ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Książka serwisowa samochodu bez tajemnic

Książka serwisowa to nic innego jak dokument, który poświadcza wykonanie szeregu czynności, które są związane z utrzymaniem samochodu. Otrzymuje się ją wraz z kupnem nowego auta. Pierwszy właściciel powinien pilnować skrupulatnego jej uzupełniania. Przeważnie, kiedy gwarancja przestaje obowiązywać pojazd – książeczka również nie jest już dalej aktualizowana. Jeżeli zastanawiasz się jak sprawdzić książkę serwisową samochodu i jakie informacje znajdziesz w tym dokumencie, to odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Jakie informacje są zawarte w książce serwisowej?

Książeczka serwisowa samochodu powinna zawierać informacje odnośnie każdej naprawy, jaka była dokonana od chwili zakupu auta. Jednak nie musisz serwisować pojazdu jedynie w autoryzowanym punkcie – o taki wpis możesz poprosić w każdym warsztacie. Prawidłowo uzupełniony po naprawie dokument zawiera:

  • informacje o samej naprawie,

  • dane części,

  • pieczątkę serwisu,

  • datę.

W książce serwisowej uzupełnia się również informacje o przeglądach okresowych.

Wersja elektroniczna książeczki serwisowej.

Współcześnie odchodzi się od papierowych wersji na rzecz ich elektronicznych odpowiedników. Na ten moment niektóre firmy dają klientowi możliwość prowadzenia papierowej formy książki serwisowej. Z coraz bardziej powszechnej elektronicznej książeczki serwisowej można w razie konieczności pobrać dane i je wydrukować. Niejednokrotnie praktykowane jest jednak stosowanie obu form jednocześnie. Przeciwdziała to ewentualnemu fałszowaniu wpisów i zmian w historii serwisowej.

Książka serwisowa do wydruku – czy lepsza?

Papierowe wersje dokumentów z czasem mogą ulec wysłużeniu, zniszczeniu, a nawet zostać po prostu zgubione. Dlatego ich zdalne odpowiedniki mają nad nimi zdecydowaną przewagę. Dostęp do nich jest łatwiejszy, a wpisy jest dużo trudniej podrobić. Jak już wspominaliśmy, prowadząc elektroniczną książkę serwisową, można w każdej chwili pobrać i wydrukować wybrane informacje. Jest to szczególnie przydatne np. podczas sprzedaży samochodu.

Gdzie można kupić książkę serwisową?

Nową książkę w wersji papierowej można z łatwością kupić w Internecie. Tego typu dokument jest dostępny również w salonie, z którego pochodzi auto, a także na niektórych myjniach samochodowych, stacjach benzynowych i w warsztatach.

Czy książka serwisowa jest potrzebna?

Niewątpliwie jest to istotny dokument w przypadku transakcji sprzedaży bądź kupna pojazdu. Pomaga potencjalnemu kupcowi rozeznać się w ewentualnych przyszłych kosztach napraw. Dodatkowo, dzięki książce serwisowej można zauważyć, czy samochód był serwisowany w autoryzowanych punktach, czy właściciel raczej oszczędzał, wybierając małe warsztaty.

Jak sprawdzić, czy książka serwisowa jest oryginalna?

Jeżeli zastanawiasz się, jak sprawdzić książkę serwisową zwróć uwagę na:

  • stopień zużycia – ten dokument ulega stopniowemu niszczeniu, jak każdy inny po kilku latach użytkowania. Dlatego, jeżeli pomimo wielu wpisów wciąż wygląda rewelacyjnie, to powinien wzbudzić twoje podejrzenia;

  • wygląd pieczątek – pamiętaj, że tusz z czasem ulega wyblaknięciu i kolory nie są aż tak intensywne. Jeżeli pomimo upływu lat pieczątka wygląda świetnie, coś może być nie tak;

  • wyjątkowa staranność – chociaż przyjemna dla oka, to zbyt estetyczne i równe wpisy powinny zapalić ci lampkę ostrzegawczą;

  • rozbieżność dat – rok produkcji auta i data książki serwisowej powinny być te same.

Kara za fałszerstwo książki serwisowej

Za sfałszowanie książeczki serwisowej grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub nawet jej pozbawienie od 3 miesięcy do lat 5. Jest to traktowane jako złamanie prawa na podstawie art. 270 § 1. kodeksu karnego, rozdział „Przestępstwa przeciw wiarygodności dokumentów”.

Patrycja Kowalewska Patrycja Kowalewska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również