ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Jakie ubezpieczenie OC wybrać?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe, co oznacza, że każda osoba posiadająca pojazd mechaniczny, zgodnie z polskim prawem, jest zobowiązana do zakupu takiej polisy. Na rynku istnieje kilkanaście zakładów ubezpieczeń i o wiele więcej pośredników, agentów czy brokerów ubezpieczeniowych. Jak w takiej sytuacji wybrać optymalne ubezpieczenie OC i czym się kierować?

Na początku trzeba podkreślić, że ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych zostało ujęte w ramy prawne, w związku z czym oferta zakładów ubezpieczeń musi być zgodna z przepisami prawa. W praktyce oznacza to, że firmy ubezpieczeniowe muszą konstruować ofertę w oparciu o ustawę i nie różni się ona pomiędzy zakładami ubezpieczeń. Niektóre towarzystwa, chcące uatrakcyjnić ofertę, dodają do ustawowego OC ubezpieczenie miniassistance, zapewniające pomoc w razie kolizji (ale awarii już niekoniecznie).

Co więcej, klient, który wykupuje ubezpieczenie OC, może zwracać uwagę właściwie tylko na cenę, ponieważ nawet jeśli spowoduje wypadek, to nie on będzie dochodził odszkodowania w zakładzie ubezpieczeń. A ten musi ubezpieczać od tych samych zdarzeń i co najmniej na kwotę zapisaną w ustawie. W tej sytuacji rozglądając się za wyborem ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, należy zwracać uwagę w szczególności na wysokość składki, ewentualnie opcje dodatkowe.

Druga sprawa, to zniżki. Przed zakupem ubezpieczenia warto sprawdzić, jakie zniżki oferuje ubezpieczyciel, a więc o ile procent i za co obniży wysokość składki. Posiadacze pojazdów mechanicznych muszą się liczyć z tym, że będą opłacać składkę ubezpieczeniową co najmniej przez kilka lat. Osoby, które nie wyobrażają sobie życia bez czterech kółek, będą posiadały takie ubezpieczenie nawet przez 30 lat! W tej sytuacji warto przeanalizować cenę ubezpieczenia także w kolejnych latach. Na przykład, jeśli firma A oferuje najtańsze ubezpieczenie obecnie, a firma B oferuje obecnie droższe ubezpieczenie, ale w kolejnych latach można liczyć na wysokie obniżki, to warto zakupić ubezpieczenie w tej drugiej firmie. Jeśli zsumujemy koszty ubezpieczenia przez 5 lat, to okaże się, że dużo taniej wyszedł zakup ubezpieczenia w tej początkowo „droższej” firmie.

W przypadku wybranych firm warto zwrócić uwagę także na jakość obsługi zakładu ubezpieczeń oraz jego stabilność na rynku. Załóżmy, że firma zajmuje się przewozem osób. Jeśli spowoduje wypadek, a będzie ubezpieczona w zakładzie o kiepskiej renomie, to może na tym ucierpieć wizerunek firmy. Pewnym wyznacznikiem jakości ubezpieczyciela może być na przykład ilość skarg pisanych do Rzecznika Ubezpieczonych dotyczących danej firmy. Może to świadczyć o problemach z uzyskaniem odszkodowania. Jeśli pasażerowie firmy przewozowej będą musieli „walczyć” z zakładem ubezpieczeń w sądach, to spadek reputacji firmy może się bardziej odbić na finansach niż wcześniejszy zakup droższej polisy u innego ubezpieczyciela.

Podsumowując, w przypadku ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla klientów indywidualnych warto zwracać uwagę przede wszystkim na jak najniższą cenę ubezpieczenia w najbliższych latach z uwzględnieniem możliwych zniżek. W przypadku niektórych przedsiębiorstw warto zwrócić uwagę także na jakość usług świadczonych przez zakład ubezpieczeń.
 

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również