poradnik

Martwe pole – najważniejsze informacje

  • Klaudia Malinowska
  • Komunikacja

Martwe pole – najważniejsze informacje

Każdy kierowca zapewne nie raz miał kłopoty z powodu martwego pola w samochodzie. Każdy manewr wykonywany pojazdem mechanicznym wymaga skupienia i doskonałej widoczności, aby nie stworzyć niebezpiecznych sytuacji na drodze czy parkingu. Czym jest martwe pole w samochodzie i jak sobie z nim radzić?

 

Martwe pole w samochodzie – co to jest?

Mianem martwego pola określa się obszar w obrębie pojazdu silnikowego, który nie jest widoczny dla kierującego pojazdem w lusterkach bocznych oraz wstecznym. Istnienie martwego pola jest możliwe, ponieważ lusterka zamontowane w samochodzie nie są w stanie objąć swoim zasięgiem całego obszaru wokół auta czy innego pojazdu silnikowego.

 

Jak radzić sobie z martwym polem?

Warto nauczyć się jak całkowicie redukować lub zminimalizować istnienie martwego pola. Aby tego dokonać, należy zastosować się do kilku zasad, które pomogą kierowcy poprawić widoczność przy włączaniu się do ruchu lub zmianie pasa na drodze. W pierwszej kolejności należy odpowiednio ustawić fotel kierowcy.

Ustawienie fotela kierowcy

Pozycję należy dopasować w taki sposób, aby odległość fotela od pedałów oraz kierownicy była jak najbardziej komfortowa dla kierowcy. Każda zmiana pozycji za kierownicą lub też na przykład zmiana ubioru z letniego na zimowy wpływa na to, jaki obszar widoczny jest w lusterkach. Należy pamiętać, aby przed przystąpieniem do jazdy zawsze sprawdzić ustawienie fotela. Jest to bardzo istotna kwestia i często zależy od niej bezpieczeństwo na drodze. Następnie trzeba ustawić lusterka zamontowane w pojeździe.

 

Lusterko wsteczne - ustawienie

Lusterko wsteczne powinno być ustawione tak, aby swoim zasięgiem obejmowało całą tylną szybę auta oraz niewielki obszar lewej strony tyłu pojazdu. Boczne lusterka natomiast powinny minimalnie obejmować zarys samochodu. Dzięki takiemu ustawieniu można zniwelować istnienie martwego pola w aucie.

 

Czujniki martwego pola i asystent martwego pola

Technologia z działu motoryzacji jest na tyle rozwinięta, że umożliwiła ułatwienie dla kierowców w postaci czujników martwego pola. Jest to system, który wspomaga czujność kierowcy na drodze i podnosi poziom bezpieczeństwa jazdy. Dzięki jego instalacji uwaga kierowcy jest odciążona, a uwaga może być skupiona na innych ważnych aspektach prowadzenia samochodu.

System opiera się na specjalistycznych czujkach zamontowanych na bocznych lusterkach samochodu. Asystent martwego pola nieustannie skanuje prawą i lewą stronę pojazdu przy użyciu kamer i radarów. Dzięki temu informuje kierowcę, kiedy niebezpieczna sytuacja będzie miała miejsce. W zależności od modelu posiadanego auta ostrzeżenie może mieć formę sygnału dźwiękowego, zapalającej się kontrolki sygnalizującej zagrożenie lub też w nowszych modelach jest możliwość wyświetlenia niebezpieczeństwa na przedniej szybie samochodu.

 

Lusterko martwego pola – czy warto?

Innym sposobem na zniwelowanie istnienia martwego pola jest zamontowanie dodatkowych lusterek. Dzięki takim lusterkom poszerzony zostaje obszar widzenia kierowcy o właśnie martwe pole. Takie lusterka szerokokątne stanowią uzupełnienie lusterek bocznych w aucie. Zamontowane w odpowiednim miejscu zwiększają kąt widzenia kierowcy zapewniając większe bezpieczeństwo na drodze podczas jazdy. Zastosowanie takiego systemu jest proste i skuteczne.

Lusterka doskonale eliminują obszar, który jest poza kontrolą kierowcy. Trudne manewry jak wyprzedzanie, włączanie się do ruchu czy parkowanie będą znacznie prostsze do wykonania. Lusterka martwego pola są tanie, a znacznie zwiększają komfort jazdy i kierowanie samochodem. Warto więc w nie zainwestować.

Klaudia Malinowska Klaudia Malinowska

Przeczytaj również

  • Marek Pawłowski

Każdego dnia firmy transportowe podejmują się przewozu różnych towarów. Szczególne wymogi muszą przy tym spełnić podmioty oferujące transport substancji niebezpiecznych. Czym są...

  • Zuzanna Jóźwiak

Interesuje cię sprowadzenie motocykla z zagranicy? Musisz przygotować się na spory wydatek i wiele formalności. Zobacz, jak zarejestrować motocykl z zagranicy i ile to kosztuje. Sprowadzenie...

  • Anna Buczkowska

Po drogach poruszają się już samochody z ISA, czyli inteligentnym asystentem prędkości. Zastanawiasz się, jak funkcjonuje to udogodnienie dla kierowców? Wyjaśniamy zasady działania ISA i...