ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Jakie wycieraczki samochodowe? Na co zwrócić uwagę przy zakupie wycieraczek?

Na rynku jest ogromny wybór części zamiennych, a kierowcy muszą coraz dłużej zastanawiać się np. jakie wycieraczki samochodowe wybrać. Problem może się nieco rozjaśnić, gdy poznamy z czego możemy i powinniśmy wybierać.

Jakie wycieraczki samochodowe są dostępne na rynku?

Wycieraczki samochodowe są dość prostą częścią samochodową i składają się z trzech głównych elementów:

  • mocowania do ramienia wycieraczki,
  • konstrukcji nośnej gumy,
  • gumy wycieraczki z kauczuku.

Jest kilka rodzajów mocowań wycieraczek. Kiedyś najbardziej popularne było mocowanie hakowe typu „U” jednak im samochód młodszy, tym większa szansa na to, że zastosowano inny rodzaj uchwytu. W celu uniknięcia pomyłek najłatwiej będzie skorzystać z katalogów online producentów lub dystrybutorów wycieraczek. Należy dokładnie określić rodzaj mocowania wycieraczki występujący w samochodzie, w przeciwnym wypadku montaż będzie niemożliwy.

Wycieraczki można podzielić na trzy podstawowe typy ze względu na rodzaj konstrukcji nośnej:

  • szkieletowe/standardowe – konstrukcja nośna składa się z widocznych elementów metalowych,
  • płaskie/bezszkieletowe – pod gumową osłoną skrywają metalową listwę sprężystą, która dociska gumę do szyby,
  • hybrydowe – metalowa konstrukcja nośna podobna do tej z wycieraczek szkieletowych jest ukryta pod osłonami z tworzywa sztucznego.

Wycieraczki szkieletowe są najtańsze i najdłużej występują na rynku. Są jednak coraz rzadziej stosowane w samochodach z uwagi na mniej atrakcyjny wygląd, gorsze możliwości dopasowania się do krzywizny szyby, a ponadto ich cena nie jest już tak korzystna w porównaniu z innymi rodzajami.

Obecnie najbardziej popularne wydają się być wycieraczki płaskie. Ich cena nie jest już tak wygórowana, a ponadto mogą nieco odmłodzić wygląd samochodu i zapewniają dobre dopasowanie się do krzywizn szyby.

Z kolei wycieraczki hybrydowe dzięki osłonom z tworzywa niwelują wadę nieatrakcyjnego wyglądu wycieraczek szkieletowych.Ponadto osłony poprawiają właściwości aerodynamiczne takiej wycieraczki, która dzięki temu jest lepiej dociskana do szyby w trakcie jazdy.

Ciekawostka! Niektóre źródła podają, że wycieraczki są wynalazkiem znakomitego polskiego pianisty – Józefa Hofmanna. Na początku XX w. miał się on zainspirować działaniem metronomu i w ten sposób stworzyć przodka wycieraczek, których dziś używamy.

Jak wybrać wycieraczki do samochodu?

Przy wyborze wycieraczek trzeba zacząć od określenia parametrów, którymi powinny się charakteryzować. Najłatwiej będzie skorzystać z katalogu online producenta wycieraczek. Tam wystarczy odszukać właściwe wycieraczki według interesującego nas modelu samochodu. W katalogu powinna być zawarta informacja o zastosowanym w samochodzie rodzaju mocowania oraz długości poszczególnych wycieraczek.

Można również spróbować dobrać wycieraczki samodzielnie. Zrobimy to z pomocą miary, dzięki której określimy długość piór wycieraczek. Najlepiej mierzyć jedynie gumę wycieraczek, a pomiar należy wyrazić w milimetrach lub w calach, gdyż takie jednostki znajdziemy na opakowaniach nowych wycieraczek.

Jeżeli chodzi o rodzaj mocowania, większość producentów wycieraczek (zwłaszcza płaskich i hybrydowych) zapewnia kilka adapterów dla różnych modeli samochodów. Warto jednak sprawdzić listę modeli samochodów, dla których przeznaczona jest dana wycieraczka. Informacje takie najczęściej znajdują się na odwrocie opakowania.

Jakie wycieraczki wybrać? Czym kierować się przy zakupie?

Jaka firma wycieraczek będzie najlepsza?

Każdy chciałby mieć dobre wycieraczki samochodowe w aucie, ale jak wybrać najlepsze wycieraczki? Warto określić sobie kwotę jaką chcemy przeznaczyć na zakup wycieraczek. Czasami nie warto przesadnie oszczędzać. Kupując wycieraczki najtańsze, które wyprodukowała firma o nieznanym pochodzeniu często od razu po wymianie można żałować wydanych pieniędzy.

Wycieraczki złej jakości nie będą właściwie przylegały do szyby, ich guma może przeskakiwać, wydawać nieprzyjemne dźwięki przy wycieraniu, a czasami nawet mocowanie będzie uciążliwe w montażu. Pozorna oszczędność może zatem przynieść tylko straty.

Najbezpieczniejszym wyborem będzie zakup wycieraczek od sprawdzonego producenta. Jakiej firmy wycieraczki samochodowe są najlepsze? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Z pewnością nie zawiedziemy się wybierając wycieraczki od producenta, który dostarcza części na pierwszy montaż, który nie może sobie pozwolić na utratę renomy przez produkty niskiej jakości. Warto również rozważyć producentów z Polski. Ceny takich wycieraczek są często dużo niższe od markowych produktów, a jakość jest porównywalna, a zdarza się, że wyższa.

Jaki rodzaj wycieraczek wybrać?

Szkieletowe, płaskie, czy może hybrydowe? W tej kwestii jedynym ograniczeniem może być budżet, bo niemal do każdego samochodu będzie można dobrać wycieraczki każdego rodzaju.

Trzeba mieć na uwadze nadal zauważalną różnicę w cenie pomiędzy wycieraczkami standardowymi a nowocześniejszymi odmianami. Dysponując niewielkim budżetem niekiedy warto kupić wycieraczki szkieletowe, ale z wyższej półki, niż płaskie, bądź hybrydowe wycieraczki budżetowe. Mniej atrakcyjny wygląd wynagrodzi nam lepsza jakość produktu, a co za tym idzie wyższy komfort użytkowania.

Jakie pióra wycieraczek wybrać?

Biorąc pod uwagę niewielki koszt zakupu wycieraczek można poeksperymentować i na podstawie własnych doświadczeń wybrać model i firmę, która będzie nam najbardziej odpowiadać. Warto skorzystać również z opinii innych np. na forach internetowych i znaleźć najczęściej polecane wycieraczki samochodowe.

Marek Pawłowski Marek Pawłowski

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również