ikonka palmy
Ubezpieczenie turystyczne

Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!

Kamperem po Polsce – o czym kamperowicze muszą pamiętać?

Podróże kamperem mają swoich zwolenników, jak i przeciwników. Faktem jest, że popyt w tym obszarze stale wzrasta, a to szczególnie za sprawą pandemii, która niejako zmusiła podróżujących do poszukiwania alternatywnej formy zwiedzania. Ten rodzaj turystyki obarczony jest konkretnymi przepisami, których musisz przestrzegać, aby móc cieszyć się niczym niezmąconą podróżą. Jeżeli zastanawiasz się, gdzie możesz podróżować kamperem po Polsce, w jakich miejscach zaparkować, ciekawią cię kwestie spania i tego, jakich przepisów należy przestrzegać, zapraszamy do lektury.

Podróże kamperem – przepisy drogowe

Aby móc usiąść za kierownicą kampera przeważnie wystarczy prawo jazdy kategorii B. Jeżeli jednak pojazd, którym chcesz kierować będzie ważył powyżej 3,5 tony, niezbędne będą uprawnienia na kategorię C.

Kampery, zarówno te ważące do 3,5 tony i ponad w obszarze zabudowanym za dnia mogą jeździć z prędkością maksymalną 50 km/h, a w ciągu nocy do 60 km/h. Natomiast, poza obszarem zabudowanym kamper do 3,5 tony na autostradzie może jechać do 130 km/h, a na drodze ekspresowej najwyżej 110 km/h.

Przemieszczając się między państwami musisz pamiętać, że przepisy drogowe nie są jednolite, dlatego warto zapoznać się z nimi przed przekroczeniem danej granicy. Tak samo zasady postoju mogą być diametralnie różne.

W trakcie jazdy wszyscy podróżujący zobowiązani są do zajęcia miejsc siedzących i zapięcia pasów bezpieczeństwa, a dzieci muszą mieć specjalne foteliki. Nikt zatem nie może gotować obiadu, wstawać i przemieszczać się po pojeździe.

Obowiązkowo musisz być zaznajomiony z dokładnymi informacjami na temat wagi, wysokości i szerokości kampera, którym się poruszasz. Zwracaj szczególną uwagę na znaki drogowe, które będą cię informować o ograniczeniach na danym odcinku. Często może się okazać, że należy obrać nieco inny kierunek, ponieważ pojazd jest zbyt ciężki na dany most, lub za wysoki, aby zmieścić się pod wiaduktem kolejowym.

Podróże kamperem – inne zasady, których kamperowicze muszą przestrzegać

Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem łazienki lub kuchni w kamperze, którym podróżujesz, musisz ścieki podzielić na dwa spusty. Pierwszy z nich stanowi, tzw. szara woda po myciu naczyń lub kąpieli. Wylewać ją możesz wyłącznie w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach. Ścieki z toalety musisz odprowadzić w MOP-ie, co jest usługą bezpłatną lub w kempingu, gdzie zapłacisz za to średnio około 13 zł. Wylewanie wody w innych miejscach jest zabronione, ponieważ zanieczyszcza środowisko.

Podróżujący kamperem często unikają jednak korzystania z toalety w nim zamontowanej, ponieważ takie miejsce działa na zasadzie toi-toi’a, co na dłuższy czas może znacząco obniżyć komfort jazdy.

Jeżeli potrzebujesz uzupełnić wodę w kamperze, musisz zaopatrzyć się w węża, aby móc podłączyć go do kranu.

Ile osób może jechać w kamperze?

W kamperze może jechać tyle osób, ile jest zapisane w karcie pojazdu. A to już jest uzależnione bezpośrednio od konkretnego modelu, którym chcesz wybrać się w podróż. Warto wziąć też pod uwagę kwestię swobody, która zmniejsza się wraz ze wzrostem towarzyszy podróży. W przypadku kiepskiej pogody, która uniemożliwi spędzanie czasu na zewnątrz, może się okazać, że przebywanie w kamperze z wieloma osobami będzie po prostu uciążliwe.

Podróże kamperem – gdzie można parkować?

  • Kamper do 3,5 tony wg polskich przepisów jest traktowany jak samochód osobowy. Możesz go zatem zaparkować zarówno na miejscu specjalnie do tego celu przeznaczonym, jak i na standardowych parkingach. Zwróć jednak uwagę, aby nie blokować przejazdu innym użytkownikom parkingu.

 

  • Jeżeli szukasz miejsca, gdzie będziesz mógł przed kamperem rozłożyć markizy, stoły i krzesła, powinieneś jako swój cel podróży obrać parking przeznaczony właśnie dla tego typu pojazdów.

 

  • Miejsce do postoju znaleźć możesz na dużych parkingach, które umiejscowione są np. przy centrach handlowych, kościołach, cmentarzach, jednak musisz się upewnić, czy nie obowiązują tam opłaty.

 

  • Kamperem „na dziko” możesz parkować w miejscu, gdzie nie ma zakazu, lub np. w lesie. Nie ma bowiem jednoznacznych przepisów drogowych, które by tego zabraniały. Jednak wybierając się w podróż do innego kraju, taki postój może narazić cię na wysoki mandat, jeżeli nie zapoznasz się z obowiązującymi przepisami lokalnego prawa drogowego.

 

  • Pamiętaj, nie możesz rozbijać swojego kempingu na terenach należących do rezerwatów przyrody, plażach, terenach prywatnych i w górach.

Podróżowanie kamperem – gdzie można spać?

W kamperze możesz prowadzić typowe życie jak w zwykłym domu, te lepiej zaopatrzone mają kuchnie z butlami gazowymi, łazienki, a nawet możliwość korzystania z prądu.

Szukanie miejsca postojowego na nocleg w kamperze może spędzać uczestnikom wycieczki sen z powiek, a wystarczy pamiętać o tym, że spać można wszędzie tam, gdzie może stać samochód osobowy. Niemniej jednak dobrze jest mieć na uwadze względy bezpieczeństwa, czyli wybierać miejsce noclegu rozważnie, aby sen był odpoczynkiem, a nie przykrą koniecznością.

Jeżeli zdecydowałeś się na postój w miejscu kempingowym, musisz wziąć pod uwagę jego koszty. Zwykle są one liczone, jako cena za osobę + dodatkowo za prąd. Czasami należy uiścić opłatę za dostęp do prysznica, do ciepłej wody, czy za ustawienie kampera na polu.

Podróżowanie kamperem – o czym jeszcze należy pamiętać?

  • Zanim ruszysz w trasę, skorzystaj z najbliższej wagi samochodowej. Pamiętaj, że jeżeli przekroczysz 3,5 tony ciężaru pojazdu, obowiązują cię inne zasady poruszania się po drodze.
  • Jeżeli rozstawisz się na kempingu, dobrą alternatywą jest zabranie ze sobą rowerów, aby nie stracić mobilności.
  • Na czas jazdy skrupulatnie zabezpiecz butle gazowe.

Gdzie kamperem w Polsce?

Podróże kamperem po Polsce są na tyle popularne, że istnieje wiele blogów i forów caravaningowych, gdzie miłośnicy zwiedzania domem na kołach dzielą się miejscami wartymi odwiedzenia. Opisy poszczególnych lokalizacji są dosyć szczegółowe, zawierają streszczenie atrakcji i wskazują na ważne informacje.

To co cenią sobie kamperowicze to swoboda, którą daje możliwość postoju kamperem „na dziko”. Często wybieranym miejscem na błogi odpoczynek są lasy, np. na Podlasiu lub Lubelszczyźnie. Równie ochoczo podróżujący kierują się nad nasze Morze Bałtyckie, gdzie tamtejsze kempingi nierzadko znajdują się niemalże przy samej plaży. Zwolennicy jezior z pewnością miło spędzą czas na Mazurach, natomiast pośród pasm górskich cieszących się niemałą popularnością wśród fanów caravaningu znajdują się Bieszczady i Pieniny.

W każdym typowo turystycznym miejscu nie brakuje pół biwakowych czy parkingów stworzonych z myślą o osobach spędzających czas wolny w kamperze czy przyczepie kempingowej. Za postój w takim miejscu trzeba zapłacić, jednak jest to o wiele wygodniejszy i bezpieczniejszy nocleg niż parking „na dziko”. Dodatkowym plusem tego rozwiązania jest zapewniany zazwyczaj dostęp do wody, toalet (w tym także zbiorników na nieczystości z kamperowych toalet), miejsc na ogniska, altan i pryszniców.

Na forach internetowych i grupach Facebookowych stworzonych dla kamprerowiczów nie brakuje wiadomości o zbliżających się wydarzeniach, w których mogą uczestniczyć wszyscy fani biwakowania. Organizowane są zloty caravaningowe, wyjazdy i imprezy, które stanowią wspaniałą rozrywkę dla całych rodzin spędzających weekendy i wczasy w podróży kamperem.

Kamperem po Polsce – gdzie wypożyczyć kampera?

W Polsce działa około 170 wypożyczalni kamperów i przyczep. Wypożyczenie domu na kółkach na siedem dni w sezonie kosztuje około 3,5 tysiąca złotych. Do tych kosztów musisz dodać opłatę serwisową, która obejmuje pełne przygotowanie pojazdu do drogi, tj. zaopatrzenie w pełen bak, zapełnione butle gazowe i chemię do toalety. Niektóre firmy oferują dodatkowo sztućce, czy też garnki kuchenne. Do tego należy włączyć koszty kaucji, które mogą się wahać od 4-5 tysięcy zł. Koniecznym jest również dokładne sprawdzenie wyposażenia samochodu i stanu technicznego.

Jeśli chodzi o koszt nabycia używanego kampera, cena może się zaczynać od około 70 tysięcy zł.

 

Podróże kamperem wymagają kompleksowego sprawdzenia stanu technicznego i wyposażenia pojazdu – to absolutny obowiązek, jeżeli chcesz zapewnić sobie urlop bez niepotrzebnych niespodzianek. Pamiętaj również o obowiązkowym ubezpieczeniu komunikacyjnym. Jeśli szukasz korzystnej oferty, porównaj ceny ubezpieczeń OC w serwisie Compero.pl, gdzie znajdziesz najlepsze oferty polskich ubezpieczycieli, poznasz cenę i warunki polisy OC, ale też dodatkowe ubezpieczenia, assistance czy autocasco.

 

Klaudia Malinowska Klaudia Malinowska

ikonka palmy
Ubezpieczenie turystyczne

Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!

Planujesz urlop? Pamiętaj o ubezpieczeniu na czas swojej podróży.
Oblicz składkę

Przeczytaj również