ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Kiedy można rozwiązać umowę OC?

Polisa komunikacyjna OC jest obowiązkowa, w związku z tym zakres ochrony tego ubezpieczenia, niezależnie od ceny, jest taki sam u każdego ubezpieczyciela. W przypadku, gdy stwierdzimy, że płacimy za dużo za taką polisę, możemy rozwiązać umowę i poszukać korzystniejszego OC. W jakich jeszcze przypadkach możemy wypowiedzieć umowę OC?

W przypadku, gdy zdecydujemy się na zmianę, np. chcemy wykupić OC u innego ubezpieczyciela, musimy pamiętać, że rozwiązać umowę OC można tylko w określonych przypadkach, przestrzegając terminów i wypełniając odpowiedni wniosek.

Wygasająca polisa OC

Wypowiedzenie wygasającej polisy OC możemy złożyć pisemne wypowiedzenie przed końcem okresu, na który ją wykupiliśmy. W takim przypadku wystarczy złożyć pisemne wypowiedzenie najpóźniej na jeden dzień przed końcem obowiązywania polisy. Gdy tego nie zrobimy, ubezpieczyciel automatycznie przedłuży umowę na kolejny okres.

Automatycznie przedłużona umowa

Można również wypowiedzieć automatycznie przedłużoną umowę OC - zgodnie z nowymi przepisami, które zaczęły obowiązywać 11 lutego 2012 r., nawet jeśli ubezpieczyciel przedłużył nam umowę OC na kolejny okres i tak możemy korzystać z usług innego towarzystwa ubezpieczeniowego. W takim przypadku wystarczy wykupić nowe OC na ten sam okres, następnie musimy złożyć specjalne wypowiedzenie, stosowane w przypadku podwójnego ubezpieczenia. Pamiętajmy jednak, że ten sposób wypowiedzenia możemy zastosować do polisy, która została przedłużona automatycznie.

Umowa zawarta na odległość

Wypowiedzenie umowy OC zawartej przez telefon lub Internet jest także możliwe. W ciągu 30 dni możemy rozwiązać umowę OC zawartą w systemie direct, czyli przez telefon lub Internet.

Po zakupie samochodu

W przypadku, gdy kupujemy samochód z obowiązującą polisa OC, możemy również ją wypowiedzieć w każdym momencie. Warto pamiętać, że ubezpieczenie OC poprzedniego właściciela nie przedłuża się automatycznie po zakończeniu okresu umowy.

Wyrejestrowanie samochodu

Wypowiedzenia polisy OC możemy dokonać także po wyrejestrowaniu pojazdu lub zarejestrowaniu samochodu za granicą - dotyczy to przypadków:

  • przekazania pojazdu do stacji demontażu,
  • gdy samochód zostanie skradziony,
  • gdy udokumentujemy trwałą i zupełną utratę pojazdu,
  • gdy samochód zostanie zarejestrowany za granicą lub sprzedany do innego kraju.

Wypowiedzenie należy złożyć na piśmie. Można to zrobić osobiście w placówce towarzystwa ubezpieczeniowego lub wysłać pocztą, kurierem, faksem lub e-mailem.

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również