ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Kradzież dokumentów – co zrobić, aby ochronić swoje dane?

Kradzież dokumentów to sytuacja, która może spotkać każdego i na którą trudno jest się przygotować. Ciężko ocenić gdzie i kiedy można spotkać kieszonkowca, jednak warto wiedzieć, co zrobić zaraz po tym, jak zorientujemy się, że padliśmy ofiarą kradzieży. Z tego wpisu dowiesz się jak zablokować dowód osobisty i inne ważne dokumenty oraz gdzie zgłosić ich kradzież.

Kradzież dokumentów – co robić?

Jeśli zdarzy ci się sytuacja, w której utraciłeś dowód osobisty lub inne dokumenty potwierdzające twoją tożsamość, musisz pamiętać przede wszystkim o zachowaniu spokoju i racjonalnym podejściu do sprawy. Najpierw zastanów się, czy na pewno miałeś przy sobie zagubione dokumenty. Jeśli jesteś pewien, że padłeś ofiarą złodzieja, udaj się na najbliższy komisariat Policji i zgłoś tam kradzież dokumentów. Funkcjonariusz może jedynie przyjąć twoje zgłoszenie – nie ma uprawnień, by zastrzec twoje dokumenty.

Jak zablokować dowód osobisty?

W celu zastrzeżenia dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy i/lub karty płatniczej, musisz skontaktować się z bankiem. Może być to bank, w którym masz konto lub każdy inny komercyjny lub spółdzielczy bank w Polsce, gdyż one wszystkie należą do Systemu Dokumentów Zastrzeżonych. Zgłoszenie utraty dokumentu w banku poskutkuje automatycznym przesłaniem informacji o zastrzeżeniu dowodu osobistego do wszystkich banków. Możesz udać się lub zadzwonić do banku nawet jeśli nie korzystasz z usług bankowych.

Gdzie zgłosić zgubienie dowodu osobistego?

Kradzież dowodu osobistego możesz zgłosić nie tylko w najbliższym banku, ale również w urzędzie miasta lub gminy. Kolejną możliwością zgłoszenia utraty dowodu osobistego jest skorzystanie z oficjalnej strony internetowej Biura Informacji Kredytowej (BIK) pod adresem: www.bik.pl/klienci-indywidualni/zastrzeganie-dokumentu-tozsamosci. Warunkiem zastrzeżenia dowodu osobistego w systemie BIK jest posiadanie konta, dlatego jeśli jeszcze nigdy się nie logowałeś na tej platformie, warto to zrobić, by móc pomóc sobie w takich sytuacjach. Poprzez portal BIK możesz zastrzec nie tylko dowód osobisty, ale też paszport i kartę stałego pobytu, jednak może to być wyłącznie ten sam dokument, który został użyty do potwierdzenia tożsamości w portalu BIK.

Gdzie zgłosić zgubienie prawa jazdy? Wydanie wtórnika

Utratę prawa jazdy możesz zgłosić w wydziale komunikacji urzędu powiatu lub miasta. Dodatkowo, możesz od razu za pośrednictwem strony: www.gov.pl/web/gov/zglos-utrate-lub-uszkodzenie-prawa-jazdy, złożyć wniosek o wydanie wtórnika prawa jazdy. Z portalu gov.pl możesz pobrać wniosek o wydanie wtórnika prawa jazdy, który następnie musisz wypełnić, wydrukować, podpisać i zeskanować. Pamiętaj, aby zaznaczyć we wniosku, w jaki sposób chcesz odebrać dokument – masz do wyboru urząd lub pocztę.

Jeśli chcesz złożyć wniosek o wydanie wtórnika prawa jazdy przez internet, musisz posiadać profil zaufany lub certyfikat kwalifikowany, które pozwalają potwierdzić twoją tożsamość. Profil zaufany możesz w prosty sposób założyć w sieci, jeśli posiadasz konto internetowe w jednym z banków: PKO Bank, Inteligo, Santander, Bank Pekao, mBank, ING, Millennium Bank, Alior Bank, bank spółdzielczy (możesz sprawdzić, czy twój bank potwierdza PZ), BNP Paribas, BOŚ Bank lub konto zaufane Envelo.

Monika Słupczyńska Monika Słupczyńska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również