ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Kiedy zmieniać opony na zimowe?

Korzystasz z samochodu przez cały rok? Zadbaj o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu drogowego – sprawdź, kiedy zmienić opony na zimowe.

Czy istnieje obowiązek zmiany opon na zimowe?

W Polsce obowiązek korzystania z opon zimowych formalnie nie funkcjonuje. Mimo że nie ma przepisów, które nakazywałyby właścicielom aut zmianę opon z letnich na zimowe, wielu kierowców jest świadomych ograniczeń letniego ogumienia i bez przymusu zgłasza się do warsztatu oponiarskiego.

Zmiana opon na zimowemoże jednak obowiązywać kierowców planujących zimowy urlop poza granicami Polski. W wielu krajach europejskich wymiana opon na zimowejest uregulowana w przepisach. Przykładowo:

  • Bułgaria, Czechy, Norwegia, Szwecja czy Finlandia – to państwa, w których kierowcy mają obowiązek zmienić letnie opony na zimowe w określonych terminach.
  • Szwajcaria liczy na rozsądek kierowcy i jednocześnie obarcza go finansowymi konsekwencjami, gdyby spowodował zimą wypadek, jeżdżąc na letnich oponach.
  • Francja, Hiszpania i Włochy wprowadziły zasady, zgodnie z którymi opony zimowe są obowiązkowe w niektórych regionach.

W niektórych krajach (np. w Czechach czy Norwegii) obok opon zimowych wymagane są również łańcuchy śniegowe (przeciwpoślizgowe). W Polsce łańcuchy śniegowe są obligatoryjne wyłącznie na trasach oznakowanych znakiem C-18 (nakaz używania łańcuchów przeciwpoślizgowych). Z reguły ustawiany jest on z dodatkowymi znakami, w rezultacie czego nakaz stosowania łańcuchów dotyczy głównie kierowców ciężarówek.

Mimo że w Polsce nie ma obowiązku zmiany opon na zimowe, to kierowcy nie mają też pełnej dowolności w zakresie doboru ogumienia. Z przepisów wynika, że głębokość bieżnika nie może być niższa niż 1,6 mm.

 

Kiedy zmienić opony na zimowe?

W ostatnich latach warunki atmosferyczne w Polsce są na tyle nieprzewidywalne, że wielu kierowców zwleka z wymianą opon na zimowe. Do tego dochodzi brak uregulowania tej kwestii w przepisach. To powoduje, że wielu właścicieli pojazdów zadaje sobie pytanie, kiedy zmieniać opony na zimowe. Jak ocenić, że nadszedł dobry moment, aby umówić się na wymianę ogumienia z letniego na zimowe?

Według specjalistów optymalną porą na zmianę opon letnich na zimowe jest spadek temperatury do 7 st. C. Wówczas opony letnie tracą swoje właściwości, a to powoduje, że nie zapewniają ani optymalnych osiągów, ani bezpieczeństwa na drodze. W warunkach niskiej temperatury korzystanie z samochodu wyposażonego w letnie opony jest ryzykowne.

Zmiana ogumienia z letniego na zimowe zajmuje fachowcom do godziny. Umówienia się na wizytę w warsztacie nie warto jednak odkładać na ostatnią chwilę, gdyż wówczas trzeba uzbroić się w cierpliwość – kolejki do wymiany opon są długie. Tymczasem wielu kierowców przypomina sobie o zmianie opon letnich na zimowe dopiero w momencie, gdy spadnie pierwszy śnieg. To zdecydowanie za późno.

Czemu wymiana opon na zimowe jest istotna?

Bez względu na staż za kierownicą, właściciele samochodów często zastanawiają się, kiedy zmieniać opony na zimowe. Z kolei niedoświadczeni kierowcy szczególnie często zadają pytanie, czemu wymiana opon na zimoweto konieczność. Tymczasem lista powodów jest krótka – znajdują się na niej:

  • Dłuższa droga hamowania. Z testów Auto Express i RAC wynika, że na ośnieżonej drodze pojazd wyposażony w letnie opony, który porusza się z prędkością 48 km/h, potrzebuje aż 31 metrów więcej, aby się zatrzymać – w porównaniu do auta z oponami zimowymi.
  • Gorsza przyczepność. To kolejny powód, dla którego warto przygotować samochód do zimy. Skład i konstrukcja opon letnich powoduje, że gdy asfalt jest pokryty śniegiem lub lodem, ogumienie nie jest w stanie zapewnić optymalnej przyczepności do jezdni. W rezultacie istnieje możliwość, że kierowca straci panowanie nad samochodem.

W rezultacie brak opon zimowych w okresie, gdy temperatura powietrza spada poniżej 7 st. C, przekłada się na bezpieczeństwo na drodze.

Czym różnią się opony letnie od zimowych? Składem i budową. Opony zimowe wykonuje się z innej mieszanki niż letnie, dzięki czemu pod wpływem niskich temperatur guma nie traci swoich właściwości. Różnica widoczna jest też we wzorze bieżnika, który jest zaprojektowany tak, aby radzić sobie ze śniegiem i lodem.

 

Dlaczego przed zimą warto kupić dodatkową polisę?

Zima to dla kierowców szczególnie trudny okres. Mroźne poranki mogą nie tylko wymagać zwiększonej ostrożności na drodze, ale również spowodować pojawienie się trudności z uruchomieniem pojazdu. Do tego przytrafić może się jeszcze konieczność zmiany koła na śniegu i mrozie. Jak przygotować się na takie okoliczności?

Rozwiązaniem jest nie tylko zmiana opon na zimowew optymalnym do tego czasie, ale również zakup dodatkowego ubezpieczenia – assistance. To właśnie w ramach tej polisy firmy ubezpieczeniowe zapewniają doraźną pomoc w razie kłopotów w trasie. Wybór ubezpieczeń jest duży – możesz zdecydować się np. na wariant assistance, dzięki któremu:

  • Fachowcy wymienią uszkodzoną oponę, a jeżeli nie będzie to możliwe, odholują pojazd do najbliższego lub wskazanego przez ciebie warsztatu samochodowego.
  • Zapewnisz sobie wsparcie na wypadek kłopotów z uruchomieniem samochodu. Przeczytaj też: „Jak podłączyć prostownik? Ładowanie akumulatora prostownikiem w kilku krokach”.
  • Otrzymasz pomoc, gdyby doszło do awarii pojazdu i konieczne było jego holowanie do warsztatu.

Być może masz polisę assistance i nawet o tym nie wiesz. Jak to możliwe? Wiele firm ubezpieczeniowych oferuje ten produkt w gratisie do ubezpieczenia OC lub pakietu OC/AC.

Patrycja Kowalewska Patrycja Kowalewska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również