ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Jaka kamerka samochodowa? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów

Rejestrator jazdy jest urządzeniem elektronicznym, który nagrywa otoczenie w trakcie przemieszczania się samochodem. Ten sprzęt może być pomocny nie tylko jako zabezpieczenie w przypadku kolizji, ale może też umożliwić łatwiejsze cofanie lub uczynić przyjemniejszym parkowanie tyłem. Ten artykuł pomoże ci zdecydować, jaką kamerkę samochodową wybrać oraz, jaka karta pamięci do wideorejestratora będzie najodpowiedniejsza.

Kamera do auta – dlaczego warto zdecydować się na rejestrator jazdy?

Zastanawiasz się, czemu służą rejestratory samochodowe i dlaczego stają się coraz bardziej popularne? Prawdziwą furorę robią nagrania z samochodów, które później autorzy zamieszczają w sieci lub wysyłają do telewizji. Dzięki temu możemy być świadkami zarówno śmiesznych, ciekawych momentów, czy niecodziennych sytuacji, jak również groźnych wypadków. Jednak zdecydowana większość montuje wideorejestratory do samochodu w celu zabezpieczenia swoich interesów na wypadek ewentualnego zdarzenia drogowego. Dotyczy to kolizji/wypadku, nieodpowiedniego zachowania służb lub też w przypadku starania się o odszkodowanie. Takie nagranie można odtworzyć bezpośrednio przed policją lub przed sądem.

Jeżeli rozważasz, jaka kamerka samochodowa będzie dla ciebie właściwa, wskazówki znajdziesz poniżej.

Rejestrator jazdy – na co zwrócić uwagę?

Na sklepowych półkach możesz znaleźć kamery jednokanałowe (przód auta), dwukanałowe (przód i tył), kamery trzykanałowe (przód, tył oraz wnętrze) o wielu różnych parametrach. Jeżeli zastanawiasz się, jaka kamera samochodowa będzie najbardziej odpowiadała twoim potrzebom, musisz wziąć pod uwagę kilka kwestii:

  • rozdzielczość – im jest wyższa, tym lepszą jakością obrazu możesz się cieszyć. Obecnie przyjmuje się, że najmniejsza rozdzielczość nagrywanego obrazu powinna mieć 720p (pionowej rozdzielczości ekranu wyrażanej w poziomych liniach), czyli 1280 x 720 (proporcje: 1280 pionowych linii x 720 poziomych linii). Jednak najkorzystniejsza będzie kamera do auta z opcją Full HD, która najlepiej sprawdzi się np. podczas postępowań sądowych. Na rynku są już rejestratory samochodowe pozwalające cieszyć się obrazem w jakości 4k, jednak takie nagrania mają sporą pojemność i mogą wymagać zainstalowania zewnętrznej karty pamięci;
  • wartość przysłony obiektywu – jest istotna dla podróżujących nocą, na równi z trybem nocnym; zasada jest taka, że im niższa specyfikacja, tym lepsza jakość nagrań;
  • nagrywanie nocne – jest skuteczne, kiedy urządzenie ma dobrą rozdzielczość;
  • zapisywanie – część kamer do aut rejestruje obraz w pętli (starsze nagrania są zastępowane nowymi); zwróć uwagę, czy urządzenie obsługuje zewnętrzne karty pamięci, korzystanie z nich pozwoli ci być spokojnym, że ważne pliki nie zostaną automatycznie usunięte;
  • kąt nagrywania – im szerszy, tym większy kadr zostanie uchwycony;
  • czujnik ruchu – to opcja, która uruchamia wideorejestrator, jak tylko pojazd ruszy z miejsca lub kiedy coś zbliży się do auta. Pozwala to mieć nadzieję, że moment stłuczki lub próba kradzieży zostanie uwieczniona;
  • GPS – może być wykorzystany, jako pełnoprawna nawigacja i pomiar aktualnej prędkości;
  • wyświetlacz – na ogół najwygodniejsze do rejestrowania jazdy będą rejestratory jazdy o przekątnej wyświetlacza 2-3 cali;
  • kamera cofania – jest bez wątpienia wartościową opcją, pozwalającą na wygodniejsze cofanie, parkowanie, ale również rejestrowanie tyłu samochodu;
  • akumulator – jest przydatny, ponieważ wówczas sprzęt nie wymaga podpięcia do zewnętrznego zasilania;
  • dźwięk – nie należy do standardowego wyposażenia, jednak może okazać się bezcenny w przypadku konieczności przedstawienia wymiany zdań z konkretnego wydarzenia na drodze. Może być dla ciebie interesującym dodatkiem, dzięki któremu możesz dodawać komentarze do danej trasy;
  • złącza – możliwość podpięcia kabla USB, HDMI, zasilania lub slot na kartę pamięci;
  • montaż – sposób umiejscowienia kamery w samochodzie;
  • samochodowa czarna skrzynka – rejestruje prędkość, kierunek jazdy, wstrząsy, przeciążenia i zapisuje pliki w osobnym miejscu, co zabezpiecza materiał przed utratą.

Jaka karta pamięci do wideorejestratora?

Pojemność karty pamięci, którą zamierzamy wykorzystać do rejestratora jazdy jest na ogół uzależniona od tego, ile strumieni video jednocześnie chcemy zapisywać. Przeważnie zasada jest taka, że im więcej kanałów, tym większą pojemność karty SD powinieneś mieć. Rozdzielczość pliku odgrywa w tym przypadku też niebagatelną rolę. Niemniej jednak, zaleca się karty 64GB i większe, a absolutne minimum to 32GB. Przy kamerze dwukanałowej rozważ wybór karty 128GB, a jeżeli jesteś posiadaczem urządzenia trzykanałowego to optymalna będzie karta mieszcząca 256GB.

Długość wideo na danej karcie pamięci uzależniona jest od tego, jaki przepływ danych w jednostce czasu jest zapisywany. Nosi to nazwę bitrate – im jest on wyższy, tym lepsza jakość obrazu, a przykłady znajdują się w tabeli poniżej.

 

Pojemność w GB

15 Mbps

1,875 MB/s

20 Mbps

2,5 MB/s

25 Mbps

3,125 MB/s

30 Mbps

3,75 MB/s

50 Mbps

6,25 MB/s

100 Mbps

12,5 MB/s

32

4 godziny

40 minut

3 godziny

30 minut

2 godziny

48 minut

2 godziny

20 minut

1 godzina

25 minut

0 godzin

40 minut

64

9 godzin

20 minut

7 godzin

0 minut

5 godzin

36 minut

4 godziny

40 minut

2 godziny

50 minut

1 godzina

20 minut

128

18 godzin

35 minut

14 godzin

0 minut

11 godzin

12 minut

9 godzin

20 minut

5 godzin

35 minut

2 godziny

50 minut

256

37 godzin

10 minut

27 godzin

55 minut

22 godziny

30 minut

18 godzin

35 minut

11 godzin

10 minut

5 godzin

35 minut

 

Jedno jest pewne, karta pamięci, jaką posiada wrejestrator do samochodu, nie powinna być źródłem twoich oszczędności. Sprawdzony nośnik jest gwarantem każdej kamerki samochodowej i stanowi twój późniejszy dowód w ewentualnej sprawie.

Rejestrator jazdy – o czym jeszcze warto pamiętać przy zakupie?

  1. Montując rejestratory samochodowe trzeba mieć na uwadze, że redukuje to pole widzenia, ponieważ najczęściej lokuje się je na szybie czołowej. Żeby jednak spełniały swoje funkcje należy pamiętać, aby obiektyw, jak i szyba przed nim były zawsze czyste. Zwróć uwagę na to za każdym razem, kiedy planujesz rejestrować swoją podróż.
  2. Jeżeli twój rejestrator jazdy nie zawiera akumulatora i wymaga podłączenia do instalacji elektrycznej samochodu, rozważ dokupienie przejściówki, która umożliwi podpięcie kilku urządzeń naraz.
  3. Wjeżdżając do innego kraju zapoznaj się z przepisami dotyczącymi stosowania rejestratorów samochodowych, gdyż może się okazać, że są one niedozwolone w danym państwie ze względu na ochronę danych osobowych.
  4. Zanim kupisz wideorejestrator do samochodu, sprawdź opinie zamieszczone w Internecie, czy to na forach, czy bezpośrednio na stronach, gdzie można dokonać zakupu.

Nagranie z rejestratora jazdy może być bardzo pomocne podczas uzyskania odszkodowania z OC sprawcy wypadku, jak i z własnego ubezpieczenia, np. autocasco w przypadku aktu wandalizmu. Jednak nawet najlepsza kamera do auta nie będzie przydatna, jeśli twoja polisa będzie wątpliwej jakości. Z tego względu warto pomyśleć o zakupie naprawdę dobrego produktu ubezpieczeniowego, a w znalezieniu takiego niezastąpiona będzie porównywarka ubezpieczeń znajdująca się w serwisie Compero.pl. Dzięki temu bezpłatnemu programowi szybko poznasz i wybierzesz najkorzystniejszą ofertę jednego z najlepszych towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce.

 

Klaudia Malinowska Klaudia Malinowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również