ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Logistyka transportu – czym jest i czym się zajmuje?

Jedną z najważniejszych rzeczy, którą zajmuje się dział logistyki są zagadnienia związane z transportem.  Logistyka, transport i spedycja to pojęcia, które są często mylone i traktowane zamiennie, choć w rzeczywistości stanowią odrębne specjalizacje. Terminy te są wprawdzie ze sobą powiązane i często wiele branż nie może ich rozdzielić, dlatego właśnie powstało pojęcie, takie jak logistyka transportu.

Co to jest spedycja, transport i logistyka?

Spedycja, transport, logistyka to pojęcia, które bardzo często występują razem i przez to są mylone. Warto więc zapoznać się z różnicami między nimi, aby nauczyć się je lepiej rozróżniać.

Spedycja jest organizacją przewozu towarów. Często jest określona mianem transportu, jednak to pojęcie jest znacznie szersze. Transport sprowadza się głównie do przemieszczenia ładunków lub ludzi, natomiast spedycja obejmuje również przyjmowanie zleceń spedycyjnych, zabezpieczenie ładunków oraz przygotowanie i przekazywanie przesyłki. Logistyka jest pojęciem bardzo szerokim, obejmuje bowiem takie czynności jak planowanie i realizacja przepływu surowców, produktów oraz informacji, tak by było to, jak najbardziej efektywne.

Czym jest logistyka transportu?

Logistyka transportu jest jednym z działów logistyki zajmującym jego największą część. Głównie w jej skład wchodzą planowanie i szeroko pojęta optymalizacja transportu ładunków. W realizacji tego obszaru  głównie chodzi o to, aby dostarczyć materiały w wyznaczone miejsce o ustalonym czasie. Aby tak się stało procesy logistyczne koniecznie muszą przebiegać płynnie, czyli trzeba je przeprowadzać tak, by unikać opóźnień, a także innych niepotrzebnych zdarzeń, które mogłyby je zakłócić. W logistyce transportu wyróżniane są dwa zagadnienia:

  • sprawność przepływu towarów,
  • minimalizację kosztów transportowania ładunków.

Te dwie części są bardzo istotne, ponieważ bez nich nie można by było mówić o efektywności oraz niezawodności transportu, co jest bardzo pożądane w przedsiębiorstwach. Aby zminimalizować koszty transportu, najlepiej wybierać nowoczesne i ekonomiczne środki i zoptymalizować czas przewozów.

Dlaczego tak ważna jest logistyka transportu?

Jeśli przedsiębiorcy zależy na sprawnych i szybkich dostawach różnych ładunków, musi pamiętać o tym, że nie byłoby to możliwe bez odpowiednio zorganizowanej logistyki. Prawidłowe funkcjonowanie wielu firm jest zależne od dostarczonych towarów, które pochodzą z różnych końców Polski bądź z zagranicy. Podczas wyboru przewoźnika należy zwrócić uwagę na to, ile wynosi czas transportu, jaka jest jego elastyczność, jakie oferuje stawki przewozowe oraz czy istnieje opcja kontrolowania i monitorowania przesyłek. Każde przedsiębiorstwo spedycyjne powinno dokładnie i skrupulatnie planować trasy dostarczania ładunków, co jest szczególnie ważne przy dużych odległościach. Firmy muszą koniecznie pamiętać o przygotowaniu dokumentacji. Bez listu przewozowego i rachunku nie jest możliwy nawet najkrótszy transport.

Co to jest ubezpieczenie OCP?

Odpowiedzialność cywilna przewoźnika, czyli ubezpieczenie OCP to nieobowiązkowe ubezpieczenie zawodowe przewoźników, którzy czerpią dochody z transportu drogowego. Jest to rodzaj polisy mający na celu zabezpieczenie firmy transportowej przed odpowiedzialnością za szkody na powierzonym im towarze, które są wynikiem przyczyn losowych, nieprzewidzianych, ale naruszają ustalenia wynikające z umowy i zlecenia transportowego.

OCP zabezpiecza również interesy zleceniodawców transportu. Dzięki tej polisie klient ma pewność, że nie poniesie straty finansowej, jeśli cokolwiek stanie się z jego towarem. Co ważne, ubezpieczenie OCP działa zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Wysokość sumy ubezpieczenia OCP jest często określana na podstawie rocznego obrotu netto za usługi transportowe. Podobnie jest z ceną ubezpieczenia zawodowego przewoźnika, która uzależniona jest od tonażu samochodu, którym operuje.

Polisa ma różne rozbieżności cenowe. Wysokość składek jest ustalana indywidualnie, na podstawie wybranego zakresu ubezpieczenia. W celu znalezienia najbardziej korzystnej oferty ubezpieczenia OCP, warto skorzystać z usług multiagencji, takiej jak Compero.pl. Dzięki temu możliwe jest zapoznanie się z propozycjami kilku renomowanych polskich ubezpieczycieli i wybranie polisy najbardziej dopasowanej do potrzeb przewoźnika.

Logistyka transportu jest pojęciem bardzo szerokim i skomplikowanym. Odpowiednio dopracowany system i sprawne przejście przez proces dostarczania przesyłek wymaga wielu lat doświadczenia i ciągłego aktualizowania swojej wiedzy, dlatego warto zlecić to profesjonalistom, którzy się tym zajmują.

Marek Pawłowski Marek Pawłowski

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również