ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Jakie zasady obowiązują przy wypłacie odszkodowania z ubezpieczenia OC?

Jak można przyspieszyć wypłatę odszkodowania z ubezpieczenia OC?

Odszkodowanie z ubezpieczenia OC zostaje wypłacane w przypadku, w którym ubezpieczony zostaje poszkodowany w wypadku z czyjejś winy. Koszty naprawy uszkodzonego samochodu (i inne świadczenia) zostają pokryte z polisy OC sprawcy zdarzenia. Towarzystwa ubezpieczeń mają określone procedury, których przestrzegają przy wypłacaniu tego typu odszkodowań. Warto jednak wiedzieć, że istnieje kilka zasad, które mogą przyspieszyć wypłatę należności.

Zgodnie z kodeksem cywilnym, poniesioną szkodę można zgłaszać nawet w ciągu 3 lat (a w niektórych sytuacjach również później), ale warto to zrobić wcześniej. Ułatwi to określenie rozmiaru poniesionej szkody i wyliczenie należnego odszkodowania.  Warto poświęcić trochę czasu na skompletowanie niezbędnych dokumentów, żeby wniosek o wypłatę odszkodowania nie został odrzucony z powodów formalnych. Potrzebne będą: formularz zgłoszenia szkody,  oświadczenie sprawcy,  adresy i telefony świadków oraz protokół policji.

Po złożeniu dokumentów w oddziale ubezpieczyciela sprawcy trzeba poczekać na obliczenie wartości odszkodowania, które zostanie wypłacone. Na wypłacenie bezspornej części odszkodowania towarzystwa mają 30 dni od dnia zgłoszona szkody lub 14 dni od wyjaśnienia wszystkich wątpliwości dotyczących okoliczności zdarzenia.

Jeżeli poszkodowanemu bardzo zależy na czasie, może zwrócić się o wypłatę odszkodowania do własnego ubezpieczyciela. Zostanie ono wtedy wypłacone z konta jego polisy autocasco. Niestety, to rozwiązanie ma wadę – w ten sposób poszkodowany pozbawia się prawa do zniżki za bezszkodową jazdę do momentu rozliczenia się jego towarzystwa z tym, w którym sprawca wypadku wykupił ubezpieczenie OC (roszczenie regresowe).
 

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również