ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Kredyt balonowy – definicja, spłata końcowa, gdzie znaleźć

Zakup samochodu to poważna inwestycja, którą niewiele osób może sfinansować płacąc całość gotówką. Właśnie dlatego większość banków czy firm leasingowych decyduje się na rozłożenie płatności na raty. Możliwości jest wiele – kredyt samochodowy, długoterminowy wynajem, standardowa pożyczka lub kredyt balonowy. Ten ostatni wydaje się najkorzystniejszą z dostępnych opcji, szczególnie w przypadku tych osób, które nie zdecydują się na dłuższe korzystanie z samochodu.

 

Kredyt balonowy – definicja

W przypadku tradycyjnych kredytów mamy do czynienia z ratami o stałej, ustalonej wartości, która może ewentualnie zmniejszać się pod koniec spłaty. W przypadku kredytu balonowego sytuacja wygląda zgoła inaczej. Kredytobiorca początkowo wpłaca określoną wcześniej sumę – wkład własny. Następnie osoba decydująca się na wzięcie pożyczki przystępuje do spłat rat, które nie są jednak dosyć wysokie. Wszystko związane jest z tym, że nawet kilkadziesiąt procent wartości kredytu ulokowane jest w ostatniej racie. Wszystko wydaje się bardzo korzystne, należy jednak pamiętać o tym, że kredytodawca podejmuje dość duże ryzyko oferując ten typ kredytu. W związku z czym banki często decydują się na stosowania większych prowizji lub zabezpieczeń rzeczowych. W związku z tym dla części osób nie musi to być najkorzystniejsze rozwiązanie, jednak może ono przypaść do gustu niektórym motoryzacyjnym maniakom.

Kredyt z ratą balonową – co ze spłatą końcową?

W przypadku kredytu balonowego ostatnia rata może wynosić nawet 50 proc. całej pożyczki, co nawet przy samochodzie średniej klasy może stanowić dosyć wysoką kwotę. Jeżeli nie chcesz spłacać kredytodawcy tak dużej sumy pieniędzy, możesz zdecydować się na inne, bardzo korzystne rozwiązanie, jakim jest sprzedaż samochodu dealerowi po obowiązującej cenie rynkowej. W ten sposób zyskasz dodatkowe środki, które ponownie możesz przeznaczyć na zakup nowego samochodu w kredycie balonowym, czyli wpłacić dochód własny, który będzie wynosił ok. 10 proc., a następnie przystąpić do spłaty niewygórowanych rat.

Jeżeli jednak przy którymś z samochodów serce zabije Ci mocniej i zechcesz zdobyć do niego pełnię praw, możesz zdecydować się na spłatę ostatniej raty, uiszczając od razu pełną sumę lub rozkładając ją na kilka mniejszych kwot.

Kredyt balonowy na samochód – zalety i wady

Kredyt balonowy na samochód, jak i każda inna pożyczka ma zarówno swoje zalety, ale także wady. Największym plusem takiego rozwiązania jest bez wątpliwości jego elastyczność. Nie musisz od razu decydować czy po spłacie większości rat, będziesz chciał zatrzymać samochód – tę decyzję możesz podjąć dopiero na koniec.

Kolejną zaletą jest możliwość użytkowania nowego pojazdu co kilka lat – ten aspekt z pewnością przemówi do fanów motoryzacji.  Nie można zapomnieć również o wysokości rat kredytu balonowego, które są zdecydowanie niższe niż w standardowym modelu pożyczki. Dodatkowo o ich wysokości możesz zadecydować już na samym początku, czyli w momencie, kiedy wpłacasz wkład własny.

Zostaje jeszcze jeden pozytyw, który dla wielu osób również może mieć znaczenie. Jest to brak konieczności samodzielnego szukania nowego właściciela auta. Ten, kto chociaż raz próbował sprzedać samochód na pewno wie, że nie jest to najprostsze przedsięwzięcie.

Jeżeli chodzi o wady kredytu balonowego, należy liczyć się z tym, że po podpisaniu umowy, aż do spłacenia ostatniej raty lub wymiany pojazdu na nowy, nie będzie możliwości na „przerzucenie się” na inne, wygodniejsze auto. Warto wiedzieć, że pożyczka balonowa jest również nieco droższym rozwiązaniem od tradycyjnego kredytu, jeżeli pod koniec umowy zdecydujesz się na wykupienie samochodu.

Kredyt balonowy – opinie

Opinie na temat kredytu balonowego są raczej pozytywne. Chwalą go sobie szczególnie osoby, które nie myślą o zakupie samochodu, ale wymianie go na inny model po kilku latach. Przypada  on do gustu również tym, których nie stać na płacenie wyższych rat w przypadku tradycyjnej pożyczki.

Zanim podejmiesz decyzję o tym, na jaką formę kredytowania chcesz się zdecydować, rozważ swoje potrzeby dotyczące samochodu, a następnie sprawdź, która oferta najlepiej je spełni. Możesz zdecydować się również na skorzystanie ze specjalnego kalkulatora kredytu balonowego, który pomoże Ci obliczyć wysokość wszystkich rat. Dzięki temu uzyskasz przejrzyste informacje, czy jest to rozwiązanie, które sprawdzi się w twoim przypadku.

Gdzie znaleźć kredyt balonowy?

Kredyty balonowe są dostępne zazwyczaj w instytucjach, które ściśle współpracują z koncernami motoryzacyjnymi. Dobrym przykładem może być chociażby kredyt balonowy w Toyota Bank, który oferuje samochody tej marki. Jeżeli z kolei planujesz zakup Alfy Romeo, pomoc możesz znaleźć w FCA Bank. O oferty tego typu najlepiej jest zapytać bezpośrednio u dealera samochodowego. Sprzedawcy w salonach samochodowych są często najbardziej poinformowanym źródłem, jeśli chodzi o finansowanie poszczególnych koncernów motoryzacyjnych. Kredyt balonowy pojawił się również w banku Santander.

Co ciekawe, banki samochodowe oferują również kredyt balonowy na samochód używany (np. Volkswagen Bank, Toyota Bank). Banki te proponują swoim klientom zakup samochodów używanych własnej marki, a także udzielają gwarancji wykupu pojazdu, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Co jeśli nie kredyt balonowy?

Jeżeli nie jesteś zdecydowany na skorzystanie z kredytu z ratą balonową, możesz zastanowić się nad skorzystaniem z innych, dostępnych możliwości. Pierwszą z nich będzie klasyczny kredyt samochodowy,który ze względu na solidne zabezpieczenie w postaci pojazdu charakteryzuje się niższą kwotą poszczególnych rat.

Wielu przedsiębiorców decyduje się również na leasing, który swoimi założeniami nieco przypomina kredyt balonowy (pod koniec można zatrzymać lub oddać samochód). Jest on jednak zdecydowanie bardziej opłacalny dla właścicieli firm pod względem podatkowym.

Nową możliwością, którą wprowadza coraz więcej dealerów jest możliwość odsprzedaży auta w salonie. Osoba użytkująca pojazd ma w tym wypadku dwie opcje – pozostawienie go w rozliczeniu lub typową odsprzedaż. Jest to również bardzo ciekawe rozwiązanie, na które z chęcią decyduje się coraz więcej osób. Najważniejsze jednak, by wybrać opcję najbardziej dopasowaną do swoich potrzeb.

Monika Słupczyńska Monika Słupczyńska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również