poradnik

Jak zgłosić szkodę z ubezpieczenia OC?

  • Jacek Kasperczyk
  • Komunikacja

Jak zgłosić szkodę z ubezpieczenia OC?

Jak zgłosić szkodę z ubezpieczenia OC?

W przypadku, gdy kierujący pojazdem staje się uczestnikiem wypadku lub kolizji drogowej, bardzo ważną rzeczą jest zwrócenie uwagi na kilka kwestii. Przede wszystkim, trzeba w należyty sposób zabezpieczyć miejsce zdarzenia. Bezpieczeństwo zarówno pozostałych kierowców, jak i nas samych to sprawa priorytetowa.

Kolejną czynnością powinno być wezwanie na miejsce wypadku pogotowia, jeśli któryś z uczestników zdarzenia jest ranny i potrzebuje pomocy. Ważne jest także wezwanie na miejsce policji, w przypadku gdy zachodzi podejrzenie że sprawca wypadku znajduje się pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Służby mundurowe warto także zawiadomić, jeśli owe zdarzenie drogowe mogło być popełnione w wyniku przestępstwa.

Jeśli dopełniliśmy wszystkich opisanych powyżej formalności, kolejnym krokiem będzie spisanie Wspólnego Oświadczenia o Zdarzeniu Drogowym przez wszystkich uczestników wypadku lub kolizji. Pomimo skomplikowanej nazwy, dokument ten może zostać sporządzony odręcznie. Ważne jednak, aby zawierał następujące dane: datę i miejsce zdarzenia, dane osobowe i kontaktowe uczestników zdarzenia, dane pojazdów, opis powstania zdarzenia, opis widocznych uszkodzeń oraz własnoręczne podpisy.

W związku z tym, że prawidłowe wypełnienie powyższego oświadczenia może przysporzyć kierowcom pewnych trudności, firmy ubezpieczeniowe posiadają w swoich regulaminach odpowiednie druki takich dokumentów.

Co po wypadku?

Dla dobra posiadacza pojazdu oraz jak najszybszego rozwiązania problemu związanego z ewentualną naprawą uszkodzonego auta, szkoda powinna być zgłoszona niezwłocznie po jej wystąpieniu. Pozwala to nie tylko szybko i sprawnie rozpocząć jej likwidację, ale także znacząco zmniejszy stres, jaki przeżywa poszkodowany.

Fakt uczestnictwa w zdarzeniu drogowym oraz zamiar likwidacji poniesionej szkody można zgłosić na dwa sposoby – osobiście lub telefonicznie. Trzeba pamiętać, że przy zgłaszaniu szkody ważne jest dopilnowanie, aby na „wspólnym oświadczeniu o zdarzeniu drogowym” były uzupełnione wszystkie niezbędne informacje. Jedną z podstawowych jest wpisanie numeru polisy OC sprawcy kolizji, czy wypadku. W przypadku braku tych danych proces likwidacji szkody może ulec znacznemu wydłużeniu.

Uczestnictwo w wypadku drogowym jest dla kierowcy niezwykle stresującym przeżyciem. Ważne jednak jest zachowanie przez niego przynajmniej chwilowej trzeźwości umysłu i dopilnowanie wszystkich niezbędnych formalności. Tylko w ten sposób uda się uniknąć niepotrzebnych komplikacji związanych z wypłatą odszkodowania.

Jacek Kasperczyk
compero.pl

Jacek Kasperczyk Jacek Kasperczyk

Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również

  • Patrycja Kowalewska

Status dowodu rejestracyjnego to coś, co interesuje kierowców ubiegających się o ten dokument. Chociaż od 2018 roku nie musimy mieć go przy sobie podczas kontroli drogowej (na terenie Polski),...

  • Patrycja Kowalewska

Zawodowi kierowcy doskonale znają zasady poruszania się po różnych rodzajach dróg. Jeżeli na co dzień jeździsz samochodem w obrębie swojego miasta i jego najbliższych okolic, to przed...

  • Marek Pawłowski

Okazało się, że naprawa twojego samochodu jest nieopłacalna? Jeżeli nie chcesz dalej płacić za obowiązkowe ubezpieczenie OC, pozostaje ci wyrejestrować auto. Złożenie wniosku o wyrejestrowanie...