ikonka palmy
Ubezpieczenie turystyczne

Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!

Kupno samochodu a OC - czy trzeba je przepisać lub wypowiedzieć?

Zakupowi samochodu często towarzyszą emocje, a to z kolei powoduje, że wielu kierowców zapomina zapytać sprzedawcę o ubezpieczenie OC. Ponieważ za brak OC grożą wysokie kary, w Twoim interesie jest sprawdzenie, czy auto jest ubezpieczone. Dowiedz się, jak to zrobić i czy po kupnie samochodu trzeba przepisać OC.

Kupno samochodu a OC - o czym pamiętać?

Niedawno kupiłeś używane auto, a wraz z kluczykami otrzymałeś ubezpieczenie OC? Jeżeli zastanawiasz się, czy po kupnie samochodu trzeba przepisać OC, to musisz wiedzieć, że nie jest to konieczne. Spowodowane jest to konstrukcją samej polisy – jest ona przypisana do samochodu, nie zaś do kierowcy. Jeżeli przejąłeś OC po poprzednim właścicielu, powinieneś jednak skontaktować się z ubezpieczycielem, aby ustalić, czy:

  • polisa została opłacona w całości – może się zdarzyć, że poprzedni właściciel auta rozłożył płatność na raty i nie opłacił jednej z nich,

  • nie będziesz musiał dopłacić do ubezpieczenia – z reguły ubezpieczyciele rezygnują z przysługującego im prawa do rekalkulacji składki,

  • otrzymasz zwrot części składki OC – jeżeli kupiłeś pojazd od niedoświadczonego kierowcy, a sam masz wieloletnie doświadczenie za kierownicą, to masz szansę na zwrot części składki opłaconej przez poprzedniego właściciela.

Zastanawiasz się, czy możesz jeździć na OC poprzedniego właściciela samochodu? Masz dwie możliwości – możesz:

  1. korzystać z ubezpieczenia OC – nie ma przeszkód, abyś korzystał z przejętej polisy,

  2. zakupić własne OC – pamiętaj, aby od razu wypowiedzieć umowę OC podpisaną przez poprzedniego właściciela auta, gdyż w ten sposób unikniesz ewentualnej rekalkulacji składki.

Zdecydowałeś się skorzystać z ubezpieczenia OC poprzedniego właściciela pojazdu? Pamiętaj, że polisa wygaśnie wraz z końcem umowy – w tym przypadku nie dojdzie do automatycznego odnowienia się ubezpieczenia. Według Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) to najczęstszy powód, dla którego właściciele samochodów dopuszczają do sytuacji, w której auto nie ma ważnego OC.

Kupiłeś samochód z komisu? Jeżeli pojazd stał na placu przez dłuższy czas, to właściciel komisu najprawdopodobniej kupił dla niego ubezpieczenie krótkoterminowe (komisowe). Powyżej opisane zasady dotyczą również ubezpieczenia komisowego.

Kupno samochodu bez OC – jak postępować?

Przepisy w kwestii ubezpieczenia pojazdów mechanicznych są precyzyjne – każde auto musi posiadać polisę OC. Mimo to możesz spotkać się z tym, że sprzedawany samochód nie będzie ubezpieczony. Czy można kupić auto bez OC? Od strony formalnej nie ma ku temu przeszkód, ale musisz pamiętać, że od dnia podpisania umowy kupna-sprzedaży to Ty będziesz odpowiadał za ubezpieczenie samochodu.

Jeżeli kupiłeś samochód bez OC, to musisz go ubezpieczyć w tym samym dniu, w którym go zakupiłeś. W przeciwnym razie możesz spodziewać się kary z UFG. Jednym z zadań Funduszu jest nakładanie opłat karnych na właścicieli nieubezpieczonych pojazdów mechanicznych.

Kierowców do dbania o ciągłość ubezpieczenia OC mają mobilizować wysokie kary za brak OC. W 2022 r. kary za brak OC dla właścicieli samochodów osobowych wynoszą: 

  • do 3 dni bez OC – 1200 zł, 
  • od 4 do 14 dni bez OC – 3010 zł, 
  • powyżej 14 dni bez OC – 6020 zł.

Brak ciągłości ubezpieczenia rodzi poważne konsekwencje w razie kolizji lub wypadku – wówczas sprawca musi pokryć wszystkie szkody z własnej kieszeni.

Mimo że kupno samochodu bez ważnego OC jest dopuszczalne, to wielu kierowców obawia się kar. Niesłusznie – do momentu sprzedaży za brak ubezpieczenia auta będzie odpowiadał jego dotychczasowy właściciel. Ty z kolei możesz szybko znaleźć polisę, korzystając z internetowej porównywarki OC.

Kupno samochodu a ubezpieczenie OC – jak sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone?

Kwestia OC nie zawsze jest oczywista. Niektórzy sprzedawcy w obawie o to, że potencjalny kupiec zrezygnuje z podpisania umowy, ukrywają fakt, że samochód nie jest ubezpieczony. Właśnie dlatego nie powinieneś opierać się jedynie na zapewnieniach sprzedawcy – warto zawsze potwierdzić jego słowa. Możesz sprawdzić, czy pojazd jest ubezpieczony, korzystając z:

  • narzędzia zamieszczonego na stronie internetowej UFG – wystarczy, że podasz numer rejestracyjny lub VIN pojazdu, a otrzymasz potwierdzenie, czy na dany dzień jest on ubezpieczony,

  • usługi HistoriaPojazdu.gov.pl – informację o tym, na jaki okres została zawarta umowa ubezpieczenia OC, otrzymasz po podaniu numeru rejestracyjnego i VIN auta oraz wskazaniu daty pierwszej rejestracji.

Możesz też skontaktować się z firmą ubezpieczeniową, z którą sprzedawca zawarł umowę ubezpieczenia. Ta droga jest jednak dłuższa i wymaga zaangażowania sprzedawcy.

Czy ubezpieczenie AC przechodzi na nowego właściciela auta?

Od ubezpieczenia OC należy odróżnić ubezpieczenie AC (autocasco), które jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Odpowiedź na pytanie, czy OC przechodzi na nowego właściciela, jest pozytywna. Z kolei w przypadku AC zasada jest odwrotna – ubezpieczenie AC nigdy nie jest automatycznie przekazywane wraz z pojazdem.

Kupujesz stosunkowo nowy pojazd i uważasz, że przyda Ci się polisa AC? Skontaktuj się z ubezpieczycielem przed podpisaniem umowy zakupu auta. Większość firm ubezpieczeniowych zastrzega sobie w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, że przeniesienie polisy AC na nowego właściciela pojazdu jest możliwe tylko po wcześniejszej zgodzie ubezpieczyciela.

Monika Słupczyńska Monika Słupczyńska

ikonka palmy
Ubezpieczenie turystyczne

Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!

Planujesz urlop? Pamiętaj o ubezpieczeniu na czas swojej podróży.
Oblicz składkę

Przeczytaj również