ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Kiedy kierowcy grożą zwyżki w OC?

Cena ubezpieczenia OC jest jedynym kryterium przy wyborze polisy, ponieważ warunki oraz zakres ochrony zawarte są w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. W przypadku tego ubezpieczenia firmy ubezpieczeniowe nie mogą nic zmieniać: ani warunków, ani wspomnianego zakresu ochrony. Mimo to wielu kierowców nie decyduje się na zakupienie tych polis, ryzykując wysokie kary finansowe oraz ponoszenie konsekwencji w razie spowodowania wypadku drogowego.

Ceny ubezpieczenia OC, czyli ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, są różne, bowiem ubezpieczyciele kierują się przy ich ustalaniu różnymi kryteriami. Dobrze zapoznać się przed podjęciem decyzji z OWU, chociaż warunki nie mogą być zmieniane przez firmy ubezpieczeniowe.

Każdy kierowca chciałby mieć jak najtańsze ubezpieczenie OC, dlatego powinien wiedzieć, jakie parametry tego ubezpieczenia wpływają na obniżenie ceny tej polisy. Najważniejszym kryterium jest oczywiście bezszkodowa jazda. Jeżeli przez lata użytkowania samochodu kierowca nie spowodował żadnego wypadku, może liczyć na zniżkę nawet w wysokości 60 proc., a w niektórych firmach ubezpieczeniowych nawet 70 proc. Paroma reklamuje zniżki w wysokości aż 80 proc. Jest więc o co walczyć. Niestety, na drogach wiele może się zdarzyć. Czasami trudno uniknąć wypadku czy kolizji drogowej. Każde z tych zdarzeń może skutkować obniżką upustu nawet do 15 proc. zniżki. W takiej sytuacji można również wykupić ubezpieczenie zniżek, które pozwala zachować przysługujące wcześniej rabaty.

Warto podkreślić, iż ubezpieczyciele preferują doświadczonych kierowców z długim stażem. Młodzi zazwyczaj płacą wyższe stawki. Jeżeli chodzi o zniżki, to wiele firm ubezpieczeniowych daje je również za kontynuacje ubezpieczenia, starając się zatrzymać przy sobie klientów. 

Jeżeli natomiast chodzi o zwyżki, to z pewnością spotkamy się z nimi już przy zakupie ubezpieczenia OC na raty. Wtedy najczęściej zapłacimy około 10 proc. więcej. Jeżeli często powodujemy wypadki i kolizje drogowe, firmy ubezpieczeniowe traktują nas jak kierowców o podwyższonym ryzyku i podnoszą stawki ubezpieczenia. Na duże zwyżki muszą też być przygotowanie młodzi kierowcy w wieku do 25 lat. Za ubezpieczenie OC zapłacą o około 50 proc. więcej. To nie wszystko, bowiem więcej zapłacą też właściciele starszych aut, a tych sprowadza się sporo z zagranicy.

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również