ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Jakie światła do jazdy dziennej?

Ze świateł do jazdy dziennej nie korzystają wszyscy kierowcy. Część samochodów poruszających się po drogach nie jest wyposażona w te światła. Z kolei niektórzy kierujący pojazdami błędnie zakładają, że światła do jazdy dziennej i światła mijania to te same światła. Nie chcesz narazić się na mandat? Sprawdź, co to są światła do jazdy dziennej i jak ich używać.

 

Co to są światła do jazdy dziennej?

Zdarza się, że światła do jazdy dziennej (Daytime Running Lights) są traktowane przez kierowców jako alternatywa dla świateł mijania. Czy słusznie? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba w pierwszej kolejności wyjaśnić, co to są światła dzienne. Jak wskazuje sama ich nazwa, światła dzienne przeznaczone są do jazdy w dzień. Wyróżnia je to, że:

 • są dość słabe, mają od kilku do kilkunastu watów – dla porównania światła mijania mają od 40 do 55 W,
 • często są montowane bez współdziałania z tylnymi światłami pozycyjnymi – takie przepisy obowiązują m.in. na terenie Unii Europejskiej,
 • włączają się automatycznie, z kolei po włączeniu świateł mijania samoczynnie się wyłączają.

Od kiedy obowiązują światła do jazdy dziennej? Aktualnie nie wszystkie pojazdy poruszające się po drogach są wyposażone w światła dzienne. Wynika to ze zmiany przepisów, która miała miejsce kilka lat temu.

Od 7 lutego 2011 r. obowiązuje dyrektywa unijna, która reguluje kwestię świateł dziennych. Od tego dnia wszystkie nowe pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t (czyli również samochody osobowe) wprowadzane do sprzedaży na rynku europejskim muszą być wyposażone w światła do jazdy dziennej.

Światła do jazdy dziennej – symbol. W kokpicie samochodu światła do jazdy dziennej symbolizuje zielona ikona prezentująca rozchodzące się z reflektora światło za pomocą kropek o różnej wielkości. Jest to jednak symbol rzadko używany.

Wprowadzenie obowiązku montowania przez producentów świateł do jazdy dziennej było podyktowane wadami świateł mijania. W wielu europejskich krajach (w tym w Polsce od 2007 r.) korzystanie ze świateł mijania jest obowiązkowe przez cały rok. Niestety, ich używanie nie zawsze poprawia bezpieczeństwo na drodze.

Jakie światła obowiązują w dzień – dzienne czy mijania?

Kierowcy nie mają dowolności, gdy mowa o wyborze świateł do jazdy w dzień. Korzystanie z oświetlenia zostało uregulowane w Prawie o ruchu drogowym. Zgodnie z art. 51 tej ustawy kierowcy:

 • mają obowiązek używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza,
 • mogą używać świateł do jazdy dziennej (zamiast świateł mijania) w czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

Wyboru nie mają ci kierowcy, którzy poruszają się np. tunelem. Oni obowiązkowo muszą korzystać ze świateł mijania. Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa – światła do jazdy dziennej są zbyt słabe, aby dobrze oświetlały drogę w tunelu.

Kierowcy, którzy używają niewłaściwych świateł, narażają się na mandat. Jego wysokość zależy od rodzaju przewinienia. Przykładowo:

 • za jazdę bez wymaganych świateł w tunelu kierowca naraża się na karę w wysokości 200 zł,
 • nieużywanie wymaganego oświetlenia podczas postoju w warunkach niedostatecznej widoczności oznacza mandat w wysokości od 50 do 300 zł,
 • korzystanie ze świateł drogowych w sposób niezgodny z przepisami jest zagrożone mandatem w wysokości 200 zł.

 

Światła do jazdy dziennej nie zastępują świateł mijania. Kierowca może włączyć światła dzienne jedynie w dzień i to wówczas, gdy warunki pogodowe są na tyle dobre, że ich używanie nie wpłynie niekorzystnie na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego. Oznacza to, że używanie świateł do jazdy dziennej jest zabronione m.in. podczas opadów deszczu, śniegu czy mgły.

