ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Kontrolki w samochodzie - co oznaczają kontrolki na desce rozdzielczej

Niezależnie od tego, czy użytkujesz nowy, czy też używany pojazd, możesz spotkać się z tym że pewnego dnia na desce rozdzielczej zaświecą się kontrolki samochodowe oznaczające awarię. Co oznaczają kontrolki w samochodzie? Sprawdź, kiedy koniecznie powinieneś odwiedzić zaufanego mechanika samochodowego.

Czym są i o czym informują kontrolki w samochodzie?

Kontrolki na desce rozdzielczej pełnią funkcję informacyjną i ostrzegawczą. Ich zadaniem jest informowanie kierowcy, że w samochodzie doszło do zmian. Nie zawsze mowa o awarii, np. kontrolkamoże informować, że kierowca włączył światła drogowe.

Mimo że kierowcy są przyzwyczajeni do zapalających się na desce rozdzielczej kontrolek, to niektóre z nich mogą być dla nich niezrozumiałe. Przede wszystkim chodzi o te kontrolki w aucie, które zapalają się rzadko. Ich pojawienie się może spowodować konsternację lub obawę o poważną awarię. Jeżeli nie chcesz sięgać po instrukcję obsługi swojego BMW, Hyundai czy Renault, poniżej znajdziesz szczegółowe objaśnienia dotyczące najpopularniejszych kontrolek samochodowych.

Kontrolki na desce rozdzielczej – rodzaje kontrolek

Jakie kontrolki można znaleźć na desce rozdzielczej? Koncerny samochodowe stosują trzy rodzaje kontrolek, które różnią się zarówno kolorem, jak i funkcją:

  • kontrolki zielone i niebieskie – pełnią funkcję informacyjną,

  • kontrolki żółte – pełnią funkcję informacyjno-ostrzegawczą,

  • kontrolki czerwone – pełnią funkcję ostrzegawczą.

Choć każda kontrolkaprzekazuje kierowcy informacje o stanie pojazdu, to najistotniejsze dla funkcjonowania samochodu i bezpieczeństwa są kontrolki czerwone.

Zielone i niebieskie kontrolki w samochodzie – opis

To właśnie te kontrolki najczęściej wyświetlają się na desce rozdzielczej. Pełnią one funkcję informacyjną – powiadamiają kierowcę o tym, że dana funkcja w aucie jest aktywna. Przykładem może być kontrolka informująca o włączeniu świateł drogowych.

Kontrolki w samochodzie - kontrolki informacyjne

Jakie jeszcze – poza światłami (drogowymi, mijania, pozycyjnymi, przednimi przeciwmgielnymi i tylnymi przeciwmgielnymi) – kontrolki mogą zapalić się na zielono? Są to m.in.:

  • kontrolka kierunkowskaz,

  • kontrolka tempomat,

  • kontrolka ogranicznik prędkości,

  • kontrolka sprawny system poduszek powietrznych,

  • kontrolka system wspomagania parkowania,

  • kontrolka asystent pokonywania wzniesień.

To, czy na desce rozdzielczej pojawiły się odpowiednie zielone kontrolki, kierowca powinien sprawdzić jeszcze przed wyruszeniem w trasę. W przeciwnym razie może się okazać, że porusza się bez świateł, co jest podstawą do otrzymania mandatu i punktów karnych.

Opis kontrolek na desce rozdzielczej – kontrolki żółte

Pojawienie się żółtej kontrolki na desce rozdzielczej to znak, że w aucie pojawił się problem. Chociaż kierowca nie musi się zatrzymywać i może kontynuować jazdę, to musi zachować na drodze szczególną ostrożność. Do takich kontrolek należą zaprezentowane poniżej piktogramy, np. rezerwa paliwa, awaria silnika lub układu wydechowego czy awaria świec żarowych lub elektroniki.

Kontrolki w samochodzie - kontrolki ostrzegawcze

Jakie jeszcze inne żółte kontrolki mogą pojawić się na desce rozdzielczej? Do tych najpopularniejszych należą:

  • kontrolka wyłączona poduszka powietrzna po stronie pasażera – informuje o wyłączeniu poduszki powietrznej dla pasażera,

  • kontrolka niskie ciśnienie w oponach – konieczne jest uzupełnienie powietrza w oponach,

  • kontrolka awaria świateł zewnętrznych – gdy na desce rozdzielczej pojawi się żółta kontrolka z żarówką, doszło do awarii świateł zewnętrznych,

  • kontrolka oblodzona nawierzchnia drogi – żółta kontrolka z płatkiem śniegu wskazuje, że droga jest oblodzona i należy zachować szczególną ostrożność,

  • kontrolka uszkodzenie skrzyni biegów – wskazuje na uszkodzenie skrzyni biegów, a to oznacza, że nie obejdzie się bez wizyty w serwisie,

  • kontrolka awaria systemu stabilizacji toru jazdy – informuje kierowcę o awarii systemu ESP,

  • kontrolka źle zamknięty wlew paliwa – konieczne jest ponowne zamknięcie wlewu paliwa.

Gdy na desce rozdzielczej pojawia się żółta kontrolka, kierowcy z reguły kierują się na stację paliw – tam mogą nie tylko uzupełnić rezerwę paliwa, ale też wymienić żarówki, bezpieczniki czy wyrównać ciśnienie w oponach.

Czerwone kontrolki w samochodzie – opis

Na desce mogą też pojawić się czerwone kontrolki. Co oznaczają czerwone kontrolki w samochodzie? To alarmowe oznaczenia, które wskazują, że w pojeździe mogło dojść do poważnej awarii. Dla kierowcy to sygnał, że powinien przerwać podróż – czerwonych kontrolek nie można ignorować.

Na co może wskazywać kontrolka na desce rozdzielczej? Jak widać na poniższej grafice, choćby na niski poziom oleju, awarię hamulców (lub zaciągnięty hamulec ręczny) czy zbyt wysoką temperaturę silnika.

Kontrolki w samochodzie - kontrolki alarmowe

Inne kontrolki, które wyświetlają się na czerwono, mogą wskazywać na niezapięte pasy. Czasem jednak problem jest znacznie poważniejszy:

  • kontrolka awaria poduszki powietrznej – konieczne będzie udanie się do serwisu,

  • kontrolka awaria systemu ABS – informuje o awarii systemu ABS, co z reguły oznacza konieczność wizyty w warsztacie samochodowym,

  • kontrolka słaby akumulator – konieczne jest naładowanie akumulatora lub zgłoszenie się do mechanika,

  • kontrolka zużycia klocków hamulcowych – wymagana jest wizyta u mechanika, który skontroluje stan zużycia klocków hamulcowych i w razie konieczności dokona ich wymiany,

  • kontrolka awaria czujnika płynu hamulcowego – należy uzupełnić płyn hamulcowy lub udać się do serwisu,

  • kontrolka awaria układu elektroniki – oznacza, że w pojeździe doszło do awarii któregoś z układów elektronicznych,

  • kontrolka awaria układu wspomagania – nie obejdzie się bez wizyty w serwisie.

Ponieważ po zapaleniu się czerwonej kontrolki w większości przypadków należy przerwać podróż, kierowca powinien wezwać pomoc drogową.

Czy kierowca może przygotować się na awarię? Owszem. Ponieważ w trasie kierowcom mogą przytrafić się różne zdarzenia losowe, firmy ubezpieczeniowe proponują im ubezpieczenie assistance. W ramach takiej polisy ubezpieczyciel zapewnia pomoc w razie awarii, np. rozładowania się akumulatora.

Ubezpieczenia assistance oferowane są w różnych wariantach – od podstawowych do bardzo rozbudowanych. Ubezpieczenie to nie jest przy tym drogie, bo ceny zaczynają się już od ok. 100 zł za rok.

Kontrolka EPC – co oznacza?

Wśród tych kontrolek, które świecą się rzadziej, wskazać można na kontrolkę EPC. Co to jest EPC? Kontrolka Electronic Power Control często jest błędnie utożsamiana z kontrolką Check Engine (kontur silnika) – to dwie różne kontrolki. EPC wskazuje na problemy z elektryką. Gdy taka kontrolka wyświetli się na desce rozdzielczej, konieczna jest wizyta w serwisie. Dlaczego?

Kontrolka EPC może wskazywać na jeden z wielu problemów, np. awarię przepustnicy czy awarię układu wtryskowego. Zarówno diagnozę, jak i usunięcie usterki warto pozostawić specjalistom.

Czerwone kontrolki w aucie a kontynuacja podróży

Co w sytuacji, gdy mimo zapalenia się czerwonej kontrolki na desce rozdzielczej, kierowca zdecyduje się kontynuować jazdę? Jeżeli włączyła się kontrolka informująca choćby o zbyt niskim poziomie płynu hamulcowego, oznacza to, że hamulce są niesprawne – kierowca narazi siebie i innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo.

Kontynuacja podróży może też zakończyć się uszkodzeniem pojazdu. Gdy doszło do utraty poziomu oleju, a kierowca nie zatrzymał pojazdu, to po wizycie w warsztacie samochodowym może się okazać, że nastąpiło zatarcie silnika. Koszt naprawy będzie wówczas bardzo wysoki.

Monika Słupczyńska Monika Słupczyńska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również