ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Jak zdjąć tablice rejestracyjne? Kilka wskazówek dla każdego kierowcy

Na co dzień nie zwracamy uwagi na tablice, ale czasem może przydać nam się wiedza jak zdjąć tablice rejestracyjne. Jest wiele powodów, dla których demontaż tablic rejestracyjnych może być konieczny, jednak na szczęście jest to czynność, którą można wykonać niewielkim nakładem sił.

Zdejmowanie tablic rejestracyjnych – po co się to robi?

Zanim dowiemy się jak ściągnąć tablice rejestracyjne, warto wspomnieć po co wykonuje się tę czynność.

Pierwszym, najbardziej prozaicznym powodem będzie wymiana ramki tablicy rejestracyjnej lub jej montaż, gdy tablica była przymocowana bezpośrednio do karoserii.

Kolejne powody są związane z formalnościami w wydziale komunikacji. Przy rejestrowaniu zakupionego samochodu używanego, jego dotychczasowe tablice będzie trzeba zanieść do urzędu. Sytuacja będzie wyglądała podobnie również przy wymianie dowodu rejestracyjnego, w którym zabrakło miejsca na pieczątki z badań technicznych. Aktualnie jednak nie ma już obowiązku wymiany takiego dowodu, a jest jedynie możliwość. Wówczas do wyrobienia nowego dowodu również trzeba zdjąć tablice rejestracyjne, tak aby można umieścić na nich nową naklejkę legalizacyjną.

Demontaż tablic rejestracyjnych – z ramki czy bez?

Różnice w sposobie zdejmowania tablic będą zależały od sposobu ich zamocowania. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest montaż z wykorzystaniem ramek. Jak wyjąć tablice rejestracyjne z ramki? Zazwyczaj na dolnej części ramki znajduje się część montowana na zatrzaski. Po jej zlokalizowaniu należy ją delikatnie podważać, najlepiej bez użycia dodatkowych narzędzi, tak aby nie zniszczyć ramki. Najłatwiej będzie zacząć od wypinania środkowych zatrzasków, a wtedy reszta powinna już łatwo wyskoczyć. Gdy pasek jest już wyjęty tablice wystarczy wysunąć w kierunku wypiętych zatrzasków.

Gdy nie ma ramki, tablica może być przymocowana bezpośrednio do samochodu za pomocą wkrętów. Wówczas w celu jej demontażu należy zlokalizować i wykręcić wkręty mocujące.

Często tablice są przymocowane na nity. W takim przypadku należy wykorzystać wiertarkę/wkrętarkę z wiertłem o nieco większej średnicy od łba nitu. Należy ostrożnie rozwiercać łeb nitu, tak aby nie naruszyć materiału tablicy. Po rozwierceniu nitów można zdjąć tablicę, a pozostałości trzonu należy wcisnąć do otworu, żeby zrobić miejsce do ponownego zamontowania tablicy.

Jak wymienić ramkę tablicy?

W celu wymiany ramki tablicy rejestracyjnej należy najpierw wymontować tablicę rejestracyjną, a następnie zdjąć ramkę, która będzie zamocowana w sposób analogiczny do tablicy bez ramek, co opisano powyżej.

Jak założyć tablice? Jaki sposób montażu jest najlepszy?

Jeżeli planujemy często demontować tablice najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie jedynie ramek. Z kolei, jeżeli zależy nam na ograniczeniu ryzyka zgubienia, bądź kradzieży tablic warto użyć do tego celu nitów, ewentualnie wkrętów. Jeżeli odpowiednio zabezpieczymy antykorozyjnie otwór na nit w nadwoziu taki montaż nie wpłynie negatywnie na stan naszego samochodu.

Zuzanna Jóźwiak Zuzanna Jóźwiak

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również