ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Kradzież samochodu w Polsce – sprawdź, które modele giną najczęściej

Parkujesz na niestrzeżonym parkingu przed blokiem? Twój samochód może znaleźć się na celowniku złodziei, szczególnie jeżeli zdecydowałeś się na Toyotę, Audi lub BMW. To właśnie te marki cieszą się największą popularnością wśród przestępców. Jest też dobra wiadomość: kradzież samochodu to zjawisko, którego nie można już określić mianem powszechnego.

 

Ile aut skradziono w 2021 roku – dane CEPiK

Statystyki kradzieży samochodów z 2021 roku napawają optymizmem. Analitycy Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar przeanalizowali dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP). Wynika z nich, że w 2021 r. z powodu kradzieży z CEP wyrejestrowano jedynie 7098 samochodów osobowych i dostawczych o DMC do 3,5 tony. Jak zauważają specjaliści SAMAR, to o 2,7 proc. więcej niż rok wcześniej, ale jednocześnie 0,03 proc. wszystkich samochodów zarejestrowanych w Polsce.

Powyższe statystyki kradzieży samochodów z 2021 roku pokazują, że zjawisko kradzieży jest o wiele mniej rozpowszechnione, niż miało to miejsce choćby w latach 90. ubiegłego wieku. To dobra wiadomość dla wszystkich właścicieli nowszych aut.

Informacje zawarte w CEP nie muszą pokrywać się z danymi, jakimi dysponuje Policja. Powód jest prosty – z bazy CEP pojazd zostaje wyrejestrowany nawet kilkanaście miesięcy po zgłoszeniu kradzieży.

Gdzie i jakie auta najczęściej padają łupem złodziei?

Instytut SAMAR wskazał też, które marki i modele samochodów cieszą się największym zainteresowaniem wśród przestępców. Jakie samochody złodzieje kradną najczęściej? W tej kwestii nie ma większego zaskoczenia – to najpopularniejsze pojazdy w Polsce.

Top pięć marek

Top pięć modeli

Toyota – 950 sztuk

Corolla – 214 szt.

Audi – 685 szt.

RAV4 – 198 szt.

BMW – 522 szt.

Tucson – 192 szt.

Volkswagen – 506 szt.

Outlander – 178 szt.

Hyundai – 453 szt.

A4 – 177 szt.

Za: Instytut SAMAR „Kradzieże aut w 2021 roku”

 

Najwięcej kradzieży pojazdów zgłaszają mieszkańcy województwa mazowieckiego. Z kolei najbezpieczniejsze pod tym względem w 2021 r. okazały się województwa: podlaskie, świętokrzyskie i opolskie.

 

Kradzież na walizkę, czyli jak złodzieje kradną samochody

Przestępcy wykazują największe zainteresowanie najpopularniejszymi autami, gdyż to właśnie je najłatwiej rozłożyć na części, które zostaną sprzedane. Jednocześnie rozwój motoryzacji spowodował, że przez lata zmieniły się sposoby kradzieży pojazdów. Dziś łom to przeżytek – złodzieje sięgają również po nowoczesne rozwiązania. Należy do nich choćby walizka do kradzieży aut. Na czym polega kradzież auta na walizkę?

Złodzieje wykorzystują komunikację radiową między zamkiem samochodu a kluczykiem. Walizka do kradzieży aut – a dokładniej dwie walizki komunikują się między sobą i stają się „przedłużeniem” sygnału wysyłanego przez kluczyk. W rezultacie przestępcy mogą dostać się do samochodu w zaledwie kilkanaście sekund. Dodatkową „zaletą” tej metody jest brak uszkodzeń.

Z badań przeprowadzonych przez ADAC wynika, że producenci samochodów są świadomi zagrożenia i starają się je wyeliminować. Coraz więcej samochodów, które właśnie opuściły fabrykę, jest odpornych na kradzież na walizkę.

Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?

Jeżeli korzystasz z auta, które może być potencjalnym łupem złodziei, powinieneś zrobić wszystko, aby maksymalnie utrudnić im zadanie. Dobrym rozwiązaniem może być zabezpieczenie antykradzieżowe. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą – jak to zrobić?.

Zdecydowałeś się na samochód prosto z salonu? Przyda ci się też ubezpieczenie AC, które zapewni ci wypłatę odszkodowania już po kradzieży samochodu. Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu od kradzieży? Wpływ na cenę AC ma szereg czynników, ale jeżeli chcesz sprawdzić, ile zapłacisz, skorzystaj z naszego kalkulatora ubezpieczeń.

Mimo że nie ma skutecznej metody, która zapewniałaby stuprocentową ochronę przed kradzieżą, to możesz utrudnić złodziejom zadanie. Wiele zabezpieczeń antykradzieżowych skutecznie zniechęci przestępców do podejmowania kolejnych prób kradzieży.

Anna Buczkowska Anna Buczkowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również