ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Kolor lakieru po VIN – najważniejsze informacje

Każdy zarejestrowany (nie tylko w Polsce) pojazd posiada unikalny numer VIN (Vehicle Identification Number), w literaturze nazywany również numerem nadwozia. 17-znakowym numerem VIN oznaczone są wszystkie rodzaje pojazdów, w tym przyczepy. Numer pozwala na poznanie szczegółów auta. Zaawansowanie systemu kodowania sprawia, że możliwe jest odczytanie nawet koloru lakieru po VIN. Zatem jak sprawdzić numer lakieru po numerze VIN?

 

Podstawowe i praktyczne informacje dot. numeru VIN

Numer VIN składa się (wbrew nazwie) poza cyframi, również z liter. W systemie nie używa się liter I, O oraz Q, ponieważ mogłyby zostać odczytane jako liczby. Warto wskazać, że system jest spójny dla praktycznie wszystkich aut, z całego świata. Z tym, że samochody amerykańskie mają ponadto w numerze VIN numer kontrolny.

 

Numer VIN – gdzie go szukać?

Numer kontrolny VIN można znaleźć oczywiście w dowodzie rejestracyjnym, ale również na różnych częściach pojazdu. Zazwyczaj numer znajduje się w komorze silnika lub po prawej stronie pojazdu.

Pojazdy amerykańskie lub przeznaczone na rynek amerykański, ale też coraz więcej europejskich aut mają numer VIN widoczny z zewnątrz na przedniej szybie. Jeśli numer VIN został uszkodzony lub nie jest możliwe jego odczytanie, to zgodnie z prawem nadaje się 12-znakowy numer VIN.

Co odczytamy z numeru VIN?

Podstawowe informacje, które możemy odczytać z numeru VIN to:

  • producenta i kraj pochodzenia producenta (pierwsze trzy znaki),
  • zakodowane przez producenta informacje, w tym dotyczące wyposażenia pojazdu lub koloru lakieru (znaki od czwartego do dziewiątego),
  • unikalny kod, który pozwala też na poznanie szczegółów jednostki napędowej czy fabryki (ostatnie osiem znaków).

Auta bardziej egzotyczne lub starsze mogą mieć trochę inny podział numeru. Na przykład chińskie auta ostatnie sześć znaków jest unikalnym kodem. Warto pamiętać, że pojazdy produkowane do 1981 nie miały jednolitego systemu numeracji, więc znacząco utrudnione jest odczytanie jakichkolwiek informacji.

 

Kolor lakieru po numerze VIN - sprawdzanie

Niestety producenci bardzo różnie kodują kolor lakieru w numerach VIN. Kłopotliwe jest również stosowanie specyficznego nazewnictwa kolorów przez niektórych producentów. Istnieją specjalne dekodery (też internetowe), które pozwalają poznać szczegóły pojazdu.

Na przykład rozpoznanie koloru (a raczej numeru koloru) w autach audi ze względu na zawiłość nie jest możliwe bez skorzystania z dekodera. Jak sprawdzić kolor lakieru samochodu? Łatwiejszym sposobem jest podanie numeru VIN autoryzowanemu serwisowi i prośba o podanie koloru lakieru. Pracownik serwisu może nas zapytać o inne dane pojazdu, np. rok produkcji czy model.

Weryfikacja faktycznego koloru pojazdu z kolorem w numerze VIN jest niezwykle ważna w przypadku pojazdów używanych. Mimo tego, że praktyka tworzenia tzw. zlepieńców jest coraz rzadsza i dotyczy zazwyczaj pojazdów o tym samym kolorze, to warto przed zakupem (albo tuż po) sprawdzić, czy kolor wynikający z numeru VIN jest adekwatny do zastanego.

 

Tabliczka znamionowa z lepszymi informacjami

Mimo tego, że również tabliczka znamionowa może być kłopotliwa, to lepiej pozwala ona określić kolor pojazdu. Znajdziemy ją zazwyczaj w bagażniku, pod maską lub na słupku pojazdu. Tam łatwiej niż z numeru VIN odczytać kolor samochodu. Warto pamiętać, że odcień koloru ze względu na wiek pojazdu może nieznacznie różnić się od wzorcowego.

Jeśli rozpoznanie koloru pojazdu ma służyć nam do wyboru odpowiedniego lakieru, warto skorzystać z usług lakiernika-kolorysty. Dobierze on odpowiedni kod koloru, nawet jeśli przez warunki atmosferyczne i wiek, kolor się zmienił.

Zuzanna Jóźwiak Zuzanna Jóźwiak

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również