ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Licytacje komornicze samochodów – czy warto kupić auto od komornika?

Głównym powodem rosnącego zainteresowania aukcjami komorniczymi, na których oferowane są auta, są atrakcyjne ceny licytowanych pojazdów. Samochód osobowy czy dostawczy od komornika możesz kupić za ułamek jego ceny rynkowej. Jak przebiegają licytacje aut i o czym trzeba pamiętać po wygraniu aukcji?

Gdzie szukać informacji o licytacji samochodów?

Komornik sądowy ma obowiązek działać w imieniu wierzyciela, aby odzyskać należne mu pieniądze. Jednym ze sposobów uzyskania środków od dłużnika są licytacje należących do niego ruchomości, np. pojazdów. Aby zainteresować potencjalnych kupców, komornik podaje do publicznej wiadomości obwieszczenie o licytacji majątku dłużnika na co najmniej 2 tygodnie przed jej planowaną datą.

Gdzie szukać wiadomości o licytacji aut, które odbędą się w najbliższym czasie? Źródeł informacji jest kilka:

  • Internet – a precyzując strona internetowa Krajowej Rady Komorniczej (www.licytacje.komornik.pl). Znajduje się tam intuicyjna w obsłudze wyszukiwarka, za pomocą której można łatwo sprawdzić terminy najbliższych licytacji aut. Niektórzy komornicy sądowi informują o planowanych licytacjach również na swoich stronach internetowych.
  • Sądy rejonowe. Na tablicach ogłoszeń znajdujących się w tych sądach wywieszane są obwieszczenia o planowanych licytacjach komorniczych. Jest to jednak mniej wygodny sposób dowiadywania się o aukcjach, ponieważ wymaga częstych wizyt w budynku sądu.

Osoby zainteresowane licytacjami komorniczymi aut mogą też uzyskać informacje bezpośrednio w kancelarii komorniczej – wystarczy skontaktować się z wybraną kancelarią telefonicznie lub mailowo.

Jak przebiega licytacja samochodów i kto może do niej przystąpić?

Osoby, które interesują aukcje samochodowe organizowane przez komorników sądowych, muszą pamiętać, że warunkiem przystąpienia do licytacji jest wniesienie wadium. Czym jest wadium? To określona kwota, która jest zabezpieczeniem – ma zmobilizować osobę, która wygrała licytację do dotrzymania warunków umowy (wpłacenia pieniędzy za wylicytowane auto). Warto wiedzieć, że:

  • Wysokość wadium to 10 proc. wartości licytowanego przedmiotu. Informacja o wysokości wadium zawsze znajduje się w obwieszczeniu o licytacji.
  • Wadium należy wpłacić na podany przez komornika sądowego rachunek bankowy. Pieniądze muszą zostać zaksięgowane co najmniej na dzień przed licytacją.
  • W przypadku wylicytowania auta wadium zostanie zaliczone na poczet ceny, a pozostałym uczestnikom licytacji zwrócone. Wadium przepadnie, gdy osoba, która wylicytowała auto, nie zapłaci pozostałej kwoty.

Aukcje komornicze (w tym te, na których licytowane są samochody) wygrywa osoba, która zaoferuje najwyższą cenę. Licytacja kończy się tzw. przybiciem. Ponieważ na licytacje trafiają auta o różnej wartości, termin zapłaty może być:

  • Natychmiastowy – gdy cena nabycia nie jest wyższa niż 500 zł
  • W dniu następnym – gdy cena nabycia jest wyższa niż 500 zł. Jednocześnie nabywca natychmiast musi zapłacić 1/5 ceny (nie mniej niż 500 zł). Pozostałą część kwoty powinien zapłacić na rachunek bankowy komornika lub bezpośrednio w kasie kancelarii komorniczej.

Licytacje aut organizowane przez komorników sądowych nie są dostępne dla każdej osoby. Kodeks cywilny wskazuje, kto nie może stanąć do licytacji – są to głównie osoby spokrewnione z dłużnikiem oraz komornikiem.

Wpłacenie wadium jest niezbędne, aby wziąć udział w licytacji komorniczej auta. Osoba, która nie wpłaciła wadium, nie zostanie dopuszczona do licytacji – może być jednak jej obserwatorem.

Kupno samochodu od komornika – co dalej?

Często pojawia się pytanie, czy kupno samochodu od komornika jest ryzykowne, bo dłużnikowi na czynności komornika sądowego przysługuje skarga. Jeżeli dłużnik złoży taką skargę, to nie oznacza to, że licytacja staje się nieważna. W większości przypadków wydłuża to po prostu okres załatwiania pozostałych formalności.

Jak należy postępować po zakupie samochodu z aukcji komorniczej? Procedura wygląda tak samo, jak w przypadku zakupu auta od osoby fizycznej.

Podatek od zakupu auta z licytacji komorniczej

Zakup samochodu z licytacji komorniczej wiąże się z koniecznością opłacenia podatku PCC (podatku od czynności cywilnoprawnych). Ile powinien zapłacić nabywca? Stawka PCC wynosi 2 proc. wartości ruchomości, czyli samochodu.

Uwaga! Podatek PCC nie zawsze wystąpi – kluczowa jest wartość samochodu nabytego na licytacji komorniczej. Jeżeli jest ona niższa niż 1000 zł, to nie trzeba będzie płacić tego podatku.

Ubezpieczenie auta z licytacji komorniczej

Nabywca pojazdu z licytacji komorniczej powinien upewnić się, że jest ono ubezpieczone. Polisa OC to jeden z obowiązkowych dokumentów, które należy przedstawić w celu rejestracji samochodu w wydziale komunikacji.

Nabywca po zakupie samochodu z licytacji komorniczej może chcieć skorzystać z ochrony szerszej, niż oferuje obowiązkowe OC. Wówczas najlepiej jest kupić pakiet OC i AC, OC i assistance czy OC i NNW (lub w innej konfiguracji) za pośrednictwem kalkulatora ubezpieczeń Compero.

Rejestracja samochodu z licytacji komorniczej

Wylicytowane auto należy zarejestrować we właściwym ze względu na swoje miejsce zamieszkania wydziale komunikacji. Co w sytuacji, gdy komornik nie dysponuje wszystkimi dokumentacji, np. dowodem rejestracyjnym pojazdu? Brak niektórych dokumentów nie spowoduje, że pojazd nie zostanie zarejestrowany – wystarczy tylko okazać dokumenty otrzymane od komornika sądowego.

Po zarejestrowaniu samochodu nabywca może nim swobodnie dysponować – może użytkować auto, sprzedać je lub przekazać w darowiźnie bliskiej osobie.

Marek Pawłowski Marek Pawłowski

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również