ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Jakie domy są najtańsze w budowie?

Domy tanie w budowie nie zawsze odbiegają swoją jakością od droższych inwestycji. Należy jednak pamiętać o dobrym zaprojektowaniu swojej nieruchomości. Znaczenie ma nie tylko estetyka, ale rodzaj wybranych form konstrukcyjnych. Warto widzieć, które domy nie wymagają obciążających inwestycji finansowych.

Jakie domy są najtańsze w budowie?

Kalkując ostateczną cenę nieruchomości należy wziąć pod uwagę m.in.:

  • cenę materiałów,
  • funkcjonalność technologii,
  • ogólną organizację przestrzeni.

Warto jednak zaznaczyć, że wyliczenia te mogą okazać się zaniżone. W trakcie budowy często zdarzają się bowiem trudności wymagające zastosowania poprawek. Nieruchomości z niewielką przestrzenią mieszkalną są tańsze od większych konstrukcji. Rozważając różnorodne projekty, należy wziąć pod uwagę proponowane rozwiązania oraz to,  czy gwarantują energooszczędność budowli.

Duże znaczenie ma również funkcjonalność. Niewielka przestrzeń może być tak zorganizowana, by osoby mieszkające w domu nie czuły się przytłoczone. Zastosowanie energooszczędnych rozwiązań wiąże się z koniecznością zainwestowania większych środków finansowych. Dzieje się tak, ponieważ konieczne jest wybranie dobrej jakości materiałów, zastosowanie dobrej izolacji termicznej i instalacji wpływających na zaoszczędzenie energii. Jeśli zatem dana osoba decyduje się na wybór domu energooszczędnego, powinna przenalizować proponowany projekt pod kątem powierzchni oraz bryły. Jeśli parametry będą optymalne, wówczas można utrzymać więcej ciepła w obrębie budynku. To z kolei przekłada się na eksploatację i wysokość rachunków, dlatego warto zainwestować więcej pieniędzy w wysokiej jakości materiały, by w późniejszych latach nie generować kosztów.

Tani dom – czy samodzielna praca jest dobrym rozwiązaniem?

Jeśli prywatny inwestor posiada dużą wiedzę i doświadczenie, może on samodzielnie wybudować nieruchomość, jak również stworzyć projekt. Największy atut tego rozwiązania stanowi opcja podzielenia prac na etapy. Jest to szczególnie pomocne dla osób niemających dostatecznych środków finansowych na realizację inwestycji w oparciu o nieprzerwany system budowy. Warto jednak pamiętać, że dom narażony na deszcz, śnieg, niskie temperatury może odbiegać od przyjętych w projekcie założeń. Warunki atmosferyczne niekorzystnie wpływają bowiem na materiały konstrukcyjne.

Tani dom z generalnym wykonawcą – jakie są zalety?

Dla osób mających ograniczone środki finansowe, samodzielna praca wiąże się z mniejszymi wydatkami. W przypadku wyboru zewnętrznej firmy koszty są większe ze względu na konieczność opłacenia fachowców i specjalisty nadzorującego budowlę. Osoba odpowiedzialna za monitorowanie powinna zwracać uwagę nie tylko na postęp prac, ale również dobre wykorzystanie środków finansowych. Przy wyborze generalnego wykonawcy warto kierować się czasem realizacji usługi. Ważne jest również zwrócenie uwagi na ewentualne rabaty firmy możliwe do wykorzystania w sklepach budowlanych.

Domy tanie w budowie

Tani dom może być funkcjonalny, estetyczny i energooszczędny zarazem. Warto jednak pamiętać, by na etapie projektowania przeanalizować wszystkie rozwiązania w obrębie poszczególnych segmentów. Optymalny wybór powinien stanowić kompromis pomiędzy niewielkimi kosztami a użytecznością technologii oraz elementów konstrukcyjnych. Sprawdźmy, jak tanio wybudować dom.

Fundamenty

Posadowienie stanowi element oddający podłożu gruntowemu wszystkie obciążenia. Fundamenty wykonywane są zazwyczaj z betonu, cegły lub kamieni. W przypadku ekologicznych budowli wykorzystuje się często drewniane podstawy. Zastosowanie tego surowca determinuje stworzenie konstrukcji o niewielkich obciążeniach. Zastanawiając się nad wyborem odpowiednich materiałów, warto wziąć pod uwagę, czy będą one zapewniać:

  • niewielkie osiadanie budowli,
  • właściwą głębokość posadowienia,
  • łatwość wykonania.

Dostępne rozwiązania dzieli się na bezpośrednie i głębokie. Pierwszy typ przekazuje obciążenia na grunt, drugi robi to pośrednio. Najbardziej popularne bezpośrednie posadowienia to ławy fundamentowe o dużej ilości podłużnych wykopów, które wymagają zatrudnienia profesjonalnego wykonawcy, co generuje dodatkowe koszty. Kolejny typ posadowienia to płyty. Ich wadą jest  wysoka cena realizacji w przypadku zewnętrznej firmy budowlanej i konieczność zastosowania dużej ilości prętów. Nie można ich również zabezpieczyć izolacją termiczną. Płyty nie wymagają jednak głębokich dołów. Są one dobrym rozwiązaniem m.in. w przypadku słabej jakości gruntów.

Bryła

Nowoczesna architektura charakteryzuje się prostymi rozwiązaniami. Ich minimalizm nie wpływa jednak na obniżenie funkcjonalności poszczególnych elementów. Chcąc wybudować tani dom, warto wybrać bryłę bez wielu załamań i połączonych ścian. Najlepszy kształt to prostopadłościan. Prosta konstrukcja jest nie tylko tania, ale i łatwa do wykonania. Nie trzeba również martwić się wysokimi kosztami późniejszego użytkowania. Tego typu budowla ogranicza ryzyko powstania wielu mostków termicznych. Ułatwia ponadto budowę dachu. Wśród innych zalet tego rozwiązania warto wskazać nieskomplikowany proces organizacji wewnętrznej przestrzeni.

Dach

W przypadku niewielkiej inwestycji warto zdecydować się na wybór dwuspadowego rozwiązania o kącie nachylenia nieprzekraczającego 40 stopni. Dzięki temu nie trzeba będzie wydawać dużo pieniędzy na materiały. Oszczędność obejmuje również pokrycie dachu. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest mniejsza liczba rynien i stosunkowo niskie zużycie płyt kartonowo-gipsowych w obrębie poddasza.

 

Domy tanie w budowie nie świadczą o tym, że nie mają wysokiej wartości. Zwłaszcza, gdy jest już zamieszkały i w pełni wyposażony. Z tego względu należy go ubezpieczyć od kradzieży, zdarzeń losowych (pożar, powódź, wichury, burze). Aby wybrać najkorzystniejszą ofertę polisy nieruchomości, warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń dostępnej w serwisie Compero.pl.

 

Marek Pawłowski Marek Pawłowski

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również