ikonka palmy
Ubezpieczenie turystyczne

Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!

Czym jest klauzula alkoholowa?

Klauzula alkoholowa to nic innego jak rozszerzenie ubezpieczenia turystycznego. Wprowadziło ją do swojej oferty kilku znanych ubezpieczycieli. Dodatkowa usługa zapewnia, że jeżeli osobie będącej pod wpływem alkoholu przydarzy się wypadek, poszkodowany otrzyma pieniądze z ubezpieczenia. Standardowa polisa turystyczna wyłączała z odpowiedzialności towarzystwa, wypadki pod wpływem alkoholu. Oznaczało to, że jeżeli osoba ubezpieczona złamie sobie nogę, będąc pod wpływem alkoholu, ubezpieczyciel najpewniej odmówił mu pokrycia kosztów leczenia i wypłaty jakiegokolwiek odszkodowania. 

 

Kiedy klauzula alkoholowa nie zadziała?

Należy jednak pamiętać, że klauzula alkoholowa nie obejmuje ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, w prywatnym życiu. W praktyce oznacza to, że jeżeli klient spowoduje wypadek, będąc pod wpływem alkoholu, w którym ucierpi osoba trzecia, towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi wypłaty świadczenia. 

Przykład: Turystka z Polski,  w czasie urlopu, zwiedzała Wielką Brytanię. Prowadzony przez nią samochód, wpadł w poślizg, kobieta uderzyła w auto jadące naprzeciw. Zarówno Polka, jak i poszkodowana przez nią kobieta, trafiły do szpitala. Po badaniach lekarze ustalili, że kobieta doprowadziła do wypadku, będąc pod wpływem alkoholu. Mimo że turystka posiadała polisę obejmującą klauzulę alkoholową, ubezpieczyciel odmówił wypłacenia jakichkolwiek świadczeń.

Klauzula alkoholowa nie obowiązuje także, w przypadku tzw. wyłączeń generalnych. Oznacza to, że odszkodowania rozszerzonego o klauzulę alkoholową nie otrzymają osoby łamiące prawo, lub dopuszczające się rażących zaniedbań. 

Na wypłatę odszkodowania nie mogą także liczyć osoby narażające się na skrajne niebezpieczeństwo, pijani kierowcy, czy inne osoby popełniające jakiekolwiek przestępstwo. Oznacza to, że nawet decydując się na dodatkowo chroniące nas ubezpieczenia, musimy stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa i życia społecznego! 

Niektórzy ubezpieczyciele, wymagają spełnienia dodatkowych warunków. Przykładowo klauzula alkoholowa Axa obowiązuje, o ile poziom alkoholu we krwi nie przekracza 0,5 promila. Dodatkowe ubezpieczenie nie daje przyzwolenia na totalne pijaństwo i szaleństwa rodem z amerykańskich filmów.

Przykład: W czasie imprezy, jeden z gości hotelowych, poślizga się i  łamie sobie nogę podczas próby wskoczenia do basenu. Chwilę przed skokiem, mężczyzna opróżnił 8 kieliszek wina.  Po badaniach okazuję się, że turysta ma jeden promil alkoholu we krwi. Towarzystwo ubezpieczeniowe odmawia wypłacenia polisy.

Ubezpieczenie turystyczne: klauzula alkoholowa – ile kosztuje?

Klauzula alkoholowa to płatne rozszerzenie ochrony. Polisa oferująca takie ubezpieczenie będzie więc zawsze droższa niż to standardowe. Decyzję o tym, ile kosztuje ta forma ochrony, indywidualnie podejmuje każde towarzystwo. W przypadku klauzuli alkoholowej Axa jest to dodatkowe 20 proc. Przykładowe towarzystwa ubezpieczeniowe oferujące klauzulę alkoholową to:

  • Axa,
  • Generali,
  • PZU,
  • Allianz,
  • InterRisk.

 

Ubezpieczenie narciarskie z klauzulą alkoholową

Klauzula alkoholowa to nowa opcja, rozszerzająca ubezpieczenia turystyczne, w Polsce dopiero zdobywa popularność. Z danych podanych przez stronę rankomat.pl wynika, że od początku 2018 roku zdecydowało się na nie 18 proc. klientów. Znaczna większość – bo aż 62 proc. uczyniła to, planując zagraniczne wyjazdy na narty – najczęściej do Włoch, Austrii, Słowacji czy Szwajcarii. 

 

Jak zakupić ubezpieczenie z klauzulą alkoholową?

Skorzystanie z klauzuli alkoholowej jest bardzo proste! Przy wyborze polisy należy jedynie zaznaczyć, że zamierzamy skorzystać z dodatku. Rosnąca popularność tego ubezpieczenia pozwala przewidywać, że coraz więcej dostawców zdecyduję, się wprowadzić to rozszerzenie do swoich ofert. Oznacza to, że po chorobach przewlekłych i sportach ekstremalnych stanie się kolejną najpopularniejszą oraz dodatkowo płatną usługą, oferowaną przez agencje ubezpieczeniowe. 

bezpieczenie turystyczne: klauzula alkoholowa – ile kosztuje?

Klaudia Malinowska Klaudia Malinowska

ikonka palmy
Ubezpieczenie turystyczne

Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!

Planujesz urlop? Pamiętaj o ubezpieczeniu na czas swojej podróży.
Oblicz składkę

Przeczytaj również