ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Jak zgłosić szkodę w ramach AC?

W momencie wystąpienia szkody pojazdu ubezpieczony posiadający polisę autocasco musi podjąć szereg obowiązkowych kroków po to, aby móc uzyskać odszkodowanie.

Zara po wystąpieniu kolizji najważniejsze jest oczywiście zabezpieczenie pojazdu przed dalszą szkodą. Co więcej, trzeba pamiętać o niedokonywaniu żadnych zmian w aucie, chyba że uzasadnia to bezpieczeństwo jazdy. Kolejny krok to zebranie informacji na temat uczestników zdarzenia. Konieczne będzie także spisanie protokołu na temat okoliczności całego zajścia.

Policję należy wezwać na miejsce zdarzenia, gdy skala szkody jest duża, powstała ona w wyniku kradzieży lub wandalizmu, a także gdy na miejscu są osoby ranne, zabite lub gdy jakiś uczestnik wypadku znajduje się pod działaniem środków odurzających.

Kolejny etap postępowania to zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela. Możemy to zrobić na różne sposoby: telefonicznie, osobiście, pocztą, za pomocą formularza kontaktowego dostępnego na stronie towarzystwa ubezpieczeniowego (TU) lub mailowo. W tym momencie należy zwrócić szczególną uwagę na termin zgłoszenia. Nie wolno nam przekroczyć okresu 3-7 dni. Jeśliby nam się to zdarzyło, to możemy się nawet narazić na niewypłacenie odszkodowania. Warto z tego powodu tej kwestii dopilnować.

Zgłoszenie to jednak nie wszystko. Będziemy musieli również dostarczyć do towarzystwa ubezpieczeniowego odpowiedni pakiet dokumentów. Są one niezbędne, aby rozpocząć postępowanie odszkodowawcze. Wśród dokumentów, które będzie trzeba przedłożyć, znajdują się: dokument tożsamości zgłaszającego szkodę, dowód rejestracyjny z aktualnymi badaniami technicznymi, numer polisy AC, wniosek ubezpieczeniowy, prawo jazdy kierowcy i oczywiście druk zgłoszenia szkody, zawierający opis zdarzenia.

Po złożeniu dokumentów należy czekać. W niedługim czasie zostaną przeprowadzone oględziny uszkodzonego auta, a rzeczoznawca określi wartość zniszczeń. Następnie sprawa zostaje przekazana do ubezpieczyciela, który podejmuje decyzję, czy i w jakiej kwocie wypłacić odszkodowanie. Wszystko przebiegać będzie w tym miejscu zgodnie z ustaleniami umowy, którą podpisaliśmy z TU. Ustawowy termin wypłaty odszkodowania to 30 dni.

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również