ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Jazdy doszkalające

Kurs na prawo jazdy

Przepustką do uzyskania dokumentu pozwalającego na poruszanie się samochodem czy motocyklem jest kurs na prawo jazdy. Trwa on około 1,5 miesiąca, od chwili rozpoczęcia najpierw zajęć teoretycznych, a później praktycznych, aż do egzaminu państwowego w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w danym mieście.

Kurs na prawo jazdy kategorii B trwa minimum 60 godzin, z czego na część teoretyczną przeznaczane jest 30 godzin lekcyjnych, zaś na część praktyczną przeznacza się 30 godzin zegarowych. Po ukończeniu szkolenia teoretycznego i szkolenia z zakresu pomocy przedmedycznej, kursant będzie mógł rozpocząć kolejny etap szkolenia - jazdy na mieście, czyli część praktyczną.

Czy wiesz że...?

Aby przystąpić do kursu na prawo jazdy kategorii B lub A, kursant musi mieć ukończone co najmniej 17 lat i 9 miesięcy, czyli do ukończenia pełnoletniości może mu brakować maksymalnie 3 miesiące. Niepełnoletni uczestnik kursu na prawo jazdy, musi dostarczyć do wybranego ośrodka pisemną zgodę rodziców na jego udział w szkoleniu. Pismo to można sporządzić odręcznie, albo też skorzystać z gotowego druku udostępnionego przez ośrodek szkolenia kierowców.

Wymagania formalne

Zapisując się na kurs prawa jazdy kursant podaje dane osobowe, w tym numer PESEL. Z kolei, by wziąć udział w państwowym egzaminie na prawo jazdy, konieczne jest posiadanie dokumentu tożsamości - Dowodu Osobistego lub Paszportu.

Rozpoczęcie jazd praktycznych, na mieście i na placu manewrowym, wymaga uzyskania w pierwszej kolejności orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów określonego typu. Dokument ten wystawia lekarz posiadający uprawnienia do badania kierowców.

Jazdy szkoleniowe i doszkalające

Szkolenie praktyczne obejmuje jazdy na placu manewrowym i w ruchu drogowym, na mieście. Kursant, pod okiem wykwalifikowanego instruktora, ćwiczy manewry parkowania i pokonywania przeszkód.

Oprócz jazd podstawowych, kursant, który ma wątpliwości, czy jest dobrze przygotowany do egzaminu państwowego, może wykupić jazdy doszkalające. Są one przydatne również w przypadku, gdy egzamin odbywa się długo po ukończeniu kursu.

Ile kosztują jazdy doszkalające?

W zależności od wybranego Ośrodka Szkolenia Kierowców, ceny za godzinę jazdy doszkalającej lub za pakiet takich jazd mogą być różne:

  • 40 zł za 1h jazdy doszkalającej lub 380 zł za pakiet 10h jazd doszkalających w OSK Mega Jazda z Warszawy,

  • 50 zł za 1h jazdy doszkalającej, 90 zł za 2h, 210 zł za 5 h, 400 zł za 10h lub 800 zł za 20h jazd doszkalających w OSK PIRAT z Warszawy,

  • 50 zł za 1h jazdy doszkalającej lub 450 zł za pakiet 10h jazd doszkalających w OSK ABS z Warszawy,

  • 38 zł za 1h jazd doszkalających (przy wykupywaniu od 11 do 19h jazd) oraz 35 zł za 1h (przy wykupywaniu powyżej 20h jazd doszkalających) w OSK Ekspert Wrocław.

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również