ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Kabotaż - co to jest, warunki, dokumenty, ubezpieczenie kabotażu

Kabotaż - co to jest?

Przewóz kabotażowy oznacza zarobkowy (wykonywany przez firmę lub przedsiębiorstwo) transport towarów, który jest wykonywany w innym państwie niż kraj siedziby danego przedsiębiorcy. Nie może on być jednak stale i ciągle świadczony w danym kraju. Transport kabotażowy może być dokonywany jedynie po rozładunku w ramach przewozu międzynarodowego.

Pojęcie kabotażu zostało uregulowane w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1072/2009 z dnia 21 października 2009 r. dotyczącego wspólnych zasad dostępu do rynku międzynarodowych przewozów drogowych.

Aby lepiej to zobrazować w przypadku ukraińskiej firmy transportującej towar do Polski będzie wyglądało to następująco: rozładunek towaru przywiezionego z Ukrainy w Polsce, a następnie jego transport na przykład z Warszawy do Gdańska.

Warunki przewozu kabotażowego

Określone przepisy unijne dotyczą wspólnych zasad dostępu do rynku międzynarodowych przewozów drogowych (kabotaży). Oto najważniejsze z nich, pozostałe możesz znaleźć w rozporządzeniu unijnym numer 1072/2009 z roku 2009.

  • Transport kabotażowy może zostać rozpoczęty dopiero po całkowitym albo częściowym rozładunku towaru zza granicy.
  • Dostawy w ramach kabotażu mają być wykonywane tym samym pojazdem, którym towar ten został dostarczony na teren kraju.
  • Dostawy kabotażowe mogą się odbywać przez maksymalnie siedem dni od daty rozładunku towaru.

Jakie dokumentu są wymagane podczas przewozu kabotażowego?

Aby dokonać przewozu kabotażowego należy wykazać kilka dokumentów, którymi są:

  • świadectwo kierowcy,
  • licencja transportowa dotycząca uprawnień do przewozów międzynarodowych,
  • międzynarodowy list CMR,
  • listy przewozowe dla każdego wykonanego kabotażu,
  • faktury za zrealizowane usługi kabotażu.

Czym jest żegluga kabotażowa?

Żegluga kabotażowa to transport towaru drogą morską na terenie tego samego kraju. Dla przykładu w Polsce może to być przewóz między Gdynią a Świnoujściem. Statek używany do żeglugi kabotażowej jest nazywany kabotażowcem.

Jeśli żegluga odbywa się na tym samym morzu, nazywamy ten transport kabotażem małym. Może się on obywać między różnymi państwami. Tak więc towar może przebyć drogę z Gdyni do Karlskrony w Szwecji.

Kabotaż wielki z kolei następuje w przypadku transportu danego towaru pomiędzy dwoma różnymi morzami.

Ubezpieczenie kabotażu

Osoba, która chciałaby się podjąć przewozu kabotażowego powinna zainteresować się ubezpieczeniem kabotażowym. Co prawda, nie jest ono obowiązkowe, ale warto je posiadać.

Ubezpieczenie kabotażowe znacznie ułatwi ci kwestię poszukiwania zleceń dotyczących transportu towaru. Wiele firm, które są zainteresowane transportem ich produktów zwraca bardzo dużą uwagę na to, czy przyszły przewoźnik posiada ubezpieczenie tego typu. Warto także zaznaczyć, że twoja działalność w ten sposób wzbudzi większe zaufanie i poczucie profesjonalizmu pośród odbiorców, co przełoży się na lepsze wyniki w twojej firmie.

Ubezpieczenie kabotażu gwarantuje ci także bezpieczeństwo, które jest niezwykle ważne w branży transportowej, zwłaszcza jeśli zajmujesz się przewozem kosztownego towaru, który jest podatny na uszkodzenia. Ubezpieczenie kabotażowe zabezpiecza cię przed skutkami nieprzyjemnych zdarzeń, ponieważ chroni towar oraz twój biznes.

Rodzaje ubezpieczeń kabotażowych

Kiedy już podejmiesz wybór o zakupie ubezpieczenia pamiętaj, aby wybrać jego odpowiedni typ w stosunku od charakteru twojego przewozu.

  • Ubezpieczenie na terenie Niemiec - otrzymasz certyfikat, który musisz mieć przy sobie. To ubezpieczenie wynosi 1,2 miliona euro (minimum 600 tys. euro to suma ubezpieczająca jeden incydent).
  • Ubezpieczenie na terenie Unii Europejskiej - możesz z niego korzystać na terenie całej UE oprócz Niemiec. Różnicą w przypadku tego ubezpieczenia jest to, że nie potrzebujesz zaświadczenia, a kwota ubezpieczenia jest ustalana tak samo, jak w przypadku transportu międzynarodowego.

 

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem ubezpieczenia kabotażowego, sprawdź ofertę multiagencji ubezpieczeniowej Compero. Nasi specjaliści pomogą ci znaleźć polisę idealnie dopasowaną do twoich potrzeb, dzięki której będziesz mógł zadbać o towar swoich klientów oraz renomę swojej firmy.

Patrycja Kowalewska Patrycja Kowalewska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również