betonu oraz przecieków.Jak zabezpieczyć balkon przed przeciekaniem?

Właściciele balkonów mogą rozwiązać ten problem dwojako:

  • Pierwsze rozwiązanie polega na usunięciu płytek, którymi wyłożona jest powierzchnia balkonu i wykonaniu warstwy hydroizolacyjnej. System podpłytkowy ma jednak tę wadę, że jest kosztowny i czasochłonny.
  • Drugi sposób sprowadza się do zastosowania wodoodpornej powłoki, której celem jest uniemożliwienie wodzie wnikania w podłoże. Jest to rozwiązanie tańsze (nie wymaga usuwania posadzki).

W sezonie letnim pojawia się pytanie, jak zabezpieczyć balkon przed deszczem, aby można było spędzać na nim czas wolny. Popularne jest stosowanie m.in. pergotend, markiz, parasoli czy zadaszeń namiotowych. Niektóre z tych rozwiązań – np. markizy – mogą być stosowane przez cały rok. Stanowią one dobre zabezpieczenie nie tylko przed deszczem, ale również promieniami słonecznymi.

Patrycja Kowalewska Patrycja Kowalewska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również