ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Jak założyć łańcuchy na koła? Jakie łańcuchy wybrać?

Łańcuchy śniegowe pozwalają poruszać się samochodem w skrajnych, zimowych warunkach. Zanim wybierzemy się w górskie rejony, warto dowiedzieć się jak założyć łańcuchy na koła. Gdy będziemy mieli przećwiczony montaż, ośnieżone drogi nie będą już dla nas wyzwaniem.

Kiedy łańcuchy na koła pomogą?

Niekiedy przy drogach, które zimą zawsze pokryte są warstwą śniegu znajdują się znaki informujące o możliwości używania łańcuchów. Czasem takie znaki nakazują ich wykorzystanie i znaków tych musimy bezwzględnie przestrzegać. Warto zaopatrzyć się w łańcuchy i opanować ich zakładanie, aby uniknąć nieprzyjemności i być w stanie poruszać się po każdej drodze, w każdych warunkach.

Jakie łańcuchy do samochodu wybrać?

Decydując się na zakup łańcuchów do samochodu należy kierować się kilkoma wskazówkami.

Do jakich rozmiarów opon przeznaczone są dane łańcuchy?

Przed wybraniem interesującego nas modelu łańcuchów, należy sprawdzić w specyfikacji do jakich rozmiarów opon są przeznaczone.

Czy łańcuchy umożliwiają montaż bez najeżdżania?

Jest to cecha, która może znacznie ułatwić montaż łańcuchów, a dodatkowo skraca czas ich zakładania na koła. W ten sposób można uniknąć dodatkowej czynności, która niedoświadczonym osobom może sprawić trudność.

Jaki wzór łańcuchów?

Obecnie najbardziej popularne są łańcuchy o wzorze rombowym. Zapewniają one dość łatwy i uniwersalny montaż, a także zapobiegają poślizgom bocznym w trakcie jazdy. Łańcuchy, których segmenty są ułożone tylko w poprzek bieżnika opony, poprawiają tylko zdolności samochodu do jazdy na wprost.

Czy łańcuchy posiadają atest?

Wybierając łańcuchy atestowane przez niezależne jednostki badawcze ograniczamy ryzyko uszkodzenia samochodu w trakcie ich użytkowania, a także możemy mieć większe zaufanie do ich możliwości poruszania się po śniegu.

Jak założyć łańcuchy na koła? Montaż łańcuchów śniegowych

Przed montażem łańcuchów na koła samochodu zawsze należy dokładnie zapoznać się z instrukcją producenta. Na rynku jest wiele różnych rodzajów łańcuchów i każdy producent może nieco inaczej podchodzić do sposobu ich montażu.

Na ile kół zakłada się łańcuchy?

Łańcuchy należy założyć na koło, które napędza pojazd, a więc zazwyczaj będą to koła przedniej osi. W przypadku samochodu tylnonapędowego łańcuchy warto założyć również na przednią oś, tak aby poprawić kierowalność samochodu.

Kiedy samochód nie może mieć zakładanych łańcuchów?

W przypadku, gdy przestrzeń między oponą a nadkolem jest zbyt mała, łańcuchów nie będzie można założyć. W przeciwnym razie możliwe byłoby uszkodzenie samochodu.

Zakładanie łańcuchów na koła krok po kroku

Gdy znaki przy drodze informują nas o możliwości używania łańcuchów można przejść do ich montażu, który opiera się na kilku czynnościach:

  1. po pierwsze należy oczyścić oponę ze śniegu,

  2. następnie łańcuchy trzeba przełożyć od wewnętrznej strony koła po podłożu,

  3. kolejnym krokiem jest ich spięcie na górze opony,

  4. na samym końcu należy połączyć element dociągający łańcuchy i za jego pomocą usztywnić łańcuch,

  5. po przejechaniu kilku metrów należy sprawdzić czy łańcuchy się nie poluzowały.

Łańcuchy do ciężarówek

W Polsce w samochodach osobowych dość rzadko stosuje się łańcuchy. Częściej montuje się je w pojazdach użytkowych. Łańcuchy do ciężarówek, gdzie zwykle nie stosuje się opon zimowych są często jedyną możliwością poruszania się po ośnieżonych drogach. Ponadto dla wszelkich pojazdów wykorzystywanych do pracy po bezdrożach (np. do wyrębu lasu) łańcuchy śniegowe są obowiązkowym wyposażeniem

Ile kosztują łańcuchy i czy warto je kupować?

Najtańsze łańcuchy kosztują poniżej 100 złotych. To czy warto je kupować zależy od tego po jakich drogach będziemy się poruszać. Dla kierowcy poruszającego się w normalnych warunkach łańcuchy się nie przydadzą. Zastosowanie łańcuchów na drodze, która nie jest do tego przystosowana może wyrządzić nie tylko szkody w samochodzie (uszkodzenie opon), ale także może negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo na drodze.

Monika Słupczyńska Monika Słupczyńska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również