 

Dlaczego warto wybrać światła dzienne?

Niektórzy kierowcy skrupulatnie korzystają z możliwości używania w czasie dobrej pogody świateł do jazdy dziennej. Dlaczego? Powodów jest kilka – światła dzienne to:

 • lepsza widoczność pojazdu – zwiększa to bezpieczeństwo na drodze,
 • światła, o których nie można zapomnieć – włączają się one automatycznie,
 • niski pobór mocy – to oznacza odciążenie akumulatora,
 • niższe koszty eksploatacji autazużycie paliwa jest niższe.
 • wykorzystanie diod LED – są trwalsze niż tradycyjne żarówki.

Kierowcy używający świateł do jazdy dziennej zwracają uwagę zwłaszcza na ostatni punkt. Korzystanie z diod LED oznacza możliwość oszczędzania podstawowego (z reguły halogenowego) oświetlenia.

Jak włączyć światła do jazdy dziennej? W nowszych samochodach światła do jazdy dziennej włączają się automatycznie – wystarczy, że kierowca uruchomi zapłon. Niektóre pojazdy pozwalają ustawić oświetlenie w tryb auto – samochód na podstawie czujnika światła sam zdecyduje, czy włączone powinny być światła dzienne, czy światła mijania.

Czy kierowcy starszych samochodów również mogą czerpać korzyści płynące z używania świateł do jazdy dziennej? W autach, które nie są fabrycznie wyposażone w światła do jazdy dziennej, można dokonać niezbędnych przeróbek.

 

Jakie wybrać światła do jazdy dziennej?

Dostrzegasz korzyści świateł do jazdy dziennej? Jeżeli używasz samochodu ze starszego rocznika i chcesz zamontować światła dzienne, możesz wybrać:

 • światła LED – są dostępne w wielu kształtach (np. mogą być prostokątne), a ich główną zaletą jest niskie zużycie energii i trwałość,
 • lampy dwufunkcyjne – pełnią one podwójną rolę, bo są jednocześnie światłami do jazdy dziennej i światłami przeciwmgłowymi.

Niezależnie od tego, na jakie światła się zdecydujesz, powinieneś pamiętać o kwestii homologacji. Jaka homologacja świateł do jazdy dziennej jest wymagana? Produkt, który wybierzesz, powinien posiadać oznaczenie E i numer identyfikacyjny.

Przy zakupie świateł do jazdy dziennej zwróć uwagę również na ilość lumenów. Im większa będzie wartość wyrażona w tej jednostce miary strumienia świetlnego, tym mocniejsze będzie światło. Jeżeli zastanawiasz się, jakie kupić lampy do jazdy dziennej, to weź pod uwagę również:

 • odporność lampy na działanie wody – lampy powinny mieć wysoki współczynnik wodoszczelności,
 • obudowę – powinna ona być solidna, bo wówczas będzie odporna na uszkodzenia mechaniczne,
 • stabilizator napięcia – nie wszystkie dostępne na rynku produkty są w niego wyposażone, tymczasem to rozwiązanie chroni przed szybkim przepaleniem.

Wybór świateł do jazdy dziennej z homologacją i ich prawidłowy montaż jest kluczowy – od tego zależy bezpieczeństwo na drodze. Jeżeli spowodujesz kolizję, brak przeglądu technicznego auta nie będzie miał wpływu na wypłatę odszkodowania z OC. Mimo tego warto zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego.

Na rynku nie brakuje tanich świateł LED bez homologacji. Wybierając takie światła, narażasz się na mandat i zatrzymanie przez policję dowodu rejestracyjnego. Zakup świateł, które nie są zgodne z aktualnymi przepisami, po prostu się nie opłaca – możesz narazić się na dodatkowe, zbędne wydatki.

Marek Pawłowski Marek Pawłowski

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również