ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Jakie ubezpieczenie skutera wybrać, żeby nie przepłacić?

Posiadasz motorower lub zamierasz w najbliższym czasie jego zakup? Jako właściciel pojazdu mechanicznego jesteś zobowiązany do wykupienia ubezpieczenia skutera.  Na rynku dostępnych jest wiele ofert świadczeń obligatoryjnych oraz dobrowolnych. Dowiedz się, co należy zrobić, by wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie i nie przepłacić. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na temat poszczególnych rodzajów ubezpieczeń i na co zwrócić uwagę podczas wyboru oferty.

Ubezpieczenie skutera 50 cm³

Ubezpieczenie skutera 50 cm³ obowiązuje każdego właściciela jednośladu. Niewielka pojemność silnika nie zwalnia z tego obowiązku. Brak wykupionej ochrony cywilnej będzie generowało niepotrzebne, wysokie koszty.

Wykupione ubezpieczenie skutera o pojemności silnika wynoszącej 50 cm³ pozwala na pokrycie szkód, jakie poniosła osoba poszkodowana w kolizji lub wypadku drogowym z uczestnictwem ubezpieczonego jednośladu. Na wysokość opłaty składa się kilka aspektów, są to m.in.:

 • marka i model pojazdu,
 • przebieg i wiek,
 • historia ubezpieczenia,
 • wiek, miejsca zamieszkania oraz data uzyskania prawa jazdy osoby ubezpieczającej.

Ubezpieczenie skutera 50 cm³ jest stosunkowo niskie w porównaniu do innych pojazdów. Najbardziej korzystne oferty wynoszą jedynie kilkadziesiąt złotych rocznie. Ze względu na to, że ubezpieczenie skutera jest obowiązkowe, brak ważnej polisy skutkować może naliczeniem kar, które w 2021 wynosiły:

 • 190 zł za brak ważnego OC do trzech dni po utraceniu ważności poprzedniej polisy,
 • 470 zł za brak ubezpieczenia komunikacyjnego od czwartego do 14 dnia,
 • 930 zł za brak OC powyżej 14 dni.

Poza karami za niewykupienie ubezpieczenia skutera występuje jeszcze bardziej kosztowne ryzyko poniesienia strat finansowych. Jeśli nie miałbyś ubezpieczonego skutera, a spowodowałbyś nim kolizję, musiałbyś z własnej kieszeni wypłacić odszkodowanie osobie lub osobom pokrzywdzonym w jego wyniku.  

Ubezpieczenia skutera 125 cm³ – czy warto wykupić AC?

W przypadku wykupywania ubezpieczenia skutera 125 cm³ warto zastanowić się również nad zakupem ubezpieczenia autocasco (AC). Co prawda autocasco nie jest obowiązkowym świadczeniem, jednak jego posiadanie może przynieść sporo korzyści, co w przypadku droższych jednośladów ma niemałe znaczenie. Jeżeli wykupisz dodatkowe ubezpieczenie AC, nie musisz martwić się o wystąpienie sytuacji, w której twój pojazd padnie ofiarą wandalizmu. Dodatkowe środki na pokrycie szkód otrzymasz również po gradobiciu czy przewróceniu skutera przez silny wiatr. Dodatkowo, decydując się na wykupienie autocasco, zyskujesz ochronę w przypadku ewentualnej kradzieży oraz uszkodzenia sprzętu wskutek zdarzeń losowych.

Ubezpieczenie skutera elektrycznego

Ubezpieczenie skutera elektrycznego jest obowiązkowe, jak w przypadku każdego innego pojazdu silnikowego, który bierze udział w ruchu drogowym. Wykupienie OC pokryje szkody majątkowe w przypadku uszkodzenia jednośladu oraz koszty związane z wynajęciem zastępczego środka lokomocji. Cena świadczenia za zakup ubezpieczenia skutera elektrycznego jest uzależniona od kilku czynników, zupełnie tak, jak w przypadku klasycznych modeli pozbawionych dodatkowego napędu.

Czy można zrezygnować z wykupu OC na skuter w okresie zimowym?

Przed wykupieniem OC na skuter pamiętaj o tym, że musi ono obowiązywać przez 12 miesięcy. Mimo że motorowery kojarzą się zazwyczaj z okresem wiosennym, letnim i wczesną, ciepłą jesienią, należy pamiętać o tym, że nie da się zrezygnować z ubezpieczenia pojazdu na czas zimy. Dlatego jeśli nie chcesz mieć kłopotów i dużych niepotrzebnych wydatków, pamiętaj o tym, by ubezpieczyć skuter na cały rok.

Czy warto wykupić Assistance dla skutera?

Jeżeli nie chcesz decydować się na wykupienie stosunkowo drogiego ubezpieczenia autocasco dla swojego skutera, możesz rozważyć wybór pakietu Assistance. Jest on zdecydowanie bardziej atrakcyjny cenowo, przy czym przynosi ci również wiele korzyści. Co możesz zyskać? Przede wszystkim nie musisz martwić się, jeżeli twój jednoślad ulegnie uszkodzeniu w wyniku wypadku, awarii lub unieruchomienia, świadczenia obejmują także kradzież. W zależności od wykupionego pakietu możesz liczyć na:

 • naprawę jednośladu na miejscu,
 • holowanie skutera,
 • wynajem pojazdu zastępczego,
 • organizację części zamiennych oraz doprowadzenie naprawionego pojazdu we wskazane miejsce.

Ubezpieczenie skutera – wybierz najkorzystniejszą opcję

Jak widzisz, ubezpieczenie skutera nie jest takie proste, jak się na początku wydaje. Właściciel pojazdu musi być czujny i zwracać uwagę na wiele różnych czynników. Jest jednak pewien prosty sposób na to, by dokonać właściwego wyboru bez większego nakładu sił i straty czasu. Przeglądanie propozycji firm ubezpieczeniowych zacznij od uruchomienia dobrej porównywarki ofert – Compero.pl. System na postawie uzupełnionych przez ciebie danych wyświetli oferty firm ubezpieczeniowych, które mogą zaproponować najlepsze warunki oraz ceny świadczeń w twoim wypadku. Dzięki temu zajmiesz się przeglądaniem jedynie tych ofert, które są najlepiej dopasowane do twojej sytuacji. Takie rozwiązanie z pewnością pozwoli ci zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy, które będziesz mógł spożytkować na wycieczki swoim jednośladem.

Monika Słupczyńska Monika Słupczyńska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również