ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Co to jest leasing konsumencki? Sprawdź, czy warto wziąć auto w leasing

Potrzebujesz samochodu, ale nie możesz pozwolić sobie na jego zakup gotówką? Rozwiązaniem jest nie tylko kredyt – alternatywą dla niego może być leasing. W Polsce to popularna forma korzystania z pojazdów, szczególnie przez przedsiębiorców. Skorzystać z niej mogą jednak również klienci indywidualni. 

 

Co to jest leasing konsumencki? 

Od strony formalnej leasing to jeden z umownych stosunków cywilnoprawnych, które zostały uregulowane w Kodeksie cywilnym. Jak działa leasing dla osób prywatnych? Zasada jego działania sprowadza się do tego, że dwa podmioty (leasingodawca i leasingobiorca) podpisują umowę, na podstawie której zyskują pewne prawa i obowiązki: 

  • leasingodawca udostępnia przedmiot leasingu – samochód, 
  • leasingobiorca płaci co miesiąc opłatę za możliwość korzystania z auta – wysokość opłaty jest ustalana w umowie leasingowej. 

Zasady brzmią podobnie jak w przypadku kredytu? Bardzo często leasing konsumencki jest zestawiany z kredytem. To jednak dwa odrębne produkty, które tylko pozornie są podobne. Jak działa leasing konsumencki? W jego przypadku przez cały okres trwania umowy właścicielem samochodu pozostaje leasingodawca, czyli firma leasingowa.  

Interesuje Cię leasing konsumencki? Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z usług jednej z działających na polskim rynku firm, wykorzystaj kalkulator leasingu konsumenckiego. Dzięki niemu szybko wyliczysz ratę leasingu – będziesz mógł wstępnie porównać oferty leasingodawców z propozycjami banków. 

 

To, że właścicielem pojazdu przez cały okres trwania leasingu pozostaje firma, z którą podpiszesz umowę, ma swoje konsekwencje. Przede wszystkim nie będziesz mógł w dowolnym momencie sprzedać użytkowanego auta. Z drugiej strony po rozwiązaniu umowy możesz zwrócić pojazd i podpisać umowę leasingu na inny, nowszy model. 

Na czym polega leasing prywatny? Od strony ekonomicznej leasing auta przez klienta indywidualnego może oznaczać spore oszczędności. Szacuje się, że już w momencie wyjazdu z salonu dealerskiego pojazd traci na wartości 11 proc. 

 

W leasing konsumencki można wziąć zarówno samochód nowy, jak i używany. W przypadku pojazdu używanego warto dokładnie sprawdzić jego historię. Wiele z dostępnych aut było wykorzystywane wcześniej przez firmy, a to oznacza, że mogą one mieć sporo kilometrów na liczniku. 

Leasing konsumencki czy kredyt? 

Czy leasing konsumencki się opłaca? Co wybrać: kredyt czy leasing konsumencki? To pytania często zadawane przez osoby, które natknęły się na ofertę leasingu konsumenckiego. Jeżeli masz podobne wątpliwości, to musisz wiedzieć, że nie sposób odpowiedzieć na nie jednoznacznie. Dlaczego? Powodem są wspomniane różnice między kredytem a leasingiem. 

Chcesz wziąć auto w leasing konsumencki, ale rozważasz też opcję kredytu? Weź pod uwagę następujące czynniki: formalności, możliwość wyboru oraz wpływ na zdolność kredytową. 

Leasing konsumencki czy kredyt samochodowy – formalności  

Na zdecydowanie więcej formalności trzeba się przygotować w przypadku kredytu. Banki mają obowiązek dokładnie zweryfikować zdolność kredytową potencjalnego klienta. Z kolei firmy leasingowe często żądają jedynie udokumentowania zarobków czy wglądu do rachunku bankowego. W przypadku leasingu będziesz też kontaktował się tylko z jedną firmą. 

Leasing konsumencki na samochód – wybór może być ograniczony 

Jeżeli chcesz jeździć nowy autem, to w przypadku leasingu możesz mieć ograniczony wybór. Z reguły nawet firmy leasingowe współpracujące z jednym, konkretnym koncernem samochodowym prezentują wąską ofertę. To z kolei może spowodować, że nie znajdziesz wśród dostępnych propozycji pożądanego modelu auta. 

Leasing konsumencki na samochód – bez BIK i KRD 

Leasing konsumencki na samochód jest bez BIK i KRD – dane o korzystaniu z takich umów nie są przekazywane do wymienionych baz. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób, które planują starać się o kredyt bankowy – korzystanie z leasingu nie wpływa negatywnie na zdolność kredytową. 

Czy wiesz, że to właśnie samochody są przedmiotami najczęściej finansowanymi w ramach leasingu? Z danych zaprezentowanych przez Związek Polskiego Leasingu wynika, że w 2019 r. w strukturze finansowania przedmiotów pojazdy lekkie stanowiły ponad 45 proc. (wraz z transportem ciężkim niemal 70 proc.). Jeżeli spojrzeć na strukturę klientów firm leasingowych, zaledwie 0,5 proc. z nich byli klienci indywidualni. 

 

Na korzyść leasingu konsumenckiego może przemawiać również to, że leasingobiorcy mogą skorzystać z rozbudowanego zestawu dodatkowych usług. Przykładowo możesz zdecydować się na pakiet serwisowy. To dobre rozwiązanie, jeżeli nie masz zaufanego warsztatu, któremu mógłbyś powierzyć naprawę pojazdu. 

 

Kto oferuje leasing konsumencki? 

Na polskim rynku działa co najmniej kilka firm oferujących leasing konsumencki. Oferty są zróżnicowane pod względem m.in. okresu spłaty czy opłaty wstępnej. W poniższej tabeli znajdziesz najważniejsze informacje o dostępnych propozycjach. 

Leasing konsumencki firma 

Wysokość opłaty wstępnej 

Okres spłaty rat leasingowych 

Informacje dodatkowe 

Leasing konsumencki Škoda 

10 proc. wartości auta 

24, 36 lub 48 miesięcy 

Firma oferuje Škoda Leasing Niskich Rat – w jego ramach klienci spłacają tylko utratę wartości auta 

Leasing konsumencki Audi 

Od 0 do 30 proc. wartości auta 

Od 24 do 48 miesięcy 

Klienci mogą skonfigurować auto do własnych potrzeb, a także wybrać finansowanie dopasowane do zasobności ich kieszeni. 

Leasing konsumencki BMW 

Od 0 do 35 proc. wartości auta 

Od 24 do 60 miesięcy 

Na zakończenie umowy klient otrzymuje informacje o warunkach wykupu pojazdu lub zamiany auta na kolejny, nowszy model BMW. 

Leasing konsumencki Toyota 

Od 0 do 40 proc. wartości auta 

Od 24 do 48 miesięcy 

Firma proponuje trzy warianty zakończenia umowy: zwrot auta, jego wykup lub jego wymianę na nowe.  

Leasing konsumencki VW 

Od 0 do 30 proc. wartości auta 

24, 36 lub 48 miesięcy 

Klienci mogą skorzystać z jednej z dwóch opcji na koniec umowy – wykupu lub zwrotu auta. 

 

Niektóre firmy, jak np. Volvo czy Kia, zamiast leasingu proponują klientom indywidualnym wynajem długoterminowy. Od leasingu konsumenckiego różni się on tym, że po rozwiązaniu umowy klient nie ma możliwości nabycia pojazdu. Przykładowo Kia proponuje: 

  • stałe miesięczne raty, 
  • umowę na okres od 30 do 60 miesięcy, 
  • brak opłaty wstępnej. 

Dodatkowo klienci przez okres trwania umowy korzystają z szeregu dodatkowych usług. Należą do nich m.in. obsługa techniczna pojazdu, możliwość skorzystania z samochodu zastępczego czy assistance. 

Podczas zapoznawania się z ofertami warto zwrócić uwagę na maksymalny roczny przebieg pojazdu, jaki dopuszcza leasingodawca. W przypadku leasingu konsumenckiego VW jest to zakres od 10 do 50 tys. km. Przekroczenie limitu z reguły oznacza, że klient musi dopłacić – informacja o wysokości dopłaty zawsze zostaje zawarta w umowie leasingowej. 

 

Gdzie najlepiej zawrzeć umowę o leasing konsumencki? To kwestia indywidualna. Jak widać z powyższego zestawienia, firmy oferują leasing konsumencki na różnych warunkach. To z kolei powoduje, że konieczne jest dokładne przeanalizowanie ofert. 

 

Leasing konsumencki – jakie dokumenty? 

W przypadku leasingu konsumenckiego formalności są często ograniczone do niezbędnego minimum. Nie oznacza to jednak, że firma leasingowa nie będzie niczego wymagać od potencjalnego klienta – z reguły musi on dostarczyć zestaw wymaganych dokumentów. To, jakie dokumenty będziesz musiał przedłożyć pracownikowi firmy leasingowej, zależy od kilku czynników, a precyzując:  

  • od tego, na ofertę jakiej firmy leasingowej się zdecydowałeś – wymagania każdej z firm leasingowych będą się różnić, 
  • od tego, czy prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą – w tym przypadku lista dokumentów może być dłuższa, 

W przeszłości korzystałeś już z oferty leasingodawcy? Jeżeli tak i rzetelnie wywiązywałeś się z płacenia rat leasingowych, masz szansę otrzymać kolejny pojazd na atrakcyjnych warunkach finansowych, a formalności mogą zostać ograniczone do minimum. 

Interesuje cię leasing konsumencki? Sprawdź opinie o wybranej firmie jeszcze przed nawiązaniem kontaktu z jej pracownikiem. W ten sposób możesz się upewnić, czy dokonałeś dobrego wyboru. 

 

Aby poznać listę dokumentów niezbędnych do skorzystania z leasingu konsumenckiego, należy skontaktować się z przedstawicielem wybranej firmy. 

Klaudia Malinowska Klaudia Malinowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również