ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Kulig samochodem – czy jest zabroniony? Czy można otrzymać mandat?

Wiele osób wyczekuje zimy nie tylko ze względu na klimat Świąt Bożego Narodzenia, ale również aurę sprzyjającą wielu emocjonującym zabawom na śniegu. Bardzo często jednak organizowane konkursy i atrakcje kończą się uciążliwymi kontuzjami. Czy kulig samochodowy zalicza się do takich zabaw? Jakie kary grożą za uczestnictwo w nim?

Czym jest kulig?

Tradycyjne kuligi miały formę orszaków z saniami przyczepionymi do zaprzęgów konnych. Organizowano je zazwyczaj z okazji zapustów, a wspólnym przejazdom towarzyszyła radosna muzyka oraz śpiew ludu. Kulig stanowił atrakcję dla wielu warstw społecznych, również szlachty. Warto dodać, że przejazdy konne z saniami stanowiły formę buntu przeciwko zaborcom Polski. Kuligowi przewodził wodzirej – Arlekin – który odpowiadał za trasę przejazdu poprowadzoną w taki sposób, by rody szlacheckie mogły zjednoczyć się w przypadku konieczności walki o wolność narodu. Organizowane orszaki i towarzyszące im uroczystości często trwały kilka dni. Obecnie kuligi również stanowią formę integracji ludzi. Zazwyczaj jednak organizuje się je w gronie najbliższej rodziny i przyjaciół. Tradycyjne zaprzęgi konne zostały natomiast zastąpione pojazdami – samochodami lub traktorami.

Czy współczesne kuligi są niebezpieczne?

Kuligi są doskonałą rozrywką, szczególnie dla dzieci i młodzieży. Źle zorganizowany przejazd saniami może jednak zakończyć się poważnym uszczerbkiem na zdrowiu. Niebezpieczeństwo kuligów wynika przede wszystkim ze zbyt dużej prędkości samochodu oraz nieprawidłowo przyczepionych sań. Duże znaczenie ma także wybór odpowiedniej trasy. Przejazdy po krętych, wąskich drogach zwiększają ryzyko przewrócenia się całego orszaku, a nierzadko – potrącenia osób trzecich. By kulig mógł zostać zorganizowany, konieczne są także odpowiednie warunki. Śnieg nie daje optymalnej przyczepności zarówno płozom, jak i kołom samochodowym, co potęguje niebezpieczeństwo ewentualnego wypadku.

Jaki mandat za kulig samochodem?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami samochód z doczepionymi saniami nie może pojawić się na drodze publicznej, gdyż stanowi on poważne zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. Jeśli policjant zauważy tego typu orszak, może nałożyć na prowadzącego pojazdem mandat w wysokości 500 zł. Dodatkowo, na konto kierującego zostanie dopisane 5 punktów karnych. Warto zaznaczyć, że obciążenia te nakładane są  w sytuacji zatrzymania kuligu, który nie spowodował wypadku. Jeśli jednak dojdzie do kolizji, a uczestnik orszaku straci życie, wówczas kierujący może zostać pozbawiony wolności na okres 8 lat. Z poważnymi konsekwencjami muszą także liczyć się osoby, które brały udział w kuligu. Uczestnikom wydarzenia nie przysługuje pełne odszkodowanie z ubezpieczenia ze względu na świadome narażenie się na sytuację, realnie zagrażającą życiu oraz zdrowiu.

Podobnie wygląda kwestia kuligu doczepionego do traktora czy quada. W przypadku zorganizowania przejażdżki sankami ciągniętymi tego typu pojazdem po drogach publicznych, na kierowcę zostanie nałożony taki sam mandat, jak na prowadzącego auto.

Jak zrobić kulig?

Choć kuligi za samochodem czy traktorem na drogach publicznych są zabronione, nie oznacza to całkowitego zakazu organizacji tego typu zabaw. By jednak wydarzenie to nie skończyło się mandatem i karą finansową, należy pamiętać o przestrzeganiu przepisów. Zgodnie z nimi w kuligu można brać udział, jeśli sanie doczepione są do zaprzęgu konnego, prowadzonego przez odpowiednio wyszkolone zwierzę – sprawne fizycznie i dające sobą kierować. Co więcej, przewodnik powinien w taki sposób przygotować orszak, by mógł nad nim w pełni zapanować. W kuligu nie może brać więcej niż 5 pojazdów zaprzęgowych w odległości co najmniej 200 metrów. Kierującemu nie wolno ponadto obciążać konia, jechać obok innego pojazdu oraz prowadzić orszaku bez sygnałów dźwiękowych.

Jazda kuligiem to świetna zabawa, jednak zła organizacja w znaczący sposób zwiększa ryzyko wypadku. Warto również pamiętać, że prowadzenie orszaku za samochodem na czele po drogach publicznych jest surowo zabronione. Przed organizacją wydarzenia warto zatem zapoznać się dokładnymi przepisami, by uniknąć kary i mandatu.

Klaudia Malinowska Klaudia Malinowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również