ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Kradzież tablicy rejestracyjnej – formalności, koszty

Każdy zarejestrowany samochód musi posiadać tablice rejestracyjne. Zauważyłeś, że zniknęły z twojego samochodu? Nie zwlekaj – jak najszybciej zgłoś sprawę na policję. Kradzież tablicy rejestracyjnej oznacza dla właściciela spore problemy, w tym konieczność wyrobienia nowych tablic. Całą procedurę opisujemy poniżej. 

 

Skradzione tablice rejestracyjne – co robić, jak postępować? 

Jeżeli właśnie odkryłeś, że tablice rejestracyjne twojego pojazdu zostały skradzione, to przede wszystkim nie powinieneś bagatelizować tej sprawy. Z reguły kradzione tablice służą do popełniania przestępstw, np. kradzieży paliwa na stacji benzynowej. Od tego, jak szybko zareagujesz, zależy to, czy przez kolejne tygodnie nie będziesz musiał tłumaczyć się z czynów, których nie popełniłeś. 

Zgłoszenie kradzieży tablic rejestracyjnych na policji 

Twoją pierwszą czynnością powinno być zgłoszenie kradzieży tablic rejestracyjnych. Gdzie zgłosić kradzież tablic rejestracyjnych? Najlepiej w najbliższej komendzie policji. Zabierz ze sobą: 

 • dowód rejestracyjny pojazdu, 
 • dowód tożsamości, np. dowód osobisty. 

Właściciele samochodów, którzy odkryli brak tablic rejestracyjnych, są przesłuchiwani w charakterze świadka.  

Skradzione tablice rejestracyjne – czy można jeździć? Nie. Poruszanie się samochodem bez tablic rejestracyjnych jest niedozwolone. Postępując w ten sposób, narazisz się jedynie na mandat w wysokości od 20 do 500 zł. 

 

Złożenie zgłoszenia kradzieży tablic rejestracyjnych przed funkcjonariuszem policji to nie wszystko, o czym musisz pamiętać. Aby załatwić sprawę w wydziale komunikacji, będziesz potrzebował zaświadczenia o zgłoszeniu kradzieży. 

Co zrobić gdy ukradną tablice rejestracyjne – wizyta w urzędzie 

Jeżeli spotkała cię kradzież tablic rejestracyjnych, musisz przygotować się na formalności w wydziale komunikacji. Masz dwie możliwości – możesz ubiegać się o: 

 • wyrobienie wtórnika (lub wtórników) tablicy rejestracyjnej, 
 • nowy dowód i tablice rejestracyjne (z nowym numerem). 

Mimo że wniosek o nowy dowód i tablice rejestracyjne wiąże się z wyższymi kosztami, jest to rozwiązanie rekomendowane przez policję. Skradzione tablice będą poszukiwane przez organy ścigania, a to z kolei może spowodować, że na drodze będziesz często zatrzymywany do kontroli. Jeżeli tablice zostaną wykorzystane do popełnienia przestępstwa, narazisz się też na dodatkowe przesłuchania – to strata czasu i nerwów. 

Ile zapłacisz za wydanie nowego dowodu i tablic rejestracyjnych? Koszty przerejestrowania samochodu prezentują się następująco: 

 • opłata za tablice rejestracyjne – 80 lub 1000 zł (w przypadku tablic indywidualnych), 
 • opłata za dowód rejestracyjny – 54 zł, 
 • opłata za pozwolenie czasowe – 13,50 zł, 
 • opłata za naklejki – 31 zł, 
 • opłata ewidencyjna – 2 zł. 

Łącznie musisz przygotować się na koszt 180,50 zł. Mimo że przerejestrowanie pojazdu jest droższą procedurą, to jest też dobra wiadomość – dzięki temu, że otrzymasz tablice od ręki, będziesz mógł od razu powrócić do użytkowania samochodu. 

 

Kradzież tablicy rejestracyjnej przestępstwo czy wykroczenie? 

