ikonka palmy
Ubezpieczenie turystyczne

Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!

Kiedy kupować bilety lotnicze - poznaj dni, w które bilety są tańsze

Planując zagraniczne wakacje, szukasz oszczędności? Jeżeli z reguły do celu docierasz samolotem, to dzień zakupu biletu ma znaczenie. Dowiedz się, w jaki dzień tygodnia kupować bilety lotnicze, aby nie przepłacać.

Pandemia COVID-19 mocno ograniczyła ruch turystyczny. Dziś, gdy sytuacja jest bardziej stabilna, wiele osób wykorzystuje zaległy urlop i wyrusza w podróż. Jeżeli należysz do tego grona, powinieneś wiedzieć, kiedy jest najlepszy moment na zarezerwowanie biletów lotniczych. Co więcej, dziś warto zaplanować podróż zagraniczną - ceny biletów na międzynarodowe połączenia lotnicze są nawet o 35 proc. niższe niż przed wybuchem pandemii. 

Kiedy kupować bilety na samolot - z wyprzedzeniem zawsze jest taniej

Lubisz podróżować w dalekie zakątki świata, ale z reguły wybierasz opcję budżetową? Okazuje się, że jednym z podstawowych sposobów na to, aby zaoszczędzić, jest zakup biletów lotniczych z dużym wyprzedzeniem. Ten trik stosuje niemal każda linia lotnicza - gdy do planowanego lotu zostało co najmniej kilka miesięcy, bilety są oferowane w atrakcyjniejszej cenie. Z kolei im bliżej daty wylotu, tym bilety stają się droższe.

Jeżeli zastanawiasz się, kiedy kupić bilet lotniczy i właśnie planujesz wakacyjny urlop, to odpowiedź jest prosta - zarezerwuj i opłać miejsca w samolocie jak najszybciej. Finansowo może ci się to bardzo opłacić.

Z jak dużym wyprzedzeniem kupić bilety? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Przyjmuje się jednak, że najlepiej zrobić to na co najmniej kilka tygodni przed planowaną datą wylotu, np. 7-12 tygodni wcześniej.

 

Nie tylko zastanawiasz się, kiedy najlepiej kupić bilet na samolot, ale również dlaczego ceny są tak różne? Powodem jest polityka realizowana przez przewoźników. Każdy przewoźnik ma w tym zakresie własne zasady - ceny mogą zmieniać się w zależności od obłożenia czy zainteresowania trasą.

Kiedy najlepiej kupować bilety lotnicze - raport Skyscanner

To, kiedy najlepiej kupować bilety lotnicze, spróbowali ustalić pracownicy wyszukiwarki lotów Skyscanner. Przeanalizowali oni rezerwacje lotów z poprzednich lat (badanie odbyło się w 2018 r.) i w rezultacie doszli do szeregu wniosków. Oto niektóre z nich - jeżeli  planujesz wylot z jednego z niemieckich lotnisk, powinieneś zarezerwować bilety:

 • Na około dziewięć tygodni przed planowaną datą podróży. Właśnie wówczas bilety są oferowane w najatrakcyjniejszych cenach - to jednak bardzo ogólna porada.
 • Na styczeń, jeżeli wybierasz się do jednego z krajów położonych nad Morzem Śródziemnym. To właśnie wtedy bilety lotnicze są oferowane w najkorzystniejszych cenach.
 • Na około 20 tygodni przed planowaną podróżą do Rzymu, o ile wylatujesz z Hamburga. Jednocześnie - według autorów raportu - najlepszymi miesiącami, aby dokonać rezerwacji, są luty i czerwiec.
 • Z około czterotygodniowym lub siedmiotygodniowym wyprzedzeniem, gdy masz w planach podróż na Majorkę z lotniska w Berlinie. Najdroższe są te bilety, które są sprzedawane na tydzień przed planowaną datą wylotu. Wylot na tę hiszpańską wyspę warto zaplanować jesienią - przeloty w przystępnych cenach oferowane są w listopadzie.
 • W okresie od 8 do 24 tygodni przed planowaną datą wylotu do Bangkoku. Najatrakcyjniejsze ceny biletów przewoźnicy oferują w maju i czerwcu. Okres ten jest nieprzypadkowy - wiąże się z porą deszczową.
 • W okresie od czterech do dziewięciu tygodni przed wylotem, gdy planujesz pobyt w greckich Salonikach. Dla przykładu z lotniska w Berlinie najtaniej wylecieć w listopadzie, z kolei z Frankfurtu najtańsze loty odbywają się w lutym i listopadzie.
 • Na styczeń, luty lub listopad, na ok. pięć lub osiem tygodni przed planowanym terminem podróży, jeżeli wybierasz się do Stambułu z lotniska w Berlinie, Düsseldorfie lub Hamburgu.

Na stronie Skyscanner znajdziesz też intuicyjne w obsłudze narzędzie, za pomocą którego szybko sprawdzisz, kiedy odbywają się najtańsze loty do różnych miast. Raport wraz z wyszukiwarką w języku niemieckim jest dostępny tutaj. Portal ma również wersję polskojęzyczną.

W jaki dzień tygodnia kupować bilety lotnicze - raport ARC i Expedia Group

Badanie, które miało odpowiedzieć na pytanie, kiedy najlepiej kupić bilety lotnicze, odbyło się też w Stanach Zjednoczonych. W 2021 r. ukazał się raport Airlines Reporting Corporation (ARC) i Expedia Group, w którym próbowano ustalić m.in. w jaki dzień tygodnia najbardziej opłaca się kupować bilety lotnicze.

Oto najważniejsze wnioski z raportu „Expedia’s 2022 Travel Hacks”: 

 • Bilety lotnicze najlepiej rezerwować co najmniej na trzy tygodnie przed podróżą. To właśnie wówczas przewoźnicy działający w amerykańskich portach lotniczych proponują najkorzystniejsze ceny.  
 • Jeżeli nie chcesz przepłacać, lot powinieneś zarezerwować w weekend, a precyzując w niedzielę. Właśnie wówczas - według ARC i Expedia Group - oferta przewoźników jest najkorzystniejsza. Możesz zaoszczędzić nawet do 10 proc. w przypadku lotów międzynarodowych. 
 • Podróż powinieneś rozpocząć w czwartek lub piątek. Rezerwując hotel w piątek wieczorem, możesz zapłacić mniej niż goście, którzy będą szukać noclegu w inne dni tygodnia. 
 • Zimowy urlop warto zaplanować w styczniu. Wówczas można zaoszczędzić nawet 10 proc. w porównaniu z lotami organizowanymi w czerwcu. 
 • ARC i Expedia Group potwierdzają też zależność mówiącą, że im bliższa jest data wylotu, tym bilety lotnicze są droższe. Z ich rezerwacją nie powinieneś zatem czekać na ostatnią chwilę - to sposób, aby sporo przepłacić.

Jeżeli chcesz zapoznać się z pozostałymi najważniejszymi wnioskami z raportu, zajrzyj tutaj. Dokument dostępny jest w języku angielskim.

Jak zaoszczędzić na zakupie biletów - kilka wskazówek z rodzimego rynku

W Polsce brakuje bieżących raportów na temat tego, kiedy najlepiej kupić bilet na samolot. Z pomocą przychodzą jednak osoby, które często podróżują tym środkiem komunikacji i dzielą się swoimi doświadczeniami.

Ponieważ bilet lotniczy może być jednym z większych wydatków, jeżeli planujesz zagraniczne podróże, to warto wiedzieć, kiedy opłaca się zarezerwować bilet. To kilka wskazówek, którymi możesz kierować się przed rezerwacją fotela w samolocie:

 • Bilety kupuj w „martwym” sezonie, czyli w okresie od późnej jesieni do wiosny. Planując wakacje poza typowymi miesiącami, możesz kupić najtańsze bilety lotnicze, mniej wydać na nocleg i przy okazji uniknąć tłumów.
 • Wykaż się elastycznością. Jeżeli wybierasz się na wakacje, to nie określaj konkretnego dnia wylotu. W ten sposób będziesz mógł sprawdzić propozycje linii lotniczych i wybrać najkorzystniejszą ofertę.
 • Nie planuj wylotów w okresie świątecznym. Nie tylko trudniej wówczas o bilet lotniczy, ale również przeloty są droższe. Jeżeli koniecznie musisz dostać się do danego miasta w tym okresie, rozważ alternatywne środki komunikacji.

Ciekawym sposobem na oszczędności jest wybór połączeń z co najmniej kilkoma przesiadkami. Ponieważ takie loty trwają dłużej, to chętnych na nie jest mniej. Tymczasem jest to sposób, aby na bilecie - w zależności od miejsca przeznaczenia - zaoszczędzić nawet setki złotych.

Osoby, które często korzystają z linii lotniczych, proponują również, by zapisywać się na newslettery. W ten sposób można poznać aktualne promocje i skorzystać z najlepszych okazji.

Przewoźnicy lotniczy działają na innych zasadach niż biura podróży - nie oferują last minute. Przeciwnie - podnoszą ceny. Powód jest prosty - dla osób, które muszą dostać się do danego miasta w danym terminie, cena jest kwestią drugorzędną.

 

Gdzie najlepiej kupować bilety lotnicze?

Nie tylko odpowiedź na pytanie, kiedy bilety lotnicze są najtańsze, nurtuje osoby wybierające się na zagraniczne wakacje - równie często pojawia się wątpliwość, gdzie najlepiej kupować bilety lotnicze. Tu zaskoczenia nie ma - opłaca się poświęcić czas i biletu poszukać w jednej z wyszukiwarek lotów.

Lista takich serwisów jest długa - znajdują się na niej m.in. wspomniana już wyszukiwarka Skyscanner, Momodo, Kayak czy Skiplagged.

Tanich biletów lotniczych warto poszukać też bezpośrednio na stronach internetowych przewoźników. W Europie najpopularniejsze tanie linie lotnicze to: Ryanair, Wizz Air czy EasyJet. Atrakcyjne propozycje dla osób podróżujących z różnych europejskich lotnisk mają też AirBerlin, EuroWings czy Vueling Airlines.

Anna Buczkowska Anna Buczkowska

ikonka palmy
Ubezpieczenie turystyczne

Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!

Planujesz urlop? Pamiętaj o ubezpieczeniu na czas swojej podróży.
Oblicz składkę

Przeczytaj również