ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Kilometrówka – stawki za kilometr w 2022 roku

Aktualnie w niemal każdej firmie korzysta się z co najmniej jednego samochodu. Jednocześnie tylko część przedsiębiorców prowadzi kilometrówki. Czym jest kilometrówka i jakie stawki za kilometr obowiązują w bieżącym roku?

Czym jest kilometrówka i jak się ją prowadzi?

Kilometrówka to inaczej ewidencja przebiegu pojazdu – dzięki niej można udokumentować, ile kilometrów przejechał dany pojazd w ciągu dnia, tygodnia czy miesiąca. Ewidencja przebiegu pojazdu jest prowadzona w celu rozliczania wydatków poniesionych w związku z użytkowaniem pojazdu w celach służbowych.

Ewidencja przebiegu pojazdu odnosi się do samochodów osobowych, bo ustawodawca przyjmuje, że pojazdy ciężarowe zawsze są wykorzystywane w celach zarobkowych.

Kilometrówka – kto prowadzi taką ewidencję?

Samochody osobowe użytkowane w firmie nie zawsze są jej własnością – bardzo często spotkać można się z sytuacją, w której:

  • Samochód jest własnością przedsiębiorcy
  • Pojazd należy do pracownika

W takich sytuacjach (podobnie jak gdy auto należy do firmy) przedsiębiorca może prowadzić kilometrówki. Właściciel firmy, który nie chce prowadzić ewidencji przebiegu dla prywatnego pojazdu używanego w celach firmowych, może odliczyć jedynie część poniesionych kosztów (20 proc. kosztów i 50 proc. podatku VAT). Jeżeli jednak w kosztach uzyskania przychodu chce ująć 100 proc. wydatków, kilometrówka jest niezbędna.

Jak prowadzić kilometrówkę?

Prowadzenie kilometrówki nie jest sprawą skomplikowaną – przedsiębiorcy mogą skorzystać ze wzorów ewidencji przebiegu pojazdu. Taki formularz zawiera m.in.:

  • Informacje o pojeździe – numer rejestracyjny, pojemność silnika, rodzaj i model pojazdu
  • Informacje o danych personalnych osoby korzystającej z pojazdu – może to być zarówno przedsiębiorca, jak i pracownik
  • Opis trasy – wyjazd (skąd i dokąd), cel wyjazdu, liczba przejechanych kilometrów oraz kwota przy uwzględnieniu aktualnej stawki kilometrówki

W firmach, w których sporządzana jest kilometrówka, przedsiębiorca lub pracownicy dodatkowo korzystają często z urządzeń monitorujących trasę. W ten sposób potwierdzane są dane wpisywane do ewidencji przebiegu pojazdu.

Kilometrówka – jakie są stawki za 1 km w 2022 roku?

Jedno z częściej zadawanych przez właścicieli firm pytań dotyczy stawki kilometrówki, gdy pracownicy korzystają w celach służbowych z własnych samochodów. Ile wynosi kilometrówka w 2022 roku? Stawki są uzależnione od rodzaju pojazdu, a w przypadku samochodów również od pojemności skokowej silnika.

Kilometrówka – stawki za 1 km 2022:

  • Samochody o pojemności do 900 cm3 – 0,5214 zł
  • Samochody o pojemności od 900 cm3 – 0,8358 zł
  • Motocykle – 0,2302 zł
  • Motorowery – 0,1382 zł

Powyższe stawki ustalone zostały w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy.

 

Monika Słupczyńska Monika Słupczyńska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również