ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Ładowanie samochodu elektrycznego w domu – koszty i zalecenia

Elektromobilność jest coraz bardziej popularna, a jednym ze sposobów na ograniczenie kosztów podróżowania jest ładowanie samochodu elektrycznego w domu. Zajmuje to więcej czasu niż na stacji ładowania, ale cena za naładowanie auta będzie dużo niższa, jeśli zrobimy to własnymi siłami.

Ładowanie samochodu elektrycznego – jakie są możliwości?

Obecnie samochody elektryczne są coraz bardziej powszechne, dzięki czemu powstaje coraz więcej sposobów na ładowanie baterii samochodowych. Najpopularniejszą metodą jest korzystanie ze stacji ładowania. Miejsca te różnią się między sobą mocą ładowania, rodzajem prądu wyjściowego, a przede wszystkim kosztami korzystania. Gdy samochody elektryczne dopiero wchodziły na rynek możliwe było korzystanie z darmowych stacji ładowania, jednak obecnie niemal wszystkie punkty ładowania są płatne, a stawka zależy od operatora i parametrów prądu.

Alternatywą jest ładowanie pojazdów elektrycznych w domu. Producenci samochodów elektrycznych często dołączają do auta ładowarkę, którą można podłączyć do zwykłego domowego gniazdka i w ten sposób naładować pojazd. Jest to proste rozwiązanie, jednak przez niewielką moc ładowania, proces ten będzie trwał dość długo.

Domowa stacja ładowania samochodów – tzw. wallbox jest ciekawą opcją uzupełniania energii w bateriach pojazdów elektrycznych. Kosztuje kilka tysięcy złotych w zależności od potrzebnych parametrów, ale znacznie skraca czas ładowania. Koszt ładowania pozostaje na tym samym poziomie co przy korzystaniu z ładowarki zasilanej z gniazdka.

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego w domu?

W celu zobrazowania kosztów ładowania, rozważane będzie ładowanie samochodu, który posiada baterię o pojemności 50 kWh (od zera do pełna). W kalkulacji nie będą zawarte straty, które nieco zwiększą zużycie energii. Dużą rolę będzie odgrywała tutaj indywidualna stawka opłaty za 1 kWh, a także różne taryfy przeznaczone do innych odbiorców. Średnio można przyjąć stawkę 0,70 zł/kWh. W takim przypadku za zużycie 50kWh do naładowania baterii zapłacimy 35 zł. Biorąc pod uwagę zasięg samochodu na pełnej baterii o takiej pojemności (około 300 km) koszt przejechania 100 km będzie wynosił około 12 zł. Dla porównania koszt przejechania tego dystansu przez samochód z silnikiem spalinowym będzie wynosił około 42 zł – przy cenach paliwa w okolicach 6 zł/l i spalaniu 7l na 100 km.

W przypadku płatnych stacji ładowania koszt uzupełnienia energii w baterii może wynieść około 150 zł – dla 50 kWh przy ładowaniu prądem stałym, z mocą do 150 kW, bez opłaty za postój w miejscu ładowania.

Widać zatem dużą oszczędność w ładowaniu samochodu w domu, którą można jeszcze zwiększyć korzystając z odnawialnych źródeł energii. Przy dobraniu odpowiedniej ilości paneli fotowoltaicznych możliwe będzie darmowe ładowanie samochodu z domowego gniazdka.

Jak ładować samochód elektryczny w domu?

W celu ładowania samochodu elektrycznego zawsze należy przestrzegać instrukcji producenta pojazdu, ładowarki, czy też operatora stacji ładujących. W ten sposób ograniczymy ryzyko usterki ładowarki, czy też awarii samochodu.

Najważniejszą czynnością przy ładowaniu samochodu elektrycznego jest odpowiednie podłączenie wtyczki do gniazda w samochodzie. Proces uzupełniania energii w baterii powinien zacząć się bez ustawiania parametrów ładowania  i skończyć się po osiągnięciu stanu pełnego naładowania. W czasie ładowania nie należy korzystać z samochodu.

W przypadku ładowania samochodu za pomocą ładowarki do auta elektrycznego, służącej do podłączenia go do domowego gniazdka jej obsługa ogranicza się do dwóch kroków:

  • podłączenie ładowarki do gniazdka,
  • po uzyskaniu informacji z ładowarki o gotowości można podłączyć wtyczkę ładowarki do gniazda w samochodzie.

Odwrotna kolejność podłączenia może spowodować powstanie błędów w sterowniku samochodu lub uszkodzenie samej ładowarki.

Po zakończeniu ładowania należy odłączyć ładowarkę w odwrotnej kolejności do podłączania.

Jak ładować samochód elektryczny na stacji?

W przypadku ładowania samochodu na płatnej stacji wystarczy jedynie podłączyć odpowiednią wtyczkę ładowania do gniazda w samochodzie. Dodatkową czynnością będzie konieczność opłacenia usługi ładowania – czasem wystarczy tylko karta płatnicza, a niekiedy wymagana będzie również zainstalowana aplikacja w telefonie.

Ile czasu ładuje się samochód elektryczny?

Czas ładowania jest zależny od pojemności baterii w samochodzie – im większa, tym dłużej zajmie uzupełnienie w niej energii do pełna. Największy wpływ na długość ładowania będą miały jednak parametry prądu ładowania.

Ponownie będzie rozważany przypadek ładowania baterii samochodu o pojemności 50 kWh.

Domowa ładowarka do auta elektrycznego

W tym przypadku czas będzie najdłuższy, ponieważ standardowa ładowarka do auta elektrycznego oferuje najmniejszą moc ładowania – 3,6 kW. Wówczas uzupełnienie 50 kWh zajmie ponad 13 godzin. Realny czas będzie jeszcze dłuższy z uwagi na straty energii oraz możliwe ograniczanie mocy ładowania przez samochód w końcowej fazie procesu.

Domowa stacja ładowania samochodów - wallbox

Przy wykorzystaniu do ładowania domowej stacji ładowania o mocy 7,4 kW czas uzupełniania energii ulegnie znacznemu skróceniu. Teoretycznie powinien wynosić niecałe 7 godzin, jednak z uwagi na procesy wskazane powyżej, producenci samochodów elektrycznych określają go na około 9 godzin. Jest to wartość wystarczająca przy nocnym ładowaniu samochodu.

Publiczne stacje ładowania

Dostępne stacje ładowania oferują różne moce, ponadto nie wszystkie samochody elektryczne są dostosowane do największych wartości prądu ładowania. Dla stacji o mocy 50 kW czas ładowania baterii o pojemności 50 kWh powinien wynosić 60 minut. Jeden z producentów samochodów elektrycznych przewiduje czas dla ładowania o powyższych parametrach wynoszący 1,5 godziny.Dostępne są również mocniejsze, szybkie ładowarki, jednak obecnie nie są one jeszcze tak bardzo rozpowszechnione.

Klaudia Malinowska Klaudia Malinowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również