Co grozi za kradzież tablic rejestracyjnych? Aby odpowiedzieć na to pytanie, w pierwszej kolejności trzeba ustalić, czy kradzież tablic rejestracyjnych to przestępstwo, czy wykroczenie. W Polsce droższe od zwykłych indywidualne tablice rejestracyjne nie są szczególnie popularne. Z tego względu większość kradzieży jest traktowana jako wykroczenie. 

Skoro kradzież tablic rejestracyjnych z reguły jest traktowana jako wykroczenie, to co grozi za kradzież tablic rejestracyjnych? Popełnienie wykroczenia jest zagrożone: aresztem od 5 do 30 dni, ograniczeniem wolności do jednego miesiąca albo grzywną od 20 do 5000 zł. 

W nowelizacji ustawy Kodeks karny z 2019 r. znalazła się propozycja, zgodnie z którą kradzież tablicy rejestracyjnej miała być traktowana jako przestępstwo zagrożone karą więzienia od miesiąca do pięciu lat. Ostatecznie jednak zapis ten nie wszedł w życie. 

 

Relatywnie niskie kary to jeden z powodów, dla których co roku tysiące właścicieli samochodów zgłasza kradzież tablic rejestracyjnych. 

 

Jak zabezpieczyć tablice rejestracyjne przed kradzieżą? 

Ponieważ kradzież tablic rejestracyjnych stanowi spore utrudnienie dla kierowcy, to być może również Ty zadajesz sobie pytanie, jak zabezpieczyć tablice rejestracyjne przed kradzieżą. Możliwości są dwie: 

 • przymocowanie tablic (np. nitami aluminiowymi) – to sposób, aby utrudnić złodziejowi demontaż tablic; przytwierdzenie tablic rejestracyjnych aluminiowymi nitami można wykonać w warsztacie samochodowym, 
 • parkowanie wyłącznie na posesji lub parkingach strzeżonych – może to jednak być niemożliwe, jeżeli mieszkasz w okolicy, w której brak jest możliwości zakupu garażu lub strzeżonego parkingu w pobliżu. 

Próby zabezpieczenia się przed kradzieżą tablic rejestracyjnych nie zawsze są skuteczne. Jeżeli chcesz zminimalizować wydatki po kradzieży tablicy rejestracyjnej, przemyśl zakup jednego z dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych. 

 

Kradzież tablic rejestracyjnych – jakie ubezpieczenie kupić? 

Kradzież tablic rejestracyjnych jest sporym kłopotem i wiąże się z wydatkami. Chociaż parkowanie na strzeżonym parkingu czy zastosowanie nitów obniża prawdopodobieństwo kradzieży tablic, to nie eliminuje go całkowicie. Co możesz zrobić, aby zagwarantować sobie pomoc na wypadek kradzieży tablic rejestracyjnych? Odpowiednio wcześniej wykupić ubezpieczenie AC lub assistance. 

Kradzież tablic rejestracyjnych a AC 

Ubezpieczenie autocasco może obejmować swoim zakresem również kradzież tablic rejestracyjnych. Jeżeli zdecydujesz się na tę polisę, to w razie kradzieży tablic rejestracyjnych ubezpieczyciel m.in. pokryje koszt wyrobienia nowych oznaczeń. Korzystasz ze starszego pojazdu i nie chcesz tracić pieniędzy na tę polisę? Rozważ zakup ubezpieczenia assistance. 

Kradzież tablic rejestracyjnych a assistance 

Celem assistance jest zapewnienie kierowcy pomocy w kryzysowych sytuacjach. Ta polisa jest znacznie tańsza niż ubezpieczenie AC. Chociaż ubezpieczyciel nie pokryje kosztów przerejestrowania pojazdu, to w ramach tego ubezpieczenia będziesz mógł skorzystać z pojazdu zastępczego. Dzięki temu nie będziesz musiał płacić rachunku za wynajem pojazdu z wypożyczalni. 

Patrycja Kowalewska Patrycja Kowalewska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również