ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Kupiłem samochód – co dalej: rejestracja auta z Niemiec, opłaty, ubezpieczenie

W Polsce używane samochody cieszą się dużą popularnością. To samo dotyczy aut sprowadzanych z zagranicy, np. z Niemiec. Kupiłeś takie auto? Po podpisaniu umowy i odebraniu kluczyków musisz pamiętać jeszcze o formalnościach. Zobacz, co zrobić po zakupie auta – tłumaczymy, jakie czynności wykonać.

Kupiłem samochód – co dalej krok po kroku

Sposób postępowania po zakupie samochodu zależy głównie od tego, gdzie (w kraju, poza jego granicami) i od kogo (osoba fizyczna, przedsiębiorca) go kupiłeś. Jeżeli nabyłeś pojazd w Polsce od osoby fizycznej, to będziesz musiał:

  • Zgłosić zakup pojazdu do urzędu skarbowego – wiąże się to z zapłatą podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).
  • Zdecydować, co dalej z ubezpieczeniem OC – możesz korzystać z polisy nabytej przez poprzedniego właściciela auta.
  • Zarejestrować pojazd w wydziale komunikacji – w konsekwencji twoje dane znajdą się w dowodzie rejestracyjnym.

 

Czy wiesz, że Niemcy to wciąż jeden z najpopularniejszych kierunków, gdy mowa o używanych samochodach? Jak podaje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, w lipcu 2021 r. właśnie z tego kraju sprowadzono do Polski aż 325 726 szt. używanych pojazdów.

 

Podatki – PCC od zakupionego auta

PCC (podatek od czynności cywilnoprawnych) będziesz musiał zapłacić, jeżeli kupiłeś samochód od osoby fizycznej, a wartość rynkowa pojazdu przekracza 1000 zł.

Wysokość PCC to 2 proc. wartości rynkowej auta. Wysokość podatku będziesz musiał obliczyć samodzielnie (możesz skorzystać z kalkulatorów dostępnych w internecie) i wykazać w deklaracji PCC-3. Jeżeli pojazd ma dwóch właścicieli, obowiązuje ten sam formularz, ale dodatkowo trzeba do niego dołączyć załącznik PCC-3/A.

Czy po kupnie samochodu trzeba przepisać OC?

W Polsce konstrukcja ubezpieczeń komunikacyjnych jest dość prosta – OC to ubezpieczenie przypisane do samochodu. Jeżeli zastanawiasz się, czy ubezpieczenie przechodzi na nowego właściciela po zakupie auta, odpowiedź jest pozytywna. Dotyczy to jednak wyłącznie polisy OC, bo w przypadku ubezpieczeń dodatkowych ostateczne zdanie ma ubezpieczyciel. Czasem kontynuowanie ubezpieczenia AC przez nowego właściciela auta jest możliwe po wniesieniu dodatkowej opłaty.

Jak wygląda ubezpieczenie samochodu po zakupie? Jeżeli kupiłeś ubezpieczony samochód, to masz dwie możliwości:

  1. Kontynuować przejętą polisę

To rozwiązanie korzystne finansowo, bo ubezpieczenie jest już opłacone. Gdyby ubezpieczyciel zastosował rekalkulację składki, to prawdopodobnie dopłacisz niewiele. Z drugiej strony kontynuacja polisy nie jest pozbawiona wad. Umowa ubezpieczenia wygaśnie, a dla ciebie oznacza to, że musisz pilnować końca umowy. W przeciwnym razie twój samochód stanie się nieubezpieczony, a za to grożą wysokie kary finansowe.

Czy po kupnie samochodu trzeba przepisać OC? W tym przypadku nie ma procedury podobnej do przerejestrowania samochodu. Ma to związek z faktem, że polisa jest przypisana do pojazdu – wystarczy, że zgłosisz ubezpieczycielowi, że to ty jesteś teraz właścicielem auta.

  1. Wypowiedzieć umowę OC i kupić własną polisę

Jeżeli boisz się, że zapomnisz o zakupie polisy na kolejny okres, to możesz wypowiedzieć przejętą umowę i samemu kupić OC. Wówczas sprzedawca pojazdu otrzyma zwrot części składki – ubezpieczyciel zwróci mu środki za niewykorzystany czas ochrony.

Pamiętaj, że dotychczasowy właściciel auta nie powinien na ciebie naciskać, abyś wypowiedział umowę OC – to twoja decyzja. Jeżeli uznasz, że zakup własnej polisy to korzystne rozwiązanie, pozostaje tylko znaleźć ubezpieczenie. Szczególną uwagę zwróć na dzień zawarcia umowy – nie możesz dopuścić do przerwy w ciągłości OC, bo to narazi cię na konsekwencje finansowe.

Nie przepłacaj za OC – sprawdź, ile zapłacisz za polisę OC w kalkulatorze OC Compero. Kup ubezpieczenie OC i dobierz dodatkową ochronę ubezpieczeniową. Wybieraj wśród ubezpieczeń AC, NNW i assistance.

 

Zarejestrowanie samochodu we właściwym urzędzie

W ciągu 30 dni musisz przerejestrować kupiony samochód na swoje dane i powinieneś pilnować tego terminu. Powód jest prosty – za opóźnienie możesz zostać ukarany karą w wysokości do 1000 zł.

Aby zarejestrować samochód, będziesz musiał złożyć komplet dokumentów.

Jak wygląda proces rejestracji samochodu?

W pierwszej kolejności urzędnicy zarejestrują twoje auto na 30 dni (tzw. rejestracja czasowa). Najczęściej odbywa się to podczas wizyty w urzędzie, a potwierdzeniem będzie wydane pozwolenie czasowe.

W drugiej kolejności ma miejsce rejestracja właściwa. Urzędnikom powinna ona zająć maksymalnie 30 dni (z reguły kierowcy czekają krócej). Jeżeli pojazd zostanie zarejestrowany, otrzymasz informację (SMS-a na podany numer telefonu) o tym, że możesz odebrać w urzędzie komplet dokumentów.

Kupiłem auto z Niemiec – co dalej

Sprowadziłeś samochód z zagranicy, np. Niemiec? Czekają cię dodatkowe formalności i koszty – będziesz musiał zapłacić podatek akcyzowy. Jeżeli kupiłeś samochód bez tablic, dojdzie koszt lawety.

Jakie opłaty występują przy sprowadzeniu samochodu z Niemiec?

Będziesz musiał zapłacić podatek akcyzowy. Jego wysokość zależy od pojemności silnika. Jeżeli wybrałeś auto z silnikiem o pojemności do 2000 cm3, zapłacisz akcyzę w wysokości 3,1 proc. wartości pojazdu. W przypadku wyboru auta z większym silnikiem stawka wzrasta do 18,6 proc.

Akcyzę musisz opłacić w ciągu 30 dni. Jej wysokość musisz ujawnić w deklaracji uproszczonej złożonej przez Platformę Usług Elektronicznych Służby Celnej (PUESC).

Ile kosztuje przerejestrowanie auta z Niemiec?

Obowiązuje jedna stawka za rejestrację auta w urzędzie, bez względu na to, czy samochód pochodzi z Polski, Niemiec, czy innego kraju.

Ile kosztuje rejestracja samochodu – wykaz opłat

Koszty w wydziale komunikacji

Standardowe tablice rejestracyjne

Indywidualne tablice rejestracyjne

Rejestracja auta z zagranicy

Opłata za dowód, komplet znaków legalizacyjnych i nalepkę kontrolną

85 zł

85 zł

85 zł

Opłata za pozwolenie czasowe

13,50 zł

13,50 zł

13,50 zł

Opłata za wydanie karty pojazdu

75 zł

Opłata ewidencyjna za wydanie wszystkich powyższych dokumentów

2 zł

2 zł

2,50 zł

Opłata za wydanie tablic rejestracyjnych

80 zł

1000 zł

80 lub 1000 zł

Łączne koszty rejestracji

180,50 zł

1100,50 zł

256 zł lub 1176 zł

 

Dokumenty do rejestracji samochodu z Niemiec

Dokumenty, których potrzebujemy do rejestracji samochodu z Niemiec są niemal te same, co przy zakupie auta w Polsce. Niezbędne są: wniosek (możesz go pobrać ze strony internetowej wydziału komunikacji i wypełnić w domu), umowa kupna-sprzedaży, dotychczasowe tablice rejestracyjne, karta pojazdu (o ile została ona wydana dla auta), dowód rejestracyjny i potwierdzenie dokonania opłat.

Dodatkowe dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu z Niemiec to:

  • Potwierdzenie zapłaty akcyzy. Powinieneś pobrać je ze wspomnianego już portalu PUESC.
  • Dokument potwierdzający pozytywny wynik badania technicznego pojazdu. Może to być np. zaświadczenie wydane przez diagnostę lub wpis w dowodzie rejestracyjnym świadczący o tym, że auto ma aktualne badania techniczne.

Rejestracja samochodu z zagranicy bez tablic

Interesuje Cię rejestracja samochodu z zagranicy bez tablic? Wystarczy, że napiszesz oświadczenie o tym, że ich nie posiadasz. Jeżeli jednak masz tablice rejestracyjne, będziesz musiał je zdać w urzędzie.

Zuzanna Jóźwiak Zuzanna Jóźwiak

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również