ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Czym jest kod CVC i kiedy może być potrzebny?

Podczas zakupów online kod CVV lub jego odmiana CVC, może okazać się niezbędny. Zastanawiasz się zatem, gdzie on się znajduje oraz czy podanie takich danych w sklepie internetowym jest w pełni bezpieczne? Wszystkie niezbędne informacje na ten temat znajdziesz w poniższym tekście.

Co to kod CVV na karcie?

Specjaliści twierdzą, że za wynalezieniem tak zwanego kodu CVV, a także innych jego odmian, czyli CVC oraz CID stoi chęć poprawy bezpieczeństwa użytkowników sieci, którzy chcą wykonać zakupy przez Internet. W związku z pandemią COVID-19 taka forma zakupów stała się jeszcze bardziej popularna, a co za tym idzie, wzrosło ryzyko zostania oszukanym przez nieuczciwych internautów.

Rozwinięciem kodu CVV z angielskiego jest Card Verification Value, co oznacza kod zabezpieczający kartę, który jest wykorzystywany przez wydawcę kart płatniczych Visa. Na twojej karcie widnieje także kod CVV2, który pełni takie samo zadanie, jak ten pierwszy. Kody CVC oraz CID to także zabezpieczenie kart, o takim samym zastosowaniu, jednak stosowane przez inne firmy wydające karty. Odpowiednio MasterCard oraz American Express.

Gdzie znajdę wszystkie potrzebne informacje do zrobienia zakupów przez Internet?

Jeśli już mówimy o kodach CVC, to warto także przypomnieć, gdzie znajdziemy pozostałe wiadomości, których należy udzielić podczas finalizowania płatności przez Internet. Poniżej znajdziesz listę niezbędnych informacji na temat karty, które przydadzą ci się podczas robienia zakupów online.

Numer katy – numer twojej karty kredytowej, znajdziesz na przedniej jej stronie, tuż pod nazwą twojego banku, jest on stosunkowo długi, ponieważ niezależnie od instytucji, w której masz konto, numer karty zawiera 16 unikatowych cyfr.

Data ważności – jest to kolejna informacja niezbędna do zrobienia zakupów on-line, znajdziesz ją tuż pod 16 cyfrowym numerem karty. Składa się ona z miesiąca i roku.

Dane płatnika – zazwyczaj jest wymagane tylko imię i nazwisko osoby zainteresowanej zakupem danego przedmiotu.

Kod CVC (lub jego odmiany) – nasz tytułowy bohater znajduje się na rewersie każdej karty płatniczej, niezależnie od banku, w którym go posiadasz. Miejsce, w którym się znajduje, informuje nas, że właśnie powyżej znajduje się ten kod. Jeśli jednak nie możesz znaleźć tego napisu, to udzielamy krótkiej podpowiedzi- kod CVC, jest obok miejsca na podpis użytkownika karty.

Czemu służy kod CVC?

Tak jak już wcześniej wspominaliśmy, podczas wykonywania zakupów w sieci, bank musi zweryfikować twoją tożsamość oraz fakt, czy to ty jesteś właścicielem tej karty.

Dlatego, po wybraniu przez ciebie produktów oraz przejściu do wirtualnej kasy, będziesz poproszony o podanie danych płatnika, numeru karty płatniczej, terminu ważności twojej karty oraz naszego tytułowego kody CVC bądź też CVV. Wszystkie potrzebne informacje, znajdziesz na swojej karcie płatniczej, warto więc mieć ją zawsze przy sobie w trakcie robienia zakupów przez Internet.  Niestety, ale bez znajomości cyfr kodu CVC nie będziesz w stanie dokonać żadnej transakcji bezgotówkowej w serwisie internetowym.

Czy mam się bać udostępniania kodu CVC?

Absolutnie nie! Jeśli udostępniasz go bezpiecznej witrynie, na której wykonujesz zakupy, to nie ma żadnych powodów do obaw. Jest to najpopularniejszy na całym świecie sposób sprawdzenia tożsamości posiadacza karty. Sprzedawca pobierający płatność nie może przechowywać podanego przez ciebie kodu CVC w swojej bazie danych, dzięki temu nawet dojdzie do przejęcia danych z twojej karty przez oszustów internetowych, to nielegalne posłużenie się nią będzie utrudnione

Pamiętaj jednak, aby nie udostępniać kodu obcym ludziom ani nie fotografować go w celu umieszczenia na mediach społecznościowych.

Zuzanna Jóźwiak Zuzanna Jóźwiak

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również