ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Jaki kask rowerowy wybrać – rodzaje, budowa, rozmiar i waga

Bez względu na to, czy z roweru korzystasz jedynie w ciepłe miesiące, czy też przez cały rok, potrzebujesz kasku rowerowego. Czy wiesz, jaki kask rowerowy kupić? Jeżeli nie, poniżej znajdziesz garść przydatnych porad.

Jak zmierzyć obwód głowy do kasku?

Jeżeli zacząłeś przeglądać ofertę producentów kasków rowerowych, to z pewnością wiesz już, że kaski są dostępne w różnych rozmiarach. Zastanawiasz się, jak dobrać rozmiar kasku rowerowego? To proste – wystarczy, że zmierzysz obwód głowy.

Jak zmierzyć głowę do kasku? Będziesz potrzebował miary krawieckiej i lustra. Aby ustalić, jaki masz obwód głowy, przyłóż miarę do czoła – najlepiej 2-3 cm powyżej brwi. Następnie owiń miarą głowę, ale pamiętaj, aby leżała ona nad uszami, a nie na nich. Później pozostaje już tylko sprawdzić tabelę wymiarów danego producenta. W ten sposób nie stracisz czasu na przymierzanie większości dostępnych w sklepie modeli.

Przykładowe rozmiary kasków– kask Kross Arrok:

  • Rozmiar S – 52-56 cm
  • Rozmiar M – 55-59 cm
  • Rozmiar L – 58-62 cm

Pamiętaj, że z kaskami rowerowymi jest podobnie jak z butami – to, jak opisany jest rozmiar kasku rowerowego, zależy głównie od producenta. Aby głowa była dobrze chroniona przed upadkiem, nie obejdzie się bez przymierzenia wybranych egzemplarzy.

Czy trzeba mieć kask rowerowy na głowiepodczas jazdy rowerem? Obowiązujące przepisy nie wymagają od rowerzystów używania kasku. Brak przymusu nie jest jednak powodem, dla którego warto z kasku rezygnować – korzystanie z niego zwiększa bezpieczeństwo podczas rowerowych wycieczek.

Wybierasz się na wakacje za granicę i masz tam zamiar jeździć na rowerze? W niektórych krajach (np. Chorwacji, Austrii czy Hiszpanii) kask jest obowiązkowy dla osoby niepełnoletniej.

 

Jak dobrać kask rowerowy – podstawowe zasady

Znajomość tego, jakie są rozmiary kaskówto nie wszystko, co jest ci potrzebne, aby wybrać najlepszy kask rowerowy – musisz jeszcze sprawdzić, jakie materiały zostały użyte do jego produkcji.

W przypadku kasków stosuje się materiały dwóch rodzajów – inne na zewnątrz, a inne wewnątrz. Obudowa zewnętrzna najczęściej jest wykonana z plastiku ABS lub poliwęglanu. Drugi materiał jest bardziej elastyczny, a dzięki temu lepiej rozprasza siłę uderzenia. Wewnętrzna część kasku to wykładzina ochronna – może ona być wykonana m.in. z polistyrenu, polipropylenu lub poliuretanu.

Mimo że podstawową funkcją kasku jest ochrona głowy przed skutkami uderzenia o podłoże, to powinien on też zapewniać komfort. Na rowerze często jeździsz rekreacyjnie? Zwróć uwagę na liczbę i wielkość otworów wentylacyjnych. Im będzie ich więcej, tym mniej będzie pocić się skóra głowy. Ten aspekt będzie miał jednak niewielkie znaczenie, jeżeli planujesz zakup tzw. orzeszka.

Jeżeli zastanawiasz się, jak dobrać kask rowerowy, zwróć uwagę także na jego wagę. Ponieważ noszenie kasku nie powinno być odczuwalne w przypadku dłuższych przejażdżek, to wybrany przez ciebie model powinien być lekki. Waga ma jednak największe znaczenie dla tych rowerzystów, którym zależy na wynikach lub preferują długie, wielogodzinne trasy. Jeździsz sporadycznie? Waga kasku nie powinna być dla ciebie priorytetem.

Jak dobrać kask rowerowy, biorąc pod uwagę dużą rozpiętość cen? Jeżeli jeździsz głównie rekreacyjnie, potrzebujesz solidnego kasku, ale nie musisz na niego przeznaczać kilku tysięcy złotych. Zbudowany z poliwęglanu kask rowerowy kupisz już za ok. 400 zł. Na rynku są też dostępne tańsze modele, które z powodzeniem sprawdzą się przy przejażdżkach polnymi drogami czy miejskimi ścieżkami rowerowymi.

Jaki kask rowerowy wybrać?

Na portalach dla rowerzystów oraz blogach prowadzonych przez sklepy rowerowe znajdziesz liczne rankingi kasków rowerowych. Aby jednak wiedzieć, na który kask warto zwrócić uwagę, powinieneś znać ich rodzaje. Jakie kaski rowerowe proponują producenci? Wyróżnia się trzy grupy kasków – są to:

  • Kaski rowerowe rekreacyjne

Możesz spotkać się też z określeniem „uniwersalne kaski rowerowe” lub „miejskie kaski rowerowe”. Jak wskazuje ich nazwa, są one przeznaczone zarówno do jazdy w warunkach miejskich, jak i pozamiejskich. Z jednej strony są zbudowane w sposób, który ma chronić głowę rowerzysty przed konsekwencjami upadków, z drugiej zaś zapewniają dobrą wentylację. Jeżeli jeździsz po różnym terenie i nie nastawiasz się na wyniki, ale przyjemność płynącą z przejażdżek, wybierz kask rekreacyjny.

W tej grupie kasków znajdziesz produkty w różnych cenach. Najtańsze modele kosztują ok. 100 zł. Za ok. 300-400 zł możesz kupić kask, który posłuży ci przez długie lata.

  • Kaski rowerowe szosowe

Kupiłeś rower szosowy i zastanawiasz się, jaki kask rowerowy wybrać? Jeżeli zamierzasz jeździć głównie po twardej nawierzchni (asfalcie), to dobry kask jest podstawą, a obszar poszukiwań powinieneś zawęzić do kasków szosowych.

Z uwagi na potrzeby rowerzystów, którzy sięgają po kaski szosowe, modele te są tak zaprojektowane, aby ich kształt minimalizował opór powietrza. Producenci kasków szosowych zwracają też uwagę na jakość materiałów – kask musi chronić przed obrażeniami, które mogłyby powstać po uderzeniu w twardą powierzchnię przy dużej prędkości. Konstrukcja i zastosowane tworzywa to główne powody, dla których te kaski są droższe od modeli uniwersalnych.

  • Kaski rowerowe górskie

Jeżeli zaczynasz przygodę z kolarstwem górskim, wybieraj wśród kasków rowerowych MTB. Od wymienionych wcześniej modeli różnią się one stopniem ochrony – w sklepach znajdziesz kaski chroniące również potylicę czy skronie. Wiele z dostępnych propozycji posiada też daszek. Ten rodzaj kasku wyróżnia dobra wentylacja oraz materiały użyte do produkcji – producenci zwracają uwagę, aby ich produkty w możliwie najlepszy sposób chroniły głowę przed obrażeniami w razie upadku.

Ile wydasz na kask rowerowy górski? Polecane w rankingach modele dostępne są w cenach zaczynających się już od ok. 300 zł. Droższe kaski, które osłaniają też szczękę (full face), kosztują od ok. 400 zł wzwyż.

Jaki kask dla dziecka?

Być może pasję do rowerowych przejażdżek próbujesz przekazać swojemu dziecku. Jeżeli tak, możesz zastanawiać się, jak dobrać kask dla dziecka. Zasady są takie same – musisz zmierzyć obwód głowy dziecka i następnie ustalić rozmiar kasku. Ponieważ układ kostny u dziecka jest szczególnie narażony na urazy, zwróć uwagę na to, czy kask:

  • Ma certyfikaty. Na produkcie musi znajdować się oznaczenie CE, a dodatkowo powinien on posiadać certyfikaty EN 1080 (Kaski dla dzieci chroniące przed uderzeniami) czy EN 1078 (Kaski dla rowerzystów, użytkowników deskorolek oraz wrotek).
  • Został wyprodukowany przez renomowanego producenta. Produkty no name nie zawsze są gorszej jakości, ale trudniej ją zweryfikować. Lepiej mieć pewność, że w razie upadku ochronna warstwa kasku zapobiegnie urazom głowy.

Kask dla dziecka zamów w sklepie sportowym, aby mieć pewność, że pochodzi on prosto od producenta.

Co pod kask rowerowy? Wśród rowerzystów popularne są czapki kolarskie. Możesz zdecydować się choćby na czapkę z daszkiem lub czapkę z kołnierzem. Podejmując wybór, powinieneś zwrócić uwagę na rodzaj materiału – nie może być to bawełna, bo w przypadku intensywnego treningu rowerowego będzie ona wchłaniać wilgoć, a nie ją odprowadzać.

 

Gdzie kupić kask rowerowy?

Kask najlepiej nabyć w sklepie sportowym lub w sklepie oferującym rowery i akcesoria rowerowe. Powód jest prosty – to właśnie tam znajdziesz szeroki wybór kasków rowerowych. Jeżeli w planach masz zakup pierwszego kasku rowerowego, otrzymasz też niezbędne wsparcie – sprzedawca pomoże ci wybrać model, w którym będziesz czuł się bezpiecznie.

Chcesz zaoszczędzić na zakupie kasku rowerowego? Jeżeli wiesz, jakiego modelu potrzebujesz, możesz poszukać go w sklepach internetowych. Z reguły mają one niższe marże niż sklepy stacjonarne.

Anna Buczkowska Anna Buczkowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również