ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Czym jest i kiedy przydaje się międzynarodowe prawo jazdy?

Jeśli zdarza ci się wyjeżdżać samochodem lub innym pojazdem poza granicę Unii Europejskiej, to z pewnością w takiej sytuacji przyda się międzynarodowe prawo jazdy. Czytając poniższy artykuł, dowiesz się, jak złożyć wniosek o międzynarodowe prawo jazdy, czy jest to odpłatne oraz poznasz wiele innych, niezbędnych informacji na ten temat.

Czym jest i jak wygląda międzynarodowe prawo jazdy?

Jeśli myślałeś, że w celu wyrobienia międzynarodowego prawa jazdy trzeba będzie wykonać kolejny kurs, to możemy cię uspokoić. Wbrew pozorom, nie jest to żaden nowy dokument. Jeśli chodzi o kwestię wyglądu międzynarodowego prawa jazdy, to przypomina on paszport i na dzień dzisiejszy ma formę papierową.

Międzynarodowe prawo jazdy to nic innego, jak tłumaczenie polskiego prawa jazdy na inne języki, dlatego taki dokument ma kilka stron. Jeśli jesteś w posiadaniu międzynarodowego prawa jazdy, to i tak dalej będziesz musiał mieć przy sobie polską, oryginalną wersję dokumentu, ponieważ tylko wtedy międzynarodowe prawo jazdy jest ważne.

W polskim prawie nie ma wielu ograniczeń, jeśli chodzi o posiadanie międzynarodowego prawa jazdy. Może je bowiem posiadać każda osoba, która ma polskie prawo jazdy. Czas oczekiwania na międzynarodowe prawo jazdy jest zaskakująco krótki, ponieważ wynosi maksymalnie 3 dni.

Konwencja Genewska i Konwencja Wiedeńska o ruchu drogowym a międzynarodowe prawo jazdy

Międzynarodowe prawo jazdy musi być wyrobione według obowiązującego w danym państwie wzoru. W poszczególnych państwach uznawane jest międzynarodowe prawo jazdy wydane zgodnie z Konwencją Wiedeńską z 1968 r., w innych wydane na podstawie Konwencji Genewskiej z 1949 r., a w niektórych obowiązują dokumenty zgodne z obiema tymi konwencjami. Informację o tym, które międzynarodowe prawo jazdy obowiązuje w danym kraju, należy uzyskać w ambasadzie.

Międzynarodowe prawo jazdy wydane na podstawie Konwencji Wiedeńskiej jest ważne przez trzy lata, natomiast to obowiązujące zgodnie z Konwencją Genewską jest ważne tylko rok.

Kiedy międzynarodowe prawo jazdy nie będzie mi potrzebne?

Watro wiedzieć także, gdzie międzynarodowe prawo jazdy nie będzie ci potrzebne. Bez tego dokumentu możesz bez problemów poruszać się oczywiście w Polsce, jak i we wszystkich innych krajach Unii Europejskiej. Wiele kierowców jednak twierdzi, że podczas podróży, np. po Stanach Zjednoczonych, nikt takiej kopii dokumentu od nich nie wymagał, jednak radzimy ci nie ryzykować i wyrobić prawo jazdy międzynarodowe, szczególnie przed udaniem się w tak daleką podróż.

Warto pamiętać jednak, że dużo w tej kwestii zależy od miejsca, w którym się aktualnie znajdujemy oraz od samego policjanta. W związku z tym lepiej zawsze być przygotowanym na ewentualną możliwość kontroli międzynarodowego prawa jazdy.

Kto wydaje międzynarodowe prawo jazdy?

W celu złożenia takiego wniosku należy udać się do dowolnego starostwa powiatowego na terenie naszego kraju. Taki wniosek można także wysłać pocztą, należy się wtedy jednak liczyć z dodatkowymi opłatami placówki pocztowej.

Co ważne, wniosek można złożyć w każdym miesiącu oraz w dowolnej godzinie, w której placówka starostwa powiatowego jest otwarta.

Jak wyrobić międzynarodowe prawo jazdy?

W celu wyrobienia międzynarodowego prawa jazdy musisz w wydziale komunikacji złożyć następujące dokumenty:

  • wniosek o wydanie międzynarodowego prawa jazdy – aby usprawnić cały proces składania podania w starostwie, możesz taki wniosek pobrać, wydrukować i wypełnić w domu, albo zrobić to już na miejscu. Nie zapomnij o wybraniu poprawnego wariantu, możesz się także ubiegać o obydwa wzory;

  • aktualne zdjęcie – przygotuj swoje aktualne zdjęcie, najlepiej wykonane u fotografa według wszystkich wytycznych. Zdjęcie będzie niezbędne w razie ewentualnej kontroli, w celu potwierdzenia twojej tożsamości. Jeśli ubiegasz się o obydwa wzory, to dołącz dwa zdjęcia;

  • polskie prawo jazdy, które jest ważne i nie zostało zatrzymane;

  • potwierdzenie wykonania opłaty za międzynarodowe prawo jazdy.

Z jaką opłatą wiąże się posiadanie międzynarodowego prawa jazdy?

Jak już wcześniej wspominaliśmy, wydanie takiej kopii dokumentu w innych językach wiąże się z opłatą złożoną w stronę starostwa.  Jeśli chcesz otrzymać dwa prawa jazdy – jedno zgodne z Konwencją Wiedeńską, a drugie zgodne z Konwencją Genewską, to należy zapłacić 71 złotych, czyli dwukrotność opłaty za jeden wariant, która wynosi 35,50 zł.

Opłatę za międzynarodowe prawo jazdy możesz uiścić w kasie wydziału komunikacji, bądź też wysłać pieniądze przelewem na konto starostwa powiatowego.

Zuzanna Jóźwiak Zuzanna Jóźwiak

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również