ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Kto zapłaci za karetkę, gdy poszkodowany nie ma ubezpieczenia NFZ?

Nie brakuje osób nieubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia. Z różnych powodów wiele osób pracuje w tzw. szarej strefie, wiele w ogóle nie pracuje ani nie rejestruje się w urzędach pracy jako osoby bezrobotne. Tymczasem nawet za wycięcie wyrostka robaczkowego nieubezpieczona osoba zapłaci prawie 2,5 tys. zł, leczenie złamanej lub zwichniętej nogi pochłonie 4,5 tys. zł. Nieubezpieczeni płacą ogromne kwoty za leczenie nawet najdrobniejszego urazu lub za wizytę w przychodni. W tej ostatniej za poradę u lekarza płaci się standardowo od 25 do 100 zł, zależnie od cennika obowiązującego w danym miejscu. W niektórych przychodniach ceny za wizytę pacjentów ubezpieczonych i nieubezpieczonych pokrywają się, więc ci nieubezpieczeni wolą korzystać z porad prywatnych. Chociażby dlatego, że nie oczekują w długich kolejkach.

Za wezwanie karetki do poszkodowanego i nieubezpieczonego pacjenta zapłaci on sam. Stawki są różne - w zależności od miasta. Za karetkę ze sprzętem specjalistycznym trzeba zapłacić średnio około 400 zł, za karetkę zwykłą około 300 zł. Do tego należy liczyć koszty pomocy, jaka zostanie udzielona choremu. Wiele osób też pyta, kto oraz ile zapłaci za karetkę wezwaną do nieubezpieczonego poszkodowanego w wypadku drogowym. Najczęściej taka pomoc jest bezpłatna, chociaż nie ma reguły. Generalnie jednak pogotowia ratunkowe nie wystawiają rachunków pacjentom poszkodowanym na drodze.

Nieubezpieczeni najbardziej boją się nagłych wypadków, kiedy niezbędne okazuje się leczenie szpitalne, ponieważ tam naprawdę trzeba zapłacić za leczenie duże pieniądze. Niestety liczba nieubezpieczonych pacjentów szpitalnych rośnie, zaś szpitalom trudno odzyskać potem od nich pieniądze za udzieloną pomoc, więc dług szpitali również wzrasta.

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również