ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Kara za nieprzerejestrowanie pojazdu – ile wynosi?

Jeszcze do niedawna osobie, która sprzedała samochód i nie poinformowała o tym fakcie wydziału komunikacji, nie groziły żadne konsekwencje. Obecnie warto pamiętać o formalnościach, bo kara wynosi nawet 1000 zł. Jeszcze droższe może okazać się niezgłoszenie sprzedaży auta ubezpieczycielowi.

 

Co grozi za nieprzerejestrowanie auta?

Jeżeli zastanawiasz się, jaka jest kara za nieprzerejestrowanie autaw 2021 r., to odpowiedź znajduje się w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z art. 140 mb tej ustawy osoba:

  • będąca właścicielem pojazdu sprowadzonego z jednego z krajów należących do Unii Europejskiej i która nie zarejestruje go na terenie Polski,
  • która jest właścicielem pojazdu zarejestrowanego w Polsce i nie powiadomi starosty o jego nabyciu lub zbyciu,

naraża się na karę pieniężną w wysokości od 200 do 1000 zł. Ostateczna wysokość kary jest ustalana indywidualnie – urzędnicy biorą pod uwagę m.in. powód niedopełnienia formalności.

Od kiedy obowiązują kary za nieprzerejestrowanie pojazdu? Przepisy w tym zakresie weszły w życie 1 stycznia 2020 r.

Na poinformowanie urzędu o zbyciu czy nabyciu pojazdu masz 30 dni kalendarzowych, licząc od dnia np. podpisania umowy kupna-sprzedaży. Słyszałeś, że na poinformowanie o sprowadzeniu lub sprzedaży pojazdu za granicą jest 180 dni? Taki termin obowiązywał do końca 2020 r., a jego wprowadzenie było podyktowane pandemią COVID-19.

Dlaczego zgłoszenie zbycia i nabycia auta jest ważne?

Kary za nieprzerejestrowanie autanie zostały wprowadzone przypadkowo. Niektórzy sprzedający zetknęli się z nieuczciwymi kupcami. Mimo że wyrejestrowali oni pojazd w wymaganym terminie, to otrzymywali wezwania do zapłaty np. mandatów za przekroczenie prędkości czy parkowanie w niedozwolonym miejscu. Powodem było niedopełnienie obowiązków przez nabywcę – ponieważ nie zarejestrował on pojazdu na siebie, to upomnienia przychodziły na poprzedniego właściciela.

Według urzędników kara za nieprzerejestrowanie pojazdu może zdyscyplinować kierowców, którzy często lekceważyli swoje formalne obowiązki i korzystali z zakupionego auta, ale bez jego rejestracji na siebie. Groźba w postaci nałożenia kary ma także spowodować, że dokumentacja będzie zgadzała się ze stanem faktycznym.

 

Jak zgłosić sprzedaż lub zbycie pojazdu?

Nie chcesz, aby została na ciebie nałożona kara za nieprzerejestrowanie pojazdu? Jedynym sposobem, aby jej uniknąć, jest dopełnienie formalności. Dobrą wiadomością jest, że nie musisz tego robić osobiście – o zbyciu, nabyciu czy otrzymaniu auta w darowiźnie możesz powiadomić urzędników przez internet.

Aby poinformować właściwy urząd o transakcji, która miała miejsce, będziesz potrzebował profilu zaufanego. Jeżeli jeszcze go nie masz, możesz go bezpłatnie założyć – pomoże ci on w załatwianiu wielu innych spraw w urzędach bez wychodzenia z domu. Zgłoszenia dokonasz za pośrednictwem strony login.gov.pl.

Uwaga! Zgłaszając zbycie lub nabycie samochodu przez internet, nie otrzymasz żadnego urzędowego potwierdzenia.

Gdzie jeszcze zgłosić sprzedaż samochodu?

Sprzedaż samochodu powinieneś zgłosić nie tylko w wydziale komunikacji, ale również firmie ubezpieczeniowej, z której oferty dotychczas korzystałeś. Ten obowiązek wynika z ustawy. Na poinformowanie ubezpieczyciela o zbyciu pojazdu masz 14 dni. W piśmie kierowanym do firmy ubezpieczeniowej powinieneś wskazać:

  • swoje dane osobowe – imię, nazwisko i numer PESEL, a jeżeli samochód był zarejestrowany na firmę, to nazwę firmy, jej siedzibę i numer REGON,
  • dane nabywcy – nie musisz jednak ich wymieniać, o ile do pisma dołączysz kopię podpisanej z nabywcą umowy.

Aby zawiadomić firmę ubezpieczeniową o przeprowadzonej transakcji, wcale nie musisz wysyłać pisma za pośrednictwem poczty. Większość ubezpieczycieli na swoich stronach internetowych zamieszcza formularz, który wystarczy uzupełnić i dołączyć skan umowy kupna-sprzedaży.

Co się stanie, jeżeli nie zgłosisz sprzedaży auta ubezpieczycielowi? Ubezpieczenie OC automatycznie wznowi się na kolejny rok, a ty otrzymasz wezwanie do zapłaty. Wówczas wyjaśnienie sprawy może kosztować cię sporo czasu i nerwów.

 

Monika Słupczyńska Monika Słupczyńska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również