poradnik

Jak zabezpieczyć rower – poznaj pięć sprawdzonych sposobów

  • Anna Buczkowska
  • Komunikacja

Jak zabezpieczyć rower – poznaj pięć sprawdzonych sposobów

Mimo, że policja nie prowadzi szczegółowych statystyk, to szacuje się, że co roku tysiące właścicieli rowerów odkrywa ich kradzież. Jak zabezpieczyć rower? Okazuje się, że jest na to kilka sprawdzonych sposobów. Poniżej znajdziesz pięć metod, dzięki którym skutecznie utrudnisz złodziejom kradzież roweru.

 

1. Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą – zapięcie typu U-lock

Zapięcie typu U-lock może zniechęcić złodziei do podjęcia próby kradzieży. Dlaczego? Kłódki szeklowe są tak zaprojektowane, aby niemożliwe było przecięcie ich nożycami. Aby usunąć zabezpieczenie, złodziej będzie musiał przez co najmniej kilka minut używać brzeszczotu, narażając się tym samym na złapanie.

Ile kosztuje zapięcie U-lock? Za takie zabezpieczenie roweru przed kradzieżą będziesz musiał zapłacić ok. 100 zł. Cena zależy od parametrów wybranego zapięcia. Między sobą zabezpieczenia U-lock różnią się m.in. grubością i wagą.

 

2. Jakie zabezpieczenie do roweru – łańcuchy ze stali

Czym zabezpieczyć rower? Alternatywą dla zapięcia typu U-lock może być łańcuch wykonany ze stali. Do jego atutów należy to, że jest on dłuższy od innych zabezpieczeń – będziesz miał więcej możliwości, aby przypiąć rower. Niestety, łańcuch jest ciężkim zabezpieczeniem antykradzieżowym. Prawdopodobnie nie będziesz go chciał zabierać na każdą przejażdżkę.

W odpowiedzi na pytanie, jak zabezpieczyć rower, zdecydowałeś się na łańcuch? Najtańsze dostępne łańcuchy są oferowane w cenie ok. 13 zł. Niestety, nie gwarantują one optymalnej ochrony. Jeżeli będziesz stosować tylko to zabezpieczenie, wybierz solidny łańcuch od znanego producenta. Za taki zapłacisz ok. 140 zł.

 

3. Zabezpieczenie roweru – jaki lokalizator GPS do roweru?

Jak zabezpieczyć rower w piwnicy przed kradzieżą? Innym sposobem jest GPS. Jak on działa? W razie kradzieży jednośladu będziesz mógł szybko go zlokalizować, wykorzystując właśnie technologię śledzenia GPS. Mimo że to sprawdzony i cieszący się coraz większą popularnością sposób zabezpieczenia roweru, to będziesz musiał pamiętać o regularnym ładowaniu urządzenia.

Ile kosztuje GPS do roweru? To zabezpieczenie jest droższe niż zapięcie typu U-lock czy stalowy łańcuch. W zależności od tego, na jaki model się zdecydujesz, będziesz musiał zapłacić co najmniej kilkaset złotych.

 

4. Jak oznaczyć rower przed kradzieżą? Wizyta na policji

Co roku funkcjonariuszom policji udaje się odzyskać część łupów złodziei. Niestety, nie wszystkie rowery wracają do swoich właścicieli. Powodem jest brak oznakowania jednośladu. Czym jest oznakowanie roweru? Jak oznaczyć rower przed kradzieżą?

Oznakowaniem rowerów zajmują się policjanci – polega ono na spisaniu marki i numeru fabrycznego roweru. Dodatkowo funkcjonariusz umieszcza np. na ramie roweru specjalny kod identyfikujący. W razie kradzieży i odzyskania roweru przez policję zostaniesz poinformowany o możliwości odebrania go z komisariatu.

 

5. Jak zabezpieczyć rower – ubezpieczenie roweru przed kradzieżą

Mimo że dobrze wiesz, jak najlepiej zabezpieczyć rower przed kradzieżą, to jesteś też świadomy ograniczeń tych zabezpieczeń? Kupując ubezpieczenie roweru, możesz liczyć na to, że w razie kradzieży otrzymasz odszkodowanie. Aktualnie polisy dedykowane rowerzystom są proponowane m.in. przez: Avivę, Nationale Nederlanden, PZU i Link4. Na co zwrócić uwagę, kupując ubezpieczenie roweru? Kluczowe są:

  • Obszar działania ubezpieczenia. Zwróć na niego szczególną uwagę, gdy na rowerowe przejażdżki wybierasz się również za granicę. Dobre ubezpieczenie roweru powinno ci zapewniać ochronę niezależnie od tego, gdzie będziesz przebywać.
  • Zakres ochrony. Przykładowo Nationale Nederlanden nie tylko wypłaci ci odszkodowanie po kradzieży roweru, ale również pomoże po jego awarii. W ramach ubezpieczenia assistance ubezpieczyciel usprawni twój sprzęt na miejscu zdarzenia.
  • Możliwość ubezpieczenia wyposażenia. Jeżeli korzystasz z koszyka, fotelika dziecięcego czy przyczepki rowerowej, to będziesz mógł ubezpieczyć używane akcesoria od kradzieży.

Do ubezpieczenia roweru możesz też dokupić dodatkowe polisy. Dobrym przykładem jest ubezpieczenie NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków). Jeżeli w czasie rowerowej przejażdżki złamiesz rękę, firma ubezpieczeniowa wypłaci ci odszkodowanie. Będziesz mógł je przeznaczyć choćby na rehabilitację, co wspomoże twój powrót do zdrowia.

Anna Buczkowska Anna Buczkowska

Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również

  • Klaudia Malinowska

Rejestrator jazdy jest urządzeniem elektronicznym, który nagrywa otoczenie w trakcie przemieszczania się samochodem. Ten sprzęt może być pomocny nie tylko jako zabezpieczenie w przypadku...

  • Anna Buczkowska

Podzespoły w samochodzie z czasem się zużywają i po przejechaniu wielu kilometrów np. wymiana paska klinowego może być konieczna i nie będzie w tym nic nadzwyczajnego. O tym, jak ważna jest to...

  • Patrycja Kowalewska

Szukając wyjścia z sytuacji, kiedy chcesz poruszać się drogami publicznymi, ale jednocześnie nie posiadasz prawa jazdy, z pewnością spotkałeś się z pojęciem mikrosamochodu. Czy jednak jazda tylko z...