ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Malowanie felg – cena, jak to zrobić. Prostowanie i piaskowanie, czyli odnawianie felg

Nic tak nie szpeci wyglądu zadbanego samochodu, jak zniszczone koła. Malowanie felg to dość łatwy i tani proces, który przywróci im dawny blask. Aby efekt był zadowalający i jak najdłużej się utrzymał, należy przestrzegać kilku zasad.

Dlaczego felgi wymagają naprawy?

Koła narażone są na bliski kontakt z wodą i z piaskiem, zimą również z solą, co działa na felgi jak papier ścierny. To prowadzi do ich zmatowienia i korodowania (głównie w felgach stalowych).

Wielkim wrogiem felg są wszechobecne (zwłaszcza po zimie) dziury w jezdni. Koło, które wpadnie z dużą prędkością w wyrwę na drodze ma sporą szansę na uszkodzenie. Poza zniszczoną oponą, również felga może się wygiąć lub nawet pęknąć. Ponadto nietrudno o zarysowanie felg o krawężnik w trakcie manewrowania w mieście.

Ile kosztuje prostowanie felgi?

To, jaki będzie zakres prac przy feldze, zależy od jej stanu wyjściowego. Czasami felga wymaga jedynie kosmetyki, a czasem gruntownej naprawy. Najwięcej pracy będzie nas czekało, jeżeli felga jest pogięta lub pęknięta. W takim przypadku może się okazać niezbędne skorzystanie z usług fachowca.

Gdy nasza felga wymaga zespawania lub wyprostowania warto zlecić taką pracę osobie z doświadczeniem. W ten sposób będziemy mieli pewność, że felga będzie naprawiona we właściwy sposób.

Cena takich usług zależą od zakresu prac i rodzaju felgi. Najłatwiej i najtaniej będzie naprawić felgę stalową, która może ulec wygięciu, a rzadziej pęknięciu, z uwagi na właściwości stali. Koszt prostowania felgi stalowej powinien wynieść w okolicach 50 zł, dla typowego uszkodzenia.

Z kolei felga aluminiowa, jeżeli już ulega uszkodzeniu, to bardzo często pęka. Wówczas jedynym rozwiązaniem na jej naprawę będzie spawanie. Koszt takiej usługi, w zależności od rozmiaru felgi, będzie wynosił około 100 zł. Możemy liczyć na podobne koszty, jeżeli felga aluminiowa będzie wymagała tylko prostowania.

Oczyszczenie, piaskowanie felg - cena i wykonanie samodzielne

Gdy felga nie wymagała spawania, prostowania lub gdy ten etap mamy już za sobą, przed położeniem nowej warstwy lakieru felgę należy dokładnie oczyścić. W ten sposób zostanie usunięta zniszczona warstwa starej powłoki oraz korozja. Jest to bardzo ważny etap, ponieważ od niego w głównej mierze będzie zależał efekt końcowy i trwałość renowacji felg.

Pierwszy etap - szczotka druciana

Oczyszczanie felg to coś, co możemy wykonać samodzielnie, a pierwszym krokiem będzie dokładne umycie i osuszenie felg. Gdy mamy do czynienia z felgą stalową jest ona często mocno skorodowana. Do usuwania rdzy przyda się druciana szczotka. Można do tego użyć szczotki ręcznej, jednak, gdy zastosujemy montowaną na wiertarkę praca będzie szła znacznie szybciej, a i efekty będą lepsze.

Szlifowanie papierem ściernym

Gdy z felgi usunęliśmy już wstępnie rdzę, można przejść do kolejnego kroku, w którym przyda się papier ścierny. Za jego pomocą usuwamy pozostałą jeszcze korozję. Naszym celem jest całkowite jej usunięcie, tak by dotrzeć do czystego metalu - w ten sposób niwelujemy ryzyko późniejszego rdzewienia felg.

Następnie również za pomocą papieru ściernego, ale już o mniejszej gradacji należy zmatowić całą felgę, również te fragmenty, które nie były wcześniej obrabiane.

Przy felgach aluminiowych należy pominąć etap ze szczotką drucianą, gdyż mogłaby ona doprowadzić do powstania głębokich rys w materiale. Gdy alufelga była porysowana, głębsze uszkodzenia możemy wypełnić szpachlą, analogicznie do robienia zaprawek na karoserii.

Piaskowanie felg

Gdy felgi są bardzo zniszczone lub gdy po prostu chcemy mieć pewność, że będą one dobrze oczyszczone, warto zlecić piaskowanie felg. Ile kosztuje? Cena z jaką należy się liczyć wynosi ok. 40 zł dla jednej felgi stalowej i od 60 zł dla aluminiowej.

Jak pomalować felgi? Ogólne zasady

Gdy powierzchnia felgi jest już przygotowana do malowania, przed samym lakierowaniem należy ją dokładnie odtłuścić (np. benzyną ekstrakcyjną) i usunąć z niej wszelkie pyłki.

  1. Pierwszą warstwę powinien tworzyć podkład epoksydowy, który zabezpieczy felgi przed korozją.
  2. Kolejnym krokiem będzie położenie warstwy podkładu akrylowego, wypełniającego. Zniweluje on niewielkie zarysowania i przygotuje powierzchnię do położenia lakieru właściwego.
  3. Jeżeli malujemy felgi stalowe, do ich wykończenia wystarczy dedykowany lakier do felg w sprayu. Najlepszy efekt uzyskamy stosując co najmniej dwie warstwy farby, starając się położyć ostatnią warstwę tak, aby lakier ładnie się rozprowadził, tworząc gładką powierzchnię bez zacieków.

Alufelgi najczęściej są pokryte lakierem bazowym, który daje kolor felgi, a dopiero na niego nakładany jest lakier bezbarwny. Również w tym przypadku można bez problemu kupić uniwersalne lakiery w sprayu.

Malowanie proszkowe - cena

W przypadku malowania, lepsze efekty możemy uzyskać decydując się na malowanie proszkowe. Ile kosztuje malowanie felg aluminiowych? Cena za malowanie proszkowe w przypadku felg aluminiowych zaczyna się od 100 zł za sztukę i zależy od wybranego koloru i rozmiaru felgi. W przypadku felg stalowych koszty powinny być o kilkanaście złotych niższe, na jednej sztuce.

Patrycja Kowalewska Patrycja Kowalewska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również