ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Leasing motocykla – dla kogo, raty leasingu, ubezpieczenie

Chcesz korzystać z motocykla, ale niekoniecznie być jego właścicielem? Wynajem nie jest jedyną możliwością – możesz zdecydować się też na leasing. Zobacz, co warto wiedzieć o leasingu motocykla.

Czy można wziąć motocykl w leasing?

To często pojawiające się pytanie, a odpowiedź brzmi: tak. Jeszcze do niedawna głównymi pojazdami w ofertach firm leasingowych były samochody osobowe i ciężarowe. Dziś propozycji jest więcej, a większość firm jest skłonna udzielić leasingu również na motocykl. Na jakich zasadach?

Leasing motocykla to produkt zbliżony konstrukcją do leasingu samochodu. Aby z niego skorzystać, musisz być przygotowany na:

  • Raty, które będziesz płacił co miesiąc. Ich wysokość będzie zależeć głównie od modelu motocykla, na który się zdecydujesz.
  • Opłacenie wkładu własnego. Jednak nie każda firma leasingowa go wymaga – jeżeli nie chcesz ponosić dodatkowych kosztów, zapoznaj się z warunkami, na jakich leasing zostanie ci udzielony.
  • Możliwość wykupu przedmiotu leasingu (motocykla) po zakończeniu umowy. W umowie znajdziesz informacje o warunkach, na jakich się to odbędzie.

Jeżeli interesuje Cię leasing motocykla, to powinieneś wiedzieć, że niekoniecznie musisz prowadzić firmę, aby skorzystać z oferty. Coraz więcej firm leasingowych proponuje leasing motocykla także osobom fizycznym – jest to tzw. leasing konsumencki.

Motocykl na firmę – jak wygląda leasing?

Motocykl na firmę, a precyzując - leasing tego pojazdu na firmę - może się bardzo opłacać, a to ze względu na aktualną konstrukcję przepisów podatkowych. Jako przedsiębiorca będziesz mógł zdecydować się na użytkowanie jednośladu wyłącznie w związku z prowadzoną działalnością lub także w celach prywatnych. W każdym przypadku kwestie podatkowe wyglądają trochę inaczej. Wybór drugiego wariantu oznacza:

  • Możliwość odliczenia 50 proc. naliczonego podatku VAT.
  • Możliwość zaliczania do kosztów podatkowych części opłat leasingowych.
  • Możliwość zaliczania do kosztów 75 proc. poniesionych wydatków eksploatacyjnych, np. na paliwo.

Jednocześnie leasing trwa krócej niż leasing samochodu. Jeżeli lubisz często zmieniać modele motocykli lub jesteś fanem rynkowych nowości, to będzie to dodatkowy plus leasingu.

Leasing motocykli na firmę cieszy się mniejszą popularnością niż leasing samochodów. Najczęściej na tę formę finansowania jednośladów decydują się firmy kurierskie i placówki gastronomiczne oferujące jedzenie na wynos.

Obliczenie raty leasingu motocykla

Aktualnie obliczenie raty leasingowejjest bardzo proste – wystarczy, że skorzystasz z jednego z wielu kalkulatorów leasingu, które dostępne są w internecie. W ten sposób możesz poznać orientacyjną ratę leasingu, a w razie zainteresowania ofertą skontaktować się z leasingodawcą.

Przykład: Chcesz sprawdzićraty leasingudla nowego motocykla Yamaha R3 o wartości 28 000 zł. Ile zapłacisz, jeżeli wniesiesz opłatę w wysokości 10 proc. wartości pojazdu (2276 zł) i zdecydujesz się na umowę leasingu na 36 miesięcy? Poniżej kilka propozycji firm leasingowych.

 

Firma 1

Firma 2

Firma 3

Rata leasingowa

366 zł

370 zł

371 zł

Suma opłat

107,88%

108,51%

108,99%

 

Raty leasingu motocykla – zwłaszcza w porównaniu do rat leasingowych nowych samochodów osobowych – są bardzo atrakcyjne. Dodatkowo możesz je zmniejszyć, podwyższając wpłatę własną. Gdy będzie ona na poziomie 20 proc., to miesięczna rata może wynosić od 299 do 304 zł.

Każda firma oferująca leasing na powyższy motocykl umożliwia też jego wykup po zakończeniu umowy za kwotę 9106 zł.

Kto ubezpiecza motocykl w leasingu?

Najczęściej koszt ubezpieczenia motocykla – jak i innych pojazdów w leasingu – ponosi leasingobiorca, który go używa. Jednak nie oznacza to, że ma on dowolność w tym zakresie. Przedmiot leasingu musi być odpowiednio chroniony, a to najczęściej oznacza konieczność wykupienia pełnego pakietu ubezpieczeń – OC, AC, NNW i assistance.

Mimo że firmy leasingowe współpracują z wybranymi ubezpieczycielami, to nie musisz korzystać z ich oferty – możesz znaleźć pakiet ubezpieczeń na własną rękę, a następnie przedstawić go firmie ubezpieczeniowej. Jest duża szansa, że zgodzi się ona na twoją propozycję. Jak znaleźć polisę, które ochroni motocykl i jego kierowcę przed finansową odpowiedzialnością?

Nie musisz kontaktować się bezpośrednio z firmami działającymi na rynku – możesz otrzymać ofertę od doradcy ubezpieczeniowego Compero. Kontaktując się z nim telefonicznie, otrzymasz najlepszą propozycję ubezpieczenia zgodną z twoimi oczekiwaniami. Wówczas też możesz zdecydować, która z ofert będzie dla ciebie finansowo najkorzystniejsza.

Marek Pawłowski Marek Pawłowski

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również