ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Leasing nieruchomości – na czym polega, dla kogo, na jakich warunkach

Leasing to jedna z form finansowania, która jest dostępna również dla nieruchomości. Nie chcesz angażować własnych środków na zakup mieszkania lub obiektu komercyjnego? Zobacz, na czym polega leasing nieruchomości i jakie zalety ma to rozwiązanie.

Leasing nieruchomości – co to jest?

To, na czym polega leasing nieruchomości, precyzuje kodeks cywilny. Gdy zawrzesz umowę leasingu mieszkania lub obiektu usługowo-handlowego, to zyskasz prawo do jego używania. Jednocześnie w umowie zobowiążesz się płacić właścicielowi nieruchomości raty w uzgodnionej wysokości. Umowa może przewidywać, że po jej zakończeniu staniesz się właścicielem użytkowanej nieruchomości – choć nie jest to regułą.

Leasing nieruchomości komercyjnych to alternatywa zarówno dla kredytu hipotecznego, jak i wynajmu. Decydując się na leasing nieruchomości, możesz zyskać prawo do korzystania z budynku, który jest ci niezbędny do prowadzenia działalności – hali produkcyjnej, centrum logistycznego, magazynu czy lokalu handlowo-usługowego.

Leasing nieruchomości w Polsce nie jest popularny. Z raportu PKO „Znaczenie rynku leasingu w gospodarce europejskiej” wynika, że znaczenie leasingu mieszkaniowego jest marginalne – w zawieranych umowach ma on udział na poziomie 1,3 proc.

Leasing nieruchomości komercyjnych – rodzaje

Jeżeli interesuje cię leasing mieszkania lub obiektu komercyjnego, możesz zdecydować się na leasing operacyjny (usługowy), leasing finansowy (kapitałowy) lub leasing zwrotny. Czym różnią się od siebie te rodzaje leasingu? Różnice sprowadzają się do kwestii podatkowych, które będą dla ciebie istotne, jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą.

Leasing operacyjny nieruchomości

Leasing operacyjny nieruchomościprzewiduje, że przedmiot leasingu przez cały okres umowy będzie należał do leasingodawcy. W rezultacie to on będzie mógł dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Z kolei tobie – jako leasingobiorcy – przysługuje:

  • możliwość zaliczania rat leasingowych i opłaty wstępnej do kosztów uzyskania przychodu,
  • prawo wykupu nieruchomości po zakończeniu umowy – o ile wynika ono z zapisów umowy,

Aktualnie leasing operacyjny jest jednym z najpopularniejszych typów leasingu, co ma związek z korzyściami podatkowymi, jakie może uzyskać przedsiębiorca.

Leasing finansowy nieruchomości

Z momentem zawarcia umowy przedmiot leasingu (nieruchomość) jest zaliczany do majątku leasingobiorcy. Ma to wpływ na to, jakie wydatki będzie on mógł ująć w kosztach prowadzenia działalności. Jako leasingobiorca, będziesz miał:

  • obowiązek uregulować podatek VAT w całości z pierwszą ratą – to oznacza wyższe koszty na początku umowy leasingowej,
  • możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych i zaliczania części odsetkowej raty leasingowej do kosztów uzyskania przychodu.

Leasing finansowy przewiduje, że po zapłaceniu ostatniej raty leasingowej staniesz się właścicielem przedmiotu leasingu – w tym przypadku nieruchomości.

Leasing zwrotny nieruchomości

Mniej popularny od leasingu operacyjnego i finansowego jest leasing zwrotny nieruchomości. Jak sama nazwa wskazuje, w tym przypadku to ty – jako leasingobiorca – oddajesz posiadaną nieruchomość za określoną kwotę. To sposób, aby uwolnić środki zamrożone w mieszkaniu czy lokalu usługowym. Po takiej transakcji możesz w dalszym ciągu korzystać z nieruchomości na podstawie umowy leasingowej.

Na polskim rynku działa wiele firm oferujących leasing nieruchomości, w tym banki – choćby mLeasing, BNP Paribas czy Millennium Leasing.

Leasing nieruchomości – na ile lat?

Standardem jest, że okres leasingu mieszkania czy lokalu o charakterze komercyjnym ustalają między sobą strony umowy. W przypadku leasingu operacyjnego minimalny okres leasingu jest oznaczony i wynosi pięć lat. Gdy jednak przedmiotem leasingu jest nieruchomość, to umowa podpisywana jest najczęściej na 10-15 lat.

Chcesz sprawdzić, ile będzie cię kosztował leasing wybranej nieruchomości? Orientacyjne koszty możesz poznać, korzystając z narzędzia, jakim jest kalkulator leasingowy nieruchomości.

Leasing mieszkaniowy – zalety i wady

Leasing mieszkania nafirmę to rozwiązanie, które można rozpatrywać zarówno przez pryzmat minusów, jak i korzyści dla przedsiębiorcy.

Leasing na mieszkanie – zalety:

  • Formalności ograniczone do minimum. Jedną z kluczowych różnic między leasingiem a kredytem hipotecznym jest to, że firma leasingowa nie bada zdolności kredytowej. Również dotychczasowa historia kredytowa ma mniejsze znaczenie.
  • Kwestie podatkowe. Zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy oznacza możliwość uwzględnienia części wydatków w kosztach uzyskania przychodu.
  • Zachowanie zdolności kredytowej. Firma lub osoba fizyczna korzystająca z leasingu nieruchomości może w dalszym ciągu starać się o kredyt.

Leasing na mieszkanie – wady:

  • Leasingodawcy wymagają, aby nieruchomość, która będzie przedmiotem leasingu, miała określoną wartość. Oznacza to, że nie każde mieszkanie czy lokal usługowy może zostać sfinansowany w ramach leasingu.
  • Dodatkowe koszty. Wiążą się one z uruchomieniem leasingu. Przykładem może być kwota podatku VAT, którą trzeba zapłacić na wstępie przy leasingu finansowym.
  • Mniej korzystne oferty leasingu nieruchomości dla małych firm. Leasing nie zawsze jest rozwiązaniem optymalnym dla niewielkich przedsiębiorstw.

Czy leasing mieszkaniowysię opłaca? Rentowność tego rozwiązania należy zawsze rozpatrywać indywidualnie. Zawarcie umowy leasingowej może być korzystne. Aby ustalić, czy leasing sprawdzi się w przypadku danej nieruchomości, należy wziąć pod uwagę zarówno oczekiwania, jak i potencjalne zyski.

Marek Pawłowski Marek Pawłowski

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również