Limity w polisach turystycznych

Na rynku ubezpieczeniowym jest dość duża konkurencja, więc oferta firm ubezpieczeniowych jest zróżnicowana. Wyjeżdżając na urlop za granicę, z pewnością należy wykupić polisę turystyczną - tylko którą? Na co powinno się zwrócić szczególną uwagę przy porównywaniu ofert? Odpowiadamy - przede wszystkim na zakres ochrony oraz wysokość sumy ubezpieczenia i limity wypłat świadczeń.

Niektóre oferty ubezpieczeń turystycznych chronią jedynie w podstawowym zakresie. Wówczas stawki takich ubezpieczeń są niższe. Inne z kolei mają rozszerzony zakres ochrony: wtedy ubezpieczyciele podnoszą cenę polis. Lepiej jednak dopłacić i mieć pełną ochronę niż później kłopoty z pokryciem kosztów leczenia czy transportu, gdy ulegniemy wypadkowi za zagranicznych wczasach. Decyzja jednak należy do ubezpieczającego się klienta.

compero.pl radzi uważne przeczytanie ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU), w których zawarte są obowiązki ubezpieczyciela oraz wyłączenia ochrony, jaką firma ubezpieczeniowa zapewnia (wówczas nie wypłaci odszkodowania). OWU określa również obowiązki ubezpieczonego. Nie mniej ważnym elementem jest również wysokość limitów odpowiedzialności przy poszczególnych zdarzeniach uprawniających do otrzymania pomocy pieniężnej.

Dlaczego limity wysokości odpowiedzialności firm ubezpieczeniowych są aż tak ważne? Z kilku powodów. Firma ubezpieczeniowa może zastawić na klienta pułapkę. Nawet jeżeli wysokość ubezpieczenia wynosi na przykład 100 tys. zł, to ubezpieczyciel mógł ustalić limit usługi lekarza specjalisty na 800–1000 zł.

Warto wiedzieć, z jakimi limitami w polisie turystycznej możemy się spotkać. Te bywają różne - w zależności od ustaleń danego ubezpieczyciela. Przykładowo przy kosztach leczenia stomatologicznego limit w PZU Wojażer wynosi 10 proc. sumy ubezpieczenia, ale nie więcej niż 1 tys. zł, w Warcie Trawel Plus limit sięga 1 tys. zł, a w TU Europa – 250 euro. W przypadku kosztów naprawy czy zakupu protez, a także opraw okularów, TU Europa nie wystawia limitów – po prostu nie odpowiada za taką usługę. Przed podjęciem decyzji o zakupie polisy turystycznej, należy więc dokładnie sprawdzić zasady, na jakich ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie po ewentualnym wypadku, a nie kierować się jedynie wysokością sumy ubezpieczenia.

Expert Compero Expert Compero

Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również

  • Zuzanna Jóźwiak

Italia jest jednym z najpopularniejszych państw, gdzie Polacy chętnie udają się na wakacje. Jeśli to Twój pierwszy wyjazd do Włoch, zanim go zaplanujesz warto jednak sprawdzić, jak wygląda...

  • Monika Słupczyńska

Od października 2021 roku system viaTOLL został zastąpiony przez opłaty elektroniczne e-TOLL. System obejmuje jedynie państwowe autostrady, drogi ekspresowe i krajowe zarządzane przez GDDKiA. W...

  • Marek Pawłowski

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Każdy rodzic chce, aby jego dzieci spędziły jak najlepiej ten czas, w szczególności na wyjeździe rodzinnym. Jednak podróż z dzieckiem jest czasem...