ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem? Pięć sposobów

Droga elektronika, biżuteria i zegarki oraz pieniądze – to właśnie na znalezienie takich dóbr materialnych liczą złodzieje, którzy włamują się domów. Z danych Policji wynika, że w 2019 r. zgłoszono niemal 70 tys. włamań z kradzieżą. Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem? Poznaj sprawdzone rozwiązania.

 

Jak zabezpieczyć dom – system alarmowy

System alarmowy to rozwiązanie, z którego możesz skorzystać niezależnie od tego, czy twój dom dopiero powstaje, czy też już w nim zamieszkujesz. Aktualnie producenci systemów alarmowych proponują alarmy zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowe. Jak zabezpieczyć domza pomocą urządzeń alarmowych? Czy to skuteczny sposób na odstraszenie złodziei?

Podstawą każdego systemu alarmowego są czujniki połączone z centralą alarmową. Gdy złodziej forsuje drzwi do mieszkania czy próbuje otworzyć okno, dochodzi do uaktywnienia się alarmu. Dźwięk i światła zmuszają włamywaczy do ucieczki. Niektóre alarmy są bardziej dyskretne – informacja o próbie włamania jest przesyłana na smartfona właściciela domu. Wówczas wystarczy, że zawiadomi on policję, a funkcjonariusze będą mieli szansę złapać złodziei na gorącym uczynku.

Ile kosztuje montaż systemu alarmowego? Firmy specjalizujące się w sprzedaży i zakładaniu systemów alarmowych wyceniają usługę na ok. 100-140 zł za punkt wypustowy. Do tego dochodzi jeszcze koszt materiałów.

Z reguły czujki systemu alarmowego zostają rozmieszczone na elewacji budynku w taki sposób, aby były dobrze widoczne z ulicy. Już to może spowodować, że włamywacze zrezygnują z próby dostania się do domu.

 

Jak ochronić dom przed złodziejami – monitoring

Alternatywą lub uzupełnieniem systemu alarmowego może być monitoring. Jak zabezpieczyć dom przed kradzieżą, wykorzystując monitoring? Przede wszystkim kamery mogą pełnić funkcję odstraszającą – ich widok może zniechęcić złodziei do podjęcia próby okradzenia właśnie twojego domu. Dzięki rozsądnemu rozlokowaniu kamer zyskujesz jednak znacznie więcej:

 • W dowolnym momencie możesz sprawdzić, co dzieje się w domu. Wyjeżdżając na urlop do nadmorskiego kurortu, nie będziesz już musiał prosić sąsiadów o doglądanie twojej nieruchomości.
 • Możesz włączyć lub wyłączyć światła w dowolnej chwili. Wystarczy, że monitoring zostanie połączony z już zamontowanym systemem alarmowym.
 • Możesz kontrolować swoje dzieci, jeżeli zostały same. Monitoring pozwoli ci też podejrzeć, co robią twoje zwierzęta, gdy nie ma cię w domu.

Monitoring jest też nieoceniony, gdy złodzieje sforsują wszystkie zabezpieczenia i dostaną się do środka nieruchomości. Wówczas zapis z kamer pozwala odtworzyć zajście i wyeliminować słabe punkty systemu alarmowego. Oczywistą korzyścią jest fakt, że policja zyskuje dokumentację, na podstawie której może wszcząć śledztwo i znaleźć sprawców.

 

Solidna, antywłamaniowa stolarka okienno-drzwiowa

Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem? Jeszcze innym sposobem na ochronę domu przed niepowołanym dostępem jest zakup antywłamaniowych okien i drzwi. Dziś wybór takiej stolarki okienno-drzwiowej jest bardzo duży. Na co powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie solidnych drzwi czy okien? Dla przykładu drzwi powinny:

 • zostać zaklasyfikowane do trzeciej lub czwartej klasy; tylko takie drzwi uznaje się za antywłamaniowe,
 • mieć odpowiednie zawiasy; jest to istotne, gdyż w przeciwnym razie złodzieje mogą wyjąć skrzydło z ościeżnicy,
 • mieć co najmniej kilka rygli; to zabezpieczenie utrudnia złodziejowi dostanie się do wnętrza domu.

Zastanawiasz się, jak zabezpieczyć dom przed włamaniemi zdecydowałeś się na antywłamaniowe drzwi? Pamiętaj, że to nie wystarczy. Aby skutecznie chronić dobytek zgromadzony w domu, powinieneś zamontować także antywłamaniowe okna.

Montaż tylko jednego zabezpieczenia to zbędny wydatek. Dlaczego? Bo złodzieje, zamiast podejmować próby wyważenia drzwi, po prostu wybiją okno.

Czy wiesz, że montaż zabezpieczeń antywłamaniowych ma sens nawet wtedy, gdy planujesz zakup polisy mieszkaniowej? Ubezpieczyciel może obniżyć składkę – uzna on, że dom i znajdujące się w nim przedmioty są dobrze zabezpieczone przed kradzieżą z włamaniem.

Jak zabezpieczyć dom przed złodziejami – oświetlenie

Dobre oświetlenie posesji to sposób, aby zniechęcić złodziei do podejmowania prób włamania. W tym celu należy odpowiednio rozplanować rozmieszczenie lamp. Powinny one znaleźć się przede wszystkim:

 • przed domem – już to będzie sygnałem dla złodzieja, że nie warto próbować przekraczać bramy,
 • wzdłuż ścieżek znajdujących się na posesji – w ten sposób oświetlisz miejsca, w których potencjalnie mógł ukryć się złodziej,
 • na tyłach domu, np. przy garażu.

Jak jeszcze zabezpieczyć dom, korzystając ze światła? Oświetlenie, które działa przez całą noc, oznacza wyższe rachunki za energię elektryczną. Możesz tego uniknąć, decydując się na połączenie lamp z czujnikami ruchu. Dlaczego warto?

Czujka będzie reagować na ruch – światła zapalą się wówczas, gdy ktoś będzie koło nich przechodził. To może zaskoczyć złodzieja i spowodować, że rzuci się do ucieczki. Niestety, czujki mają tę wadę, że nie rozpoznają, kto koło nich przechodzi. W rezultacie światło może zapalić np. kot czy inne zwierzę.

 

Jak zabezpieczyć dom – dobre ubezpieczenie domu

System alarmowy, monitoring czy solidne drzwi – wszystko to może odstraszyć złodzieja. Co jednak, gdy okaże się on zdeterminowany, aby okraść wybrany przez siebie dom? Właśnie dlatego powinieneś też rozważyć zakup dobrego ubezpieczenia domu.

Jak ochronić dom przed złodziejami, korzystając z polisy mieszkaniowej? Kupując ubezpieczenie domu z rozszerzeniem o kradzież, możesz ubezpieczyć wartościowe rzeczy. Standardem jest, że firmy ubezpieczeniowe ubezpieczają:

 • Sprzęt komputerowy, RTV, AGD. Każda firma ubezpieczeniowa będzie skłonna przyjąć te urządzenia do ubezpieczenia.
 • Sprzęt sportowy. Jeżeli masz narty, rakietę tenisową czy właśnie urządziłeś domową siłownię, to polisa może objąć ochroną twój sprzęt.
 • Biżuterię. W ramach ubezpieczenia domu firma ubezpieczeniowa może zobowiązać się do wypłaty odszkodowania po kradzieży wyrobów jubilerskich.
 • Narzędzia. Twoim hobby jest tworzenie ozdób z drewna? Możesz ubezpieczyć wyposażenie swojego warsztatu stolarskiego.
 • Przedmioty osobiste, w tym odzież. Do ubezpieczenia przyjmowane są również przedmioty osobiste, do których należą m.in. ubrania.

Podstawowe ubezpieczenie domu nie chroni przed utratą przedmiotów w nim się znajdujących. Taką ochronę zapewni ci dopiero odpowiednie rozszerzenie. Z reguły firmy ubezpieczeniowe oferują je pod nazwą „kradzież z włamaniem”.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie polisy mieszkaniowej?

Podstawą kwestią, którą należy zweryfikować, są wyłączenia – w tym przypadku to przedmioty, które nie będą objęte ochroną ubezpieczeniową. Każdy ubezpieczyciel zawiera informacje o wyłączeniach w dokumencie OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia). Przykładowo PZU nie przyjmuje do ubezpieczenia m.in.:

 • kart płatniczych, papierów wartościowych,
 • trofeów myśliwskich,
 • kamieni szlachetnych, półszlachetnych czy syntetycznych,
 • oprogramowania – wyjątkiem jest system operacyjny,
 • przenośnego sprzętu medycznego,
 • dzieł sztuki – chyba że wykupione zostanie rozszerzenie,
 • namiotów.

Z kolei w polisie mieszkaniowej oferowanej przez firmę Aviva znajduje się zapis, zgodnie z którym do ubezpieczenia nie zostaną przyjęte przedmioty o charakterze unikalnym, np. rękopisy.

Ile kosztuje dobre ubezpieczenie domu i gdzie je kupić?

Wiele osób – być może również ty – błędnie zakłada, że zakup polisy ubezpieczeniowej, która będzie chronić przed kradzieżą z włamaniem, jest poza ich zasięgiem. Przeciwnie – ceny takich ubezpieczeń zaczynają się już od ok. 100 zł za rok. Nie powinieneś jednak kupować najtańszej polisy, bo to oznacza niską sumę ubezpieczenia i tym samym niskie odszkodowanie w razie kradzieży.

Cena polisy mieszkaniowej zależy też od tego, czy zdecydujesz się na inne rozszerzenia. Firmy ubezpieczeniowe proponują ich wiele. Możesz ubezpieczyć m.in.: wyposażenie domu, elementy szklane czy rowery. W ofercie ubezpieczycieli znajdziesz też OC w życiu prywatnym czy OC najemcy.

Wiesz, jak zabezpieczyć dom przed złodziejami i dlatego szukasz dobrej polisy ubezpieczeniowej? Pamiętaj, że nie musisz umawiać się na spotkanie z agentem. Istnieje szybszy sposób, aby zapoznać się z propozycjami ubezpieczycieli – możesz skorzystać z naszej porównywarki ubezpieczeń.

Wystarczy, że odpowiesz na kilka pytań – zapytamy cię m.in. o to, czy nieruchomość, którą chcesz ubezpieczyć, należy do ciebie, czy polisa zostanie scedowana na bank i gdzie znajduje się ubezpieczane mieszkanie (dom). Wypełnienie formularza zajmie ci zaledwie parę minut. Następnie będziesz mógł zapoznać się z ofertami i sprawdzić, która z nich będzie dla ciebie najkorzystniejsza.

Marek Pawłowski Marek Pawłowski

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również