ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Lusterka asferyczne – porównanie z innymi rodzajami lusterek

Lusterka asferyczne to jeden z rodzajów szkieł występujących w lusterkach zewnętrznych samochodów. Od innych rodzajów wyróżniają się już na pierwszy rzut oka, a co ważniejsze zapewniają również lepszą widoczność kierowcy.

Rodzaje szkieł lusterek zewnętrznych

Szkła lusterek zewnętrznych dzielą się na trzy podstawowe rodzaje:

  • płaskie,

  • sferyczne,

  • asferyczne.

Różnią się one między sobą kształtem szkła, a co za tym również kosztem produkcji oraz charakterystyką działania.

Lusterka płaskie

Coraz trudniej będzie znaleźć lusterka płaskie w nowych samochodach osobowych. Wynika to z przeważających wad ponad zaletami, które oferują takie lusterka. Posiadają one dwie istotne zalety:

  • są tanie,

  • nie zniekształcają obrazu.

Niestety ich największą wadą, niemalże niwelującą wszelkie zalety jest bardzo ograniczone pole widzenia uzyskane za pomocą lusterek płaskich. Tak, aby mogły zapewnić wystarczające pole widzenia do bezpiecznej jazdy, ich rozmiary musiałyby być zdecydowanie większe od lusterek stosowanych w obecnie produkowanych samochodach osobowych.

Lusterka sferyczne

Lusterka sferyczne są bardzo popularnym rodzajem szkieł montowanych w samochodach osobowych. Odróżniają się od poprzednich wypukłym kształtem. Dzięki odpowiedniej krzywiźnie obraz widoczny w lusterku jest pomniejszony. Wówczas na takiej samej powierzchni może zmieścić się dużo więcej obiektów na widzianym obrazie odbitym. Lusterko może być zatem mniejsze, zapewniając przy tym możliwość bezpiecznego kontrolowania sytuacji za samochodem.

Wadami takich lusterek są:

  • wyższy koszt produkcji,

  • pomniejszony obraz może utrudniać ocenę odległości.

Lusterka asferyczne

Lusterka asferyczne są rozwinięciem poprzedniego rodzaju szkieł. Poza głównym obszarem, na którym szkło lusterka jest wypukłe jak w przypadku szkieł sferycznych, asferyczne odpowiedniki posiadają również wydzielony fragment szkła z jeszcze większą krzywizną.

Obszar o większej wypukłości znajduje się na zewnętrznej stronie lusterka i ma na celu uzyskanie obrazu o jeszcze większym pomniejszeniu. Dzięki takiemu rozwiązaniu inżynierowie chcieli ograniczyć obszar martwego pola, a więc zwiększyć obszar za samochodem, który jest widoczny w lusterku.

Szkła asferyczne mają bardzo podobne wady do tych dla sferycznych odpowiedników – cena, pomniejszony obraz.

Lusterko asferyczne, czy sferyczne, a może jednak płaskie – co wybrać

Jako świadomi kierowcy sami możemy zdecydować, który rodzaj lusterek możemy mieć w swoim aucie. Obecnie jest wielu producentów produkujących same wkłady do lusterek samochodowych. Głównie możemy wybierać spośród wkładów asferycznych lub sferycznych, rzadziej płaskich.

Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem wydają się być lusterka asferyczne. Przemawia za nimi największy widoczny obraz za samochodem. Trudności w ocenie rzeczywistej odległości na zmniejszonym obrazie nie powinny stworzyć niebezpiecznych sytuacji. Po krótkim czasie korzystania z takich lusterek łatwo będzie się do tego przyzwyczaić, a odpowiednie lusterko w samochodzie znacznie ułatwi bezpieczną jazdę.

Marek Pawłowski Marek Pawłowski

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również