poradnik

Kradzież samochodu w Polsce – sprawdź, które modele giną najczęściej

  • Anna Buczkowska
  • Komunikacja

Kradzież samochodu w Polsce – sprawdź, które modele giną najczęściej

Parkujesz na niestrzeżonym parkingu przed blokiem? Twój samochód może znaleźć się na celowniku złodziei, szczególnie jeżeli zdecydowałeś się na Toyotę, Audi lub BMW. To właśnie te marki cieszą się największą popularnością wśród przestępców. Jest też dobra wiadomość: kradzież samochodu to zjawisko, którego nie można już określić mianem powszechnego.

 

Ile aut skradziono w 2020 roku – dane CEPiK

Statystyki kradzieży samochodów z 2020 roku napawają optymizmem. Analitycy Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego przeanalizowali dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP). Wynika z nich, że w 2020 r. z powodu kradzieży z CEP wyrejestrowano jedynie 6910 samochodów osobowych i dostawczych o DMC do 3,5 tony. Jak zauważają specjaliści SAMAR, to o jeden proc. mniej niż rok wcześniej i zaledwie 0,03 proc. wszystkich samochodów zarejestrowanych w Polsce.

Powyższe statystyki kradzieży samochodów z 2020 roku pokazują, że zjawisko kradzieży jest o wiele mniej rozpowszechnione, niż miało to miejsce choćby w latach 90. ubiegłego wieku. To dobra wiadomość dla wszystkich właścicieli nowszych aut.

Informacje zawarte w CEP nie muszą pokrywać się z danymi, jakimi dysponuje Policja. Powód jest prosty – z bazy CEP pojazd zostaje wyrejestrowany nawet kilkanaście miesięcy po zgłoszeniu kradzieży.

Gdzie i jakie auta najczęściej padają łupem złodziei?

Instytut SAMAR wskazał też, które marki i modele samochodów cieszą się największym zainteresowaniem wśród przestępców. Jakie samochody złodzieje kradną najczęściej? W tej kwestii nie ma większego zaskoczenia – to najpopularniejsze pojazdy w Polsce.

Top pięć marek

Top pięć modeli

Toyota – 787 sztuk

Audi A4 – 214 szt.

Audi – 778 szt.

BMW 5 – 175 szt.

BMW – 628 szt.

Audi A6 – 159 szt.

Volkswagen – 511 szt.

Toyota Auris – 148 szt.

Renault – 462 szt.

Toyota Yaris – 142 szt.

Za: Instytut SAMAR „Kradzieże aut w 2020 roku”

 

Najwięcej kradzieży pojazdów zgłaszają mieszkańcy województwa mazowieckiego. Tam skradziono niemal 40 proc. wszystkich samochodów. Z kolei najbezpieczniejsze pod tym względem w 2020 r. okazały się województwa: podlaskie, świętokrzyskie i opolskie.

 

Kradzież na walizkę, czyli jak złodzieje kradną samochody

Przestępcy wykazują największe zainteresowanie najpopularniejszymi autami, gdyż to właśnie je najłatwiej rozłożyć na części, które zostaną sprzedane. Jednocześnie rozwój motoryzacji spowodował, że przez lata zmieniły się sposoby kradzieży pojazdów. Dziś łom to przeżytek – złodzieje sięgają również po nowoczesne rozwiązania. Należy do nich choćby walizka do kradzieży aut. Na czym polega kradzież auta na walizkę?

Złodzieje wykorzystują komunikację radiową między zamkiem samochodu a kluczykiem. Walizka do kradzieży aut – a dokładniej dwie walizki komunikują się między sobą i stają się „przedłużeniem” sygnału wysyłanego przez kluczyk. W rezultacie przestępcy mogą dostać się do samochodu w zaledwie kilkanaście sekund. Dodatkową „zaletą” tej metody jest brak uszkodzeń.

Z badań przeprowadzonych przez ADAC wynika, że producenci samochodów są świadomi zagrożenia i starają się je wyeliminować. Coraz więcej samochodów, które właśnie opuściły fabrykę, jest odpornych na kradzież na walizkę.

Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?

Jeżeli korzystasz z auta, które może być potencjalnym łupem złodziei, powinieneś zrobić wszystko, aby maksymalnie utrudnić im zadanie. Dobrym rozwiązaniem może być zabezpieczenie antykradzieżowe. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą – jak to zrobić?.

Zdecydowałeś się na samochód prosto z salonu? Przyda ci się też ubezpieczenie AC, które zapewni ci wypłatę odszkodowania już po kradzieży samochodu. Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu od kradzieży? Wpływ na cenę AC ma szereg czynników, ale jeżeli chcesz sprawdzić, ile zapłacisz, skorzystaj z naszego kalkulatora ubezpieczeń.

Mimo że nie ma skutecznej metody, która zapewniałaby stuprocentową ochronę przed kradzieżą, to możesz utrudnić złodziejom zadanie. Wiele zabezpieczeń antykradzieżowych skutecznie zniechęci przestępców do podejmowania kolejnych prób kradzieży.

Anna Buczkowska Anna Buczkowska

Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również

  • Patrycja Kowalewska

Status dowodu rejestracyjnego to coś, co interesuje kierowców ubiegających się o ten dokument. Chociaż od 2018 roku nie musimy mieć go przy sobie podczas kontroli drogowej (na terenie Polski),...

  • Patrycja Kowalewska

Zawodowi kierowcy doskonale znają zasady poruszania się po różnych rodzajach dróg. Jeżeli na co dzień jeździsz samochodem w obrębie swojego miasta i jego najbliższych okolic, to przed...

  • Marek Pawłowski

Okazało się, że naprawa twojego samochodu jest nieopłacalna? Jeżeli nie chcesz dalej płacić za obowiązkowe ubezpieczenie OC, pozostaje ci wyrejestrować auto. Złożenie wniosku o wyrejestrowanie...