ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Jazda bez przeglądu – co grozi kierowcy?

Wszystkie samochody poruszające się po drogach muszą być poddawane regularnym badaniom technicznym w stacjach diagnostycznych. Jazda bez przeglądu to wykroczenie, za które grozi mandat, ale to nie jedyna kara za brak badania technicznego.

Nowe samochody są zwolnione z obowiązkowego badania technicznego w początkowych latach. Pierwszy przegląd właściciel auta z salonu musi wykonać dopiero po 3 latach użytkowania, a kolejne co drugi rok. Pozostałe samochody oraz pojazdy zasilane gazem należy oddawać na kontrolę techniczną co rok. Jazda bez przeglądu jest niedopuszczalna.

 

Co grozi za brak przeglądu?

Brak ważnego przeglądu technicznego wiąże się z ryzykiem nałożenia mandatu w kwocie do 500 zł, a także zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego auta. Po zmianie przepisów od 2018 roku policja nie musi już w tym celu rekwirować papierowej wersji tego dokumentu, ponieważ kierowcy nie mają już obowiązku wożenia fizycznego dokumentu w samochodzie. Funkcjonariusz podczas kontroli dokonuje teraz wirtualnego zatrzymania dowodu pojazdu w systemie CEPiK, po czym wydaje kierowcy zaświadczenie o elektronicznym zatrzymaniu dokumentu. Pokwitowanie jest ważne 7 dni – to czas na usunięcie ewentualnych usterek w pojeździe i uzyskanie dla niego pieczątki od diagnosty, potwierdzającej prawidłowy stan techniczny auta.

Brak przeglądu technicznego - mandat to nie koniec problemów

Mandat - obok odebrania dowodu - to najczęściej stosowana kara za brak badania technicznego pojazdu, ale kierowców mogą z tego tytułu spotkać również inne nieprzyjemności. Jeśli samochód nie został skontrolowany pod kątem zdatności do poruszania się po drogach, nie wiadomo, czy nie stwarza bezpośredniego zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Jazda bez ważnego przeglądu w marginalnych przypadkach może z tego powodu zakończyć się dla kierowcy nawet odholowaniem auta na parking, a to generuje dodatkowe koszty, rzędu nawet kilkuset złotych.

 

Brak ważnego przeglądu – jak odzyskać dowód rejestracyjny?

  1. Oddaj samochód na przegląd techniczny do okręgowej stacji kontroli pojazdów.
  2. Skompletuj dokumenty:
  • wniosek o elektroniczne odnotowanie zwrotu dowodu,
  • zaświadczenie z badania technicznego,
  • zaświadczenie o zatrzymaniu dowodu,
  • aktualną polisę OC.
  1. Zgłoś się do urzędu, który wydał dowód rejestracyjny lub organu, który go zatrzymał (w przypadku cyfrowego zatrzymania dokumentu przez policję, w celu odebrania dowodu możesz się udać na dowolny komisariat w całej Polsce)

Pamiętaj! Jeśli policjant odebrał dowód rejestracyjny twojego auta, możesz jeździć nim tylko przez 7 dni, czyli tyle, ile ważne jest pokwitowanie o zatrzymaniu dowodu. Jeśli wyjedziesz na ulice samochodem po tym czasie, w przypadku kontroli pojazd zostanie odholowany na parking, a na przegląd będziesz mógł zaprowadzić samochód jedynie na lawecie.

 

Jazda bez ważnego przeglądu a OC

Brak przeglądu nie ma żadnego wpływu na przebieg ubezpieczenia OC. Jeśli spowodujesz wypadek lub kolizję autem bez ważnego przeglądu, poszkodowani otrzymają odszkodowanie z OC twojego samochodu. Brak pieczątki ze stacji kontroli pojazdów nie będzie stanowił podstawy do odmowy wypłaty świadczenia przez twojego ubezpieczyciela. Nie oznacza to jednak, że mimo nieopłacania składek na ubezpieczenie nie poniesiesz odpowiedzialności finansowej, bo sprawę załatwi za ciebie ubezpieczyciel. Choć w praktyce to on pokryje szkody poszkodowanego, to może żądać od ciebie zwrotu poniesionych kosztów.

Inaczej jest w przypadku polisy AC. O tym, czy ochrona ubezpieczeniowa działa również dla samochodów bez aktualnego przeglądu, decyduje regulamin ubezpieczyciela. Informacje na ten temat można pozyskać z ogólnych warunków ubezpieczenia, dołączanych do każdej polisy.

 

Czy można ubezpieczyć samochód bez przeglądu?

Do zawarcia umowy ubezpieczenia OC nie jest wymagane posiadanie ważnego przeglądu pojazdu. Zgodnie z Ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych każdy pojazd musi być ubezpieczony w zakresie odpowiedzialności cywilnej, bez względu na jego stan techniczny. Obowiązek posiadania ważnego OC upływa dopiero w momencie zezłomowania auta lub jego wyrejestrowania.

O tym, czy ubezpieczyciel przystanie na zawarcie z tobą umowę polisy AC dla auta bez ważnego przeglądu, decyduje sam ubezpieczyciel. Zwykle brak pieczątki od diagnosty nie będzie stanowił przeszkody w wykupieniu autocasco, jednak – zależnie od treści polisy – ochrona ubezpieczeniowa może w tym okresie nie działać, mimo opłacenia składki.

Patrycja Kowalewska Patrycja Kowalewska